Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 103 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow GMO arrow Bandyty!!! Zakaz stosowania pasz GMO odroczony o kolejnych 5 lat?
Wednesday 20 January 2021 16:25:49.31.
migawki
 

My obecnie zachowujemy się często jak w ariergardzie pobitej armii, a przecież to Awangarda Zwycięstwa, kiedy nastąpi ten przełom - zależy od nas.

To całe aj-waj o szczepieniach celebrytów celowe: By ludziki poczuły zazdrość i zaczęły się pchać do szczepień.

Ja mam zamiar się zaszczepić. Ale tylko przez telefon. Tak, jak mnie leczą, tak będę się szczepił.

Yes! Yes! Yes! Polska ma pierwszą kobietę GMO! POLSKA WIELKI PROJEKT rozpoczęty!  

Była "pomroczność jasna", teraz jest "dobrowolność obowiązkowa"

Skuteczność penicyliny nie została udowodniona w kontrolowanych badaniach klinicznych, lecz w praktycznym jej stosowaniu w leczeniu rannych żołnierzy podczas II wojny światowej.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Bandyty!!! Zakaz stosowania pasz GMO odroczony o kolejnych 5 lat? Drukuj Email
Wpisał: Krajowy Związek Pracodawców  Producentów Trzody Chlewnej,   
25.01.2018.

Bandyty!!!

Zakaz stosowania pasz GMO odroczony o kolejnych 5 lat?...Poekstrakcyjna śruta sojowa, będąca obecnie podstawowym komponentem wysokobiałkowym mieszanek paszowych dla trzody chlewnej i drobiu w niemal 100 proc. pochodzi z roślin modyfikowanych genetycznie....http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/zakaz-stosowania-pasz-gmo-odroczony-o-kolejnych-5-lat,76195.htmlJak informuje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, resort rolnictwa opracował projekt zmian Ustawy o Paszach, odraczający wejście w życie zakazu stosowania pasz GMO o kolejnych pięć lat.

Przepis miałby wejść w życie w dniu 1 stycznia 2019 roku, czyli w dotychczasowym terminie wejścia w życie wspomnianego zakazu. W uzasadnieniu wspomnianej decyzji czytamy między innymi o braku dowodów na szkodliwość pasz pochodzących z roślin GMO na zdrowie ludzi i zwierząt, oraz o braku negatywnego oddziaływania wspomnianych pasz na jakość i bezpieczeństwo produktów pochodzenia zwierzęcego.

Ministerstwo wskazało również na brak alternatywy, która pozwalałaby na całkowite wycofanie z rynku pasz pochodzących z roślin poddanym modyfikacjom genetycznym:

„Analiza bilansu paszowego w Polsce wskazuje, że w naszej strefie klimatycznej praktycznie nie ma alternatywnych pasz wysokobiałkowych mogących całkowicie zastąpić importowaną śrutę sojową. Całkowite zastąpienie białka sojowego krajowymi nasionami roślin strączkowych będzie trudne ze względu na graniczne udziały tych pasz w dietach (dopuszczalne ilości), szczególnie w mieszankach paszowych dla drobiu i młodych świń, a także ze względu na nadmierną zawartość węglowodanów strukturalnych (włókna) oraz substancji antyodżywczych (alkaloidy, taniny).

Przekroczenie dopuszczalnych udziałów roślin strączkowych w dietach dla zwierząt obniża efektywność produkcji i jej ekonomiczne skutki. W stosunku do obecnego poziomu ich zużycia są jednak pewne możliwości zwiększenia wykorzystania krajowych roślin strączkowych w żywieniu zwierząt na większą skalę niż dotychczas, ale pod warunkiem, że będą one dostępne na rynku w wystarczającej ilości” – czytamy w uzasadnieniu

Historia zakazu stosowania pasz GMO sięga 2006 roku. Z opisanych wyżej względów zakaz ten był  wielokrotnie odraczany.

Powyższą wiadomość należy potraktować jednoznacznie pozytywnie: poekstrakcyjna śruta sojowa, będąca obecnie podstawowym komponentem wysokobiałkowym mieszanek paszowych dla trzody chlewnej i drobiu w niemal 100 proc. pochodzi z roślin modyfikowanych genetycznie. Brak wspomnianego surowca na rynku wiązałby się ze znaczącym pogorszeniem efektywności i opłacalności produkcji, co w konsekwencji doprowadziłoby prawdopodobnie do upadku wielu ferm i uzależnienia naszego kraju od importu żywności pochodzenia zwierzęcego.

Zmieniony ( 25.01.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.