Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 144 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow GMO arrow Do Polski importuje się rocznie ok. 3,5 mln ton nasion z GMO
Wednesday 20 January 2021 16:56:53.31.
migawki
 

My obecnie zachowujemy się często jak w ariergardzie pobitej armii, a przecież to Awangarda Zwycięstwa, kiedy nastąpi ten przełom - zależy od nas.

To całe aj-waj o szczepieniach celebrytów celowe: By ludziki poczuły zazdrość i zaczęły się pchać do szczepień.

Ja mam zamiar się zaszczepić. Ale tylko przez telefon. Tak, jak mnie leczą, tak będę się szczepił.

Yes! Yes! Yes! Polska ma pierwszą kobietę GMO! POLSKA WIELKI PROJEKT rozpoczęty!  

Była "pomroczność jasna", teraz jest "dobrowolność obowiązkowa"

Skuteczność penicyliny nie została udowodniona w kontrolowanych badaniach klinicznych, lecz w praktycznym jej stosowaniu w leczeniu rannych żołnierzy podczas II wojny światowej.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Do Polski importuje się rocznie ok. 3,5 mln ton nasion z GMO Drukuj Email
Wpisał: Jan Szyszko.   
28.03.2018.

Do Polski importuje się rocznie ok. 3,5 mln ton nasion z GMO

http://www.farmer.pl/fakty/polska/szyszko-do-polski-importuje-sie-ok-3-5-mln-ton-nasion-z-gmo,77498.html


Do Polski importuje się obecnie ok. 3,5 mln ton nasion z GMO na pasze i żywność - powiedział we wtorek były minister środowiska Jan Szyszko. Tymczasem, jak dodał, żywność w sklepach nie ma oznaczeń, że zawiera składniki genetycznie zmodyfikowane.

Koalicja PO-PSL, różnymi kruczkami, doprowadziła do tego, że do Polski się importuje w tej chwili ok. 3,5 mln ton nasion z GMO na pasze i żywność - mówił na antenie Radia Warszawa Jan Szyszko.

Zaznaczył, że według unijnego wykazu nasion i roślin dopuszczonych do obrotu jest ponad czterdzieści odmian modyfikowanych genetycznie np. soi, rzepaku, kukurydzy, "którymi się w wolnym obrocie handluje". - I to kupujemy w naszych sklepach - powiedział.

Jak podkreślił Szyszko, w sklepach "cała żywność, cała produkcja mięsa drobiowego, również świńskiego jest wytwarzana na bazie genetycznie modyfikowanych organizmów". Ale, jak dodał, nie jest ona oznaczona. - To wszystko zjadamy - mówił.

I dodał: - Nic nie szkodzi, żeby oznakować tę żywność w sklepie. I niech każdy wie, co kupuje. To jest także prawo UE.

Resort rolnictwa przygotował projekt nowelizacji ustawy o paszach, który przedłuża stosowanie pasz genetycznie modyfikowanych do 2024 r. Według obecnych przepisów paszami GMO można karmić zwierzęta do końca 2018 r.

Projekt opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji, został on przekazany do konsultacji publicznych, które potrwają do 21 kwietnia br.

Jednocześnie resort rolnictwa uruchomił program, który miał spowodować przynajmniej częściowe uniezależnienie się Polski od importowanych pasz. W tym celu realizowany jest w latach 2016-2020 wieloletni program pozostania białka roślinnego. Chodzi o opracowanie takich technologii i odmian roślin białkowych, które można uprawiać w naszym klimacie, a ich produkcja dla rolników byłaby dochodowa.

Pracuje się też nad szerszym wykorzystaniem śruty rzepakowej w paszach. W ocenie specjalistów na razie jest ona zbyt mało używana do produkcji mieszanek paszowych, tylko połowa bowiem pozyskanej śruty rzepakowej jest zużywana w kraju, a reszta jest eksportowana do Niemiec.

Działania te miałyby o połowę zmniejszyć zapotrzebowanie na importowaną soję. Obecnie stanowi ona 80 proc. białka paszowego. Polska importuje ponad 2 mln ton soi rocznie. Według ekspertów, śruty sojowej nie da się wyeliminować z żywienia zwierząt ze względu na jej walory odżywcze. Zwłaszcza dotyczy to żywienia drobiu i trzody chlewnej.

Eksperci oceniają, że ok. 95 proc. wykorzystywanej w przemyśle paszowym śruty sojowej pochodzi z nasion modyfikowanych genetycznie. Nastawienie polskiego społeczeństwa do produktów GMO jest raczej negatywne, chociaż - jak napisano w uzasadnieniu do projektowanej noweli ustawy - przeprowadzone w latach 2008-2011 badania nie potwierdziły negatywnego oddziaływania pasz GMO na zdrowie zwierząt.

=================================

Por.:

Pasze GMO będzie można stosować do 2024 roku

http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/pasze-gmo-bedzie-mozna-stosowac-do-2024-roku,77503.html


Zmieniony ( 28.03.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.