Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 64 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow w POLSCE II arrow Kto zniszczył przemyski krzyż
Wednesday 03 June 2020 15:52:50.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Kto zniszczył przemyski krzyż Drukuj Email
Wpisał: Józef Matusz   
25.08.2010.

Kto zniszczył przemyski krzyż

Józef Matusz 25-08-2010 http://www.rp.pl/artykul/20,526788-Kto-zniszczyl-przemyski-krzyz.html

            Policjanci odnaleźli wczoraj krzyż, który ktoś ściął i zabrał z przemyskiego Wzgórza Trzech Krzyży. - Został znaleziony pod skarpą w wysokich zaroślach, niedaleko od wierzchołka wzgórza – mówi Paweł Międlar, rzecznik podkarpackiej policji.

Brak krzyża zauważyli w niedzielę strażnicy miejscy. – Nie mamy wątpliwości, że była to celowa robota i ma to związek z emocjami i zamieszaniem związanym z krzyżem stojącym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie – mówi Międlar.

            - Nie wiem, czy to był przypadkowy wandalizm, czy też wandalizm zainspirowany medialnym szumem wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim – zastanawia się wiceprezydent Przemyśla Dariusz Iwaneczko. – Może to tylko taka szczeniacka robota, bo w kraju teraz nastała moda na walkę i usuwanie krzyży. Kiedyś było to nie do pomyślenia, bo z krzyżami walczyli tylko milicjanci i esbecy.

            Do chwili zamknięcia tego wydania „Rz” policjanci nie złapali sprawców [„nieznanych” - pisze się poprawnie....md]. Odnaleziony wczoraj krzyż trafił do magazynów hali sportowej, będzie teraz dowodem w sprawie, którą prowadzi policja.

            Władze miasta zamierzają go ponownie postawić na wzgórzu i zainstalować tam monitoring.

            Dla mieszkańców Przemyśla, zwłaszcza działaczy antykomunistycznej opozycji, wzgórze ma znaczenie symboliczne. Krzyże w tym miejscu stały przed wojną, władze komunistyczne je usunęły. Działacze opozycji postawili je ponownie w 1984 roku. Wzgórze było też miejscem konspiracyjnych spotkań przemyskich opozycjonistów.

Rzeczpospolita

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.