Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 17 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow SZtuczki i sztuka - POSTĘPY arrow Ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki. Najwybitniejszy kompozytor polskiego baroku.
Thursday 29 October 2020 05:46:19.30.
migawki
 

30/31.10 Jasna Góra – comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę

Wielce Czcigodny Premierze i Ministrze „Zdrowia” ! Demonstranci pytali : „Premierze, czy istnieje sranie bezobjawowe?” . A po karetkach policji skakał wasz prowok - zdjęcia mogę dostarczyć.

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”. Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

A fekalia Trzaskowskiego systematycznie, po cichu dalej ubogacają Wisłę.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki. Najwybitniejszy kompozytor polskiego baroku. Drukuj Email
Wpisał: ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki   
13.03.2018.

Ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki.

Najwybitniejszy kompozytor polskiego baroku.

Wciąż ukrywany skarb ....


http://www.pch24.pl/grzegorz-gerwazy-gorczycki--wciaz-nieodkryty-skarb-polskiego-baroku,58871,i.html#ixzz59byDsbBH


W Katedrze wawelskiej, po lewej stronie od wejścia, w cieniu znajduje się niewielka, nie przykuwająca uwagi tablica pamiątkowa poświęcona – nie zgasłej nigdy pamięci  znakomitego i pełnego czci Grzegorza Gorczyckiego, Kanonika Skalmirskiego, Spowiednika, i Kapelmistrza, przez wszystkich zwanego Klejnotem Kapłaństwa, słynnego z wiedzy oraz pobożności, oddanego obowiązkom tego Katedralnego Kościoła a także Diecezji.

 

Najwybitniejszy kompozytor polskiego baroku – ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1665-1734) pracował w katedrze wawelskiej przez blisko czterdzieści lat. Był znakomicie wykształconym artystą i duchownym, odbył studia w Pradze i Wiedniu – był specjalistą w zakresie teologii, retoryki, poetyki i muzyki. Pochodził z rodziny bogatych kupców, posiadaczy dużego folwarku – nie mieli oni jednak tytułu szlacheckiego. Dlatego też Gorczycki nigdy nie został kanonikiem katedralnym na Wawelu. I dlatego jego tablica pamiątkowa jest tak skromna.

 Ks. Gorczycki doskonale wiedział, że bez odziedziczonego tytułu szlacheckiego szacunek oraz stabilizację majątkową uzyskać może tylko z pomocą wiedzy. Kształcił się starannie, poznając najświeższe zagadnienia filozoficzne i literackie, którymi żyła ówczesna uniwersytecka Europa. Z pewnością posługiwał się biegle językiem czeskim, niemieckim, polskim i łaciną – i w końcu udało mu się trafić aż na Wawel.

 Większość swojej muzyki ks. Gorczycki napisał w tzw. stile antico, czyli na zespół wyłącznie wokalny, z wykorzystaniem dawnych skal kościelnych. Te utwory miały wymiar ściśle liturgiczny i stanowiły oprawę muzyczną nabożeństw.

Jednak zachowana część dorobku Gorczyckiego napisana jest w technice koncertującej – na 4-głosowy chór z zespołem instrumentalnym i basso continuo. To właśnie te dzieła, bardzo pomysłowe i nie ustępujące muzycznym osiągnięciom niemieckich, angielskich czy francuskich kompozytorów tego okresu zapewniły mu sławę. Przez muzykologów starszego pokolenia ks. Gorczycki był nazywany wręcz „polskim Palestriną” a kiedy indziej „polskim Händlem”.

 Oczywiście jest w tych opiniach sporo przesady, choć ks. Gorczycki był kompozytorem wyjątkowym – jednym z pierwszych polskich twórców, którzy walczyli z zapóźnieniem muzyki polskiej w stosunku do europejskiej. W pełni udało się tę walkę wygrać dopiero dzięki Fryderykowi Chopinowi.

Jednym z dzieł, które świadczą o nowatorstwie muzycznym ks. Gorczyckiego jest Completorium. Kompleta to jedna z najstarszych modlitw chrześcijańskich, zespołowa, o charakterze prośby o opiekę Bożą podczas nocy. Do dziś jest odmawiana w większości zakonów.

 We wstępie do powojennego wydania partytury Jan Węcowski napisał: W tej obszernej kompozycji ks. Gorczycki ukazał się jako wytrawny mistrz stylu koncertującego, nadto wydaje się prawdopodobne, ze już wtedy znał niektóre wczesne kompozycje G. F. Händela.

Faktycznie, dzieło jest niezwykle dynamiczne, słucha się go wyśmienicie, skrzy się melodyczną pomysłowością i w sposób niezwykle wyszukany traktuje teksty, z których składa się modlitwa (głównie psalmy).

 ks. Gorczycki był świetnym retorem i w Completorium udowadnia, jak świadomie posługuje się „dźwiękowym słowem”, czyli jak sprawia, że muzyka oddaje treści niesione przez tekst poprzez dobór różnych figur. Przykładowo, na słowie clamavero (w części Cum invocarem) Gorczycki zastosował tremolo, które symbolizuje drżenie głosu modlącego się, a także emocjonalne zaangażowanie, z jakim zanosi swoją modlitwę do Boga.

 Inne wielkie dzieła ks. Gorczyckiego to Conductus Funebris – niezwykle kunsztowna muzyka żałobna, przepiękny motet Omni die dic Mariae (Wszystkie dni niech mówią Maryja), napisany w stile antico i koncert Laetatus sum oparty na tekście Psalmu 121 Weseliłem się z tego, co mi powiedziano: pójdziemy do domu Pańskiego, z bardzo efektownie wyrażoną radością pielgrzymów, którzy przybywają do świątyni.

 ks. Gorczycki był za życia znany nie tylko ze swojej twórczości muzycznej, ale także z działalności dobroczynnej i społecznej. Żył w trudnych czasach Augusta II Sasa, gdy Polska była zanarchizowana i targana różnymi konfliktami. Przeżył najazd Szwedów w 1702 roku. Służył ludności Krakowa jako spowiednik i duszpasterz szpitalny, a także kapelan więzienny i do końca życia pisał muzykę, której słuchanie nawet po 300 latach daje niemałą satysfakcję.

 MC

Zmieniony ( 13.03.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.