Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 120 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow A to ziółko!! arrow Burak burakowi nie równy...
Sunday 24 October 2021 10:21:47.35.
migawki
"Tajemnica stanu": Jaki procent pojedynczo zaszczepionych przyjęło drugą szprycę.
 
W Y S Z U K I W A R K A
Burak burakowi nie równy... Drukuj Email
Wpisał: Marek Dudek   
13.11.2017.
}

Burak burakowi nie równy...


...tekst o burakach, który może być czytany również z klucza politycznego:
kampania wyborcza to kampania buraczana a sam burak to ktoś, kto chce za wszelką cenę dostać się do przechowalni. To tam, gdzie się nic nie robi a kasa leci...
Mam nadzieje że prawdziwe czerwone buraki /Beta vulgaris/ się nie obrażą!

=========================

Marek Dudek


Kampania buraczana za nami, jakby na to nie patrzeć działo się dużo, bo rok gorący był nie tylko w polu. W każdym razie buraki już zwiezione i w jednym miejscu złożone i po wakacjach w polu jakoś się pomieściły w tej przechowalni! O tym, czy więcej w Polsce czerwonych czy białych zadecydują statystyki, ale jak wiadomo wynik statystyczny zależny od tego, kto … płaci i czego oczekuje.


Ale burak burakowi nie równy.

Dla nas, ludzi potrzebujących jakościowego pożywienia ważny jest sam fakt dostępu do takiego. I tutaj pojawia się pierwszy problem. Białe, czyli cukrowe wcale nie są złe, ich naturalny kolor to jasno żółty. To z tych buraków powstaje cukier, który nam bardzo, bardzo słodzi…czyli… uzależnia. A ponieważ handel odkrył, że białe lepiej się sprzedaje to nie tylko, że się go rafinuje, ale później wybiela solą albo kwasem chlorowym. Od dawna wiadomo, że kupujemy względami estetycznymi: jakością opakowania, kolorem produktu, przydomkiem np. „Królewski,” dopiero na samym końcu oceniamy rzeczywistą jakość i wartość.

To prawda, że białe to piękne, dziewicze, czyste, niewinne i …niestety również poddane, oddane bez walki, czyli przegrane jak to na wielu polach bitwy bywało! I ta zasada dotyczy również przewodu pokarmowego – im bielsze tym…gorsze!

Zarówno rafinacja jak również wybielanie cukru nie jest dla nas ani potrzebne ani konieczne ani zdrowe. Podobnie jak przy produkcji mąki, tak samo przy cukrze najlepsze i najbardziej wartościowe zostaje …odrzucone, W mące są to zewnętrzne osłony ziarna zbóż przebogate w witaminy i mikroelementy, zbawienne dla perystaltyki osób ze zdrowym przewodem pokarmowym, który może je strawić.

W produkcji cukru na pewnym etapie najbardziej wartościowym produktem jest melasa.

Tak więc, cukier nie krzepi, wręcz odwrotnie jest cichym złodziejaszkiem. Kiedy połykamy zakwaszający pokarm (cukier, kawa, pieczywo z białej mąki, produkty odzwierzęce) poziom pH naszej krwi ulega obniżeniu. Aby zapobiec katastrofie organizm musi wyrównać parametry pH /do wartości 7,35/ pobierając z tkanek alkalizujące minerały, a tych są cztery: wapń, magnez, potas i sód.

I na tym polega podstępny proceder cukru i innych niepożądanych produktów

Cukier uzależnia, działa jak narkotyk, nie wnosi nic do organizmu poza chwilowym wzrostem jego poziomu we krwi a co za tym idzie lepszym poczuciem i nastrojem. Organizm broni się przed jego nadmiarem i traci…więcej niż dostaje!

Jeśli nie cukier biały to, co innego?

Cukier trzcinowy i buraczany nie zmieniają zbyt wiele, może właśnie melasa, ksylitol albo po prostu NIC!!!

