Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 23 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow Demografia 16 arrow Depopulacja Polski
Tuesday 20 April 2021 00:56:48.32.
migawki
Lumen Christi gloriose resurgentis dissipet tenebras cordis et mentis

Chwalebne światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy ciemności serca i umysłu

Odbierzcie to, co ponadnaturalne, a zostanie to, co nienaturalne. Chesterton.

Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Depopulacja Polski Drukuj Email
Wpisał: Andrzej Szlęzak   
19.05.2018.

Depopulacja Polski

Andrzej Szlęzak

https://konserwatyzm.pl/szlezak-depopulacja-polski/Gospodarka w Polsce (świadomie nie używam określenia polska gospodarka) rozwija się bardzo dobrze. I niechby tak było jak najdłużej! I na tym niestety koniec dobrych wiadomości. ONZ opublikował dane, według których Polska należy do dziesięciu najszybciej wymierających krajów na świecie. Do 2050 roku będzie nas o ponad piętnaście procent mniej.

Przy czym żadna pociecha, że prawie wszyscy nasi sąsiedzi wymierają szybciej. Uszczegółowieniem tych prognoz są wyniki badań Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego Polskiej Akademii Nauk, dotyczące wyludniania się miast na prawach powiatu. Takich miast jest obecnie 66 i do 2050 roku mieszkańców nie ubędzie tyko w dwóch lub trzech. W najgorszej sytuacji jest Górny Śląsk, gdzie kilka miast straci prawie połowę mieszkańców.

W pierwszej dziesiątce najbardziej wyludnionych miast tej kategorii ma się znaleźć Tarnobrzeg. Lubię Tarnobrzeg, bo to sąsiad mojej rodzinnej Stalowej Woli i to dla mnie dodatkowo smutna informacja. W 2050 roku Tarnobrzeg ma mieć około trzydziestu tysięcy mieszkańców, czyli tyle ile na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Tyle tylko, że wtedy Tarnobrzeg miał perspektywy rozwoju oparte o kopalnię siarki. Teraz chyba żadnych takich gospodarczych perspektyw nie ma. Wcale dużo lepiej nie wygląda to w Stalowej Woli, choć może się wydawać, że nadal jest silnym ośrodkiem przemysłowym.

Proces wyludniania takich miast, to będzie katastrofa w wielu wymiarach. Najpierw padną usługi i handel. Ze względu na brak ludzi do pracy na pewno nie pojawią się nowi inwestorzy, a już działający mogą zacząć się wynosić. Te procesy spowodują drastyczny spadek wpływów do budżetu miasta. Padać zaczną oświata i kultura, bo zmniejszy się zasilanie z budżetu. Sypać zacznie się infrastruktura, bo i na jej utrzymanie zacznie brakować pieniędzy. Dla tych miast perspektywa, że w 2050 roku będą biednymi mieścinami ze starymi ludźmi jest całkiem realna.
Jedną z płaszczyzn globalnego konfliktu jest walka demografii z technologią. Bogaty Zachód wymiera, ale ratuje się przewagą technologiczną. Taki typowy konflikt demografii z technologią widać teraz między Palestyńczykami, a Żydami z Izraela. W Europie zachodniej demografia wyraźnie wygrywa z technologią.

Niestety Polska jest w tej fatalnej sytuacji, że demograficznie szybko ginie i nie ma żadnej przewagi technologicznej, żeby chociaż opóźnić katastrofę spowodowaną przez wymieranie “Polski powiatowej”. Niestety, wspomniany wzrost gospodarczy nie buduje przewagi technologicznej i pewnie zostanie przejedzony na 500+ i inne nieskuteczne i marnotrawne programy socjalne.
Jeżeli dożyję w 2050 roku będę miał 88 lat. Czy moja rodzinna Stalowa Wola będzie wtedy klasycznym przykładem mieszaniny technologicznej klęski z demograficzną katastrofą?
A Państwo uważacie, że da się w Polsce uniknąć technologicznej klęski wraz z demograficzną katastrofą?

Zmieniony ( 19.05.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.