Bo w owocach i warzywach jest cukrów wystarczająco!!!

Innym dramatem naszych półek a potem zdrowia jest to, że większość pożywienia ze sklepowych półek jest dosładzana o zgrozo …syropem pochodzącym z naturalnych składników, czyli syropem glukozowo-fruktozowym. W tej chwili wydaje się być to ogromnym zagrożeniem, ponieważ nie wiemy, z jakich roślin jest ten syrop pozyskiwany – wiele wskazuje, że z genetycznie modyfikowanych. Ciekawy jest proces jego wchłaniania do ludzkiego organizmu. Otóż okazuje się, że w odróżnieniu od innych cukrów, syrop glukozowo -fruktozowy omija wątrobę! Ale jeszcze gorzej jest, jeśli sięgniemy po aspartam i jego 11 handlowych odpowiedników czy inne słodziki jak np. pochodne chlorowców.

Tak więc, burak burakowi nie równy!!!


A co z czerwonym często zwanym ćwikłowym lub zwyczajnym?

A to jest prawdziwe lekarstwo na naszym talerzu i w kubku!

Warto poznać skład buraka zwyczajnego, aby przekonać się o jego przydatności w dzisiejszych trudnych czasach. Korzeń buraka zawiera betacyjany/ bordowe barwniki /,alantoinę, alkaloidy: betaminę i betanidynę, saponidy, kwasy organiczne i cukry. Piękny bordowy kolor to efekt antocyjanów – barwników, które są znakomitymi przeciwutleniaczami! Zwykłemu czytelnikowi te skomplikowane nazwy niewiele mówią. Może, więc warto prostym językiem opowiedzieć o działaniu tych substancji i ich wpływie na ludzki organizm.

Od wieków burak ćwikłowy stosowany był, jako remedium w niedokrwistości. Używano go do „ wzmocnienia” krwi. Do dzisiaj można się spotkać z wykorzystaniem buraka do poprawienia parametrów krwi. Robi się to bardzo prosto, przecina się umytego buraka na pół w poprzek a następnie drąży w nim otwór zwykłą skrobaczką, tam wlewa się łyżeczkę miodu. Taki zestaw pozostawia się na noc, aby substancje czynne z buraka i jego soki przeszły do miodu, tworząc przyjemny w smaku syrop.

Następnie wypija się na czczo tą mieszankę ponownie zalewając połówkę buraka nową porcją miodu. W zależności od wielkości warzywa można ten proces powtórzyć od 3 – 5 razy wzbogacając swój organizm wyżej wymienionymi substancjami czynnymi. Wypiją go również dzieci ze względu na słodki smak!


Dużą rolę odgrywa burak w rewitalizacji ludzkiego organizmu po przebytych chorobach. Wtedy, często korzysta się zarówno z kiszonych buraków, popijając zakwas wykonany na bazie tego surowca albo też gotuje się na nim znakomity barszcz czerwony. Nie tylko w czas wigilijny!

Czerwony burak nie ma zbyt dużo witaminy C, ale w procesie kiszenia jej poziom wzrasta.

Znakomicie odświeża organizm człowieka świeży sok, wyciśnięty z czerwonego buraka z marchewką i kwaśnymi jabłkami /np. szarą lub złotą renetą/. Taki sok ma też właściwości oczyszczające wątrobę i tak właśnie stosuje się go przed zabiegiem oczyszczania np. metodą dr Huldy Clark.

Warto jesienną porą, kiedy na targu obfitość tanich warzyw i owoców wycisnąć taki sok w różnych kombinacjach. Można dodać selera, lub korzeń pietruszki, który znakomicie przemywa drogi moczowe. Można dodać odrobinę soku z białej kapusty, ale z białej a nie zielonej /zielona jest przenawożona azotem i stąd ten kolor!/. Sok z kapusty jest przebogaty w witaminy z grupy B. Niezależnie od składu warto pamiętać, aby taki sok wypić przynajmniej pół godziny przed posiłkiem. Wtedy, pięknie pobudzi żołądek i pozostałą część układu trawiennego do wydzielania soków trawiennych. Zupełnie inaczej spożywa się niedzielny obiad, kiedy po szklaneczce takiego rarytasu aż ciągnie człowieka do stołu!

Dla osób z nadkwasotą nie będzie to dobre rozwiązanie, ponieważ spotęguje i tak już zbyt obfite wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Bardzo dobrze wpływa burak na stan naszej skóry. Warto o tym pamiętać teraz, kiedy włączamy ogrzewanie i uszczelniamy okna, bo …drogo za gaz …prawie najdrożej w Europie. Ta suchość w mieszkaniu wysusza również skórę!

Poza nawodnieniem dostajemy jeszcze efekt estetyczny skóry, zwłaszcza wtedy, kiedy sok ma w sobie marchewkę obfitą w beta-karoten, czyli prowitaminę A! Świeżo wyciśnięte soki nawadniają nas między innymi z tego powodu, że zawarta w nich woda jest wodą strukturalną. Ta woda pozostaje w organizmie, bo ma możliwości związania się z nim. Inną formą uzyskania wody strukturalnej jest jej zamrażanie i ponowne odmrożenie. Podczas tego procesu w pierwszej fazie, czyli zamrożenia kryształki lodu „wypychają” na zewnątrz wszystko to, co nie jest ich strukturą własną a więc następuje proces oczyszczenia. Rdzeń, który zostaje, jako pływający lód jest czystą, strukturalną wodą.

Wracając do czerwonego buraka, zawiera on w sobie bardzo dużo pierwiastków mineralnych: żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, sód, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, kobalt oraz rzadko spotykane w warzywach rubid i cez. Tak obfity skład sprawia, że warto zadbać o buraka i mieć go nie tylko w spiżarni, ale przede wszystkim na własnej grządce, we własnym ogrodzie!

Kwas foliowy, w który obfitują buraki, nie tylko warunkuje prawidłowy rozwój płodu, ale też pomaga usunąć z krwiobiegu nadmiar homocysteiny - jej wysoki poziom przyczynia się do chorób serca. Buraki pomagają unormować poziom cholesterolu, przeciwdziałają też zwapnieniom naczyń krwionośnych. Cenny jest burak dla dzieci, młodzieży i kobiet w ciąży! Szczególnie dla tych, którzy mają niedobory kwasu foliowego!

Warto?

Warto!

Ale żeby nie było tak …kolorowo trzeba zaznaczyć, że burak czerwony jest bardzo słodki! Dla cukrzyków nie jest wskazany, jego wysoki poziom indeksu glikemicznego /IG = 64/ sprawia, że wielu z nich rezygnuje z udziału buraka w swojej diecie.


Burak burakowi nie równy, niby z tej samej rodziny, niby znają się, ale o wyborze decydują szczegóły, detale i proporcje.

W jesienno-zimowy czas warto w glinianym garnku zakisić czerwonego buraka, sprzyja temu dostępność surowca i czas, w którym każda forma wspierania organizmu jest ważna.

Aby osiągnąć sukces pamiętajmy, że warzywa muszą być dociśnięte i nie wystawać ponad wodę, wtedy nie dopadną je pleśnie – bo proces kiszenia w początkowej fazie lepiej przebiega przy wyższych temperaturach. Duża ilość naturalnego antybiotyku w postaci czosnku stanie dodatkowo na straży przeciw niepożądanym grzybom, zarówno w garnku jak również później w naszym przewodzie pokarmowym. Prebiotyki odżywiają probiotyki! Dlatego warto jeść warzywa!


Warto spróbować i mieć potrójną radość: ze swojego buraka, swojego produktu dla swojego zdrowia! A wszystko prawie za darmo!

Zmieniony ( 13.11.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.