Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 31 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow Demografia 16 arrow Depopulacja Polski
Monday 26 October 2020 06:02:56.30.
migawki
 

25.10.20 Siedlce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”.

Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

 
W Y S Z U K I W A R K A
Depopulacja Polski Drukuj Email
Wpisał: Andrzej Szlęzak   
19.05.2018.

Depopulacja Polski

Andrzej Szlęzak

https://konserwatyzm.pl/szlezak-depopulacja-polski/Gospodarka w Polsce (świadomie nie używam określenia polska gospodarka) rozwija się bardzo dobrze. I niechby tak było jak najdłużej! I na tym niestety koniec dobrych wiadomości. ONZ opublikował dane, według których Polska należy do dziesięciu najszybciej wymierających krajów na świecie. Do 2050 roku będzie nas o ponad piętnaście procent mniej.

Przy czym żadna pociecha, że prawie wszyscy nasi sąsiedzi wymierają szybciej. Uszczegółowieniem tych prognoz są wyniki badań Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego Polskiej Akademii Nauk, dotyczące wyludniania się miast na prawach powiatu. Takich miast jest obecnie 66 i do 2050 roku mieszkańców nie ubędzie tyko w dwóch lub trzech. W najgorszej sytuacji jest Górny Śląsk, gdzie kilka miast straci prawie połowę mieszkańców.

W pierwszej dziesiątce najbardziej wyludnionych miast tej kategorii ma się znaleźć Tarnobrzeg. Lubię Tarnobrzeg, bo to sąsiad mojej rodzinnej Stalowej Woli i to dla mnie dodatkowo smutna informacja. W 2050 roku Tarnobrzeg ma mieć około trzydziestu tysięcy mieszkańców, czyli tyle ile na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Tyle tylko, że wtedy Tarnobrzeg miał perspektywy rozwoju oparte o kopalnię siarki. Teraz chyba żadnych takich gospodarczych perspektyw nie ma. Wcale dużo lepiej nie wygląda to w Stalowej Woli, choć może się wydawać, że nadal jest silnym ośrodkiem przemysłowym.

Proces wyludniania takich miast, to będzie katastrofa w wielu wymiarach. Najpierw padną usługi i handel. Ze względu na brak ludzi do pracy na pewno nie pojawią się nowi inwestorzy, a już działający mogą zacząć się wynosić. Te procesy spowodują drastyczny spadek wpływów do budżetu miasta. Padać zaczną oświata i kultura, bo zmniejszy się zasilanie z budżetu. Sypać zacznie się infrastruktura, bo i na jej utrzymanie zacznie brakować pieniędzy. Dla tych miast perspektywa, że w 2050 roku będą biednymi mieścinami ze starymi ludźmi jest całkiem realna.
Jedną z płaszczyzn globalnego konfliktu jest walka demografii z technologią. Bogaty Zachód wymiera, ale ratuje się przewagą technologiczną. Taki typowy konflikt demografii z technologią widać teraz między Palestyńczykami, a Żydami z Izraela. W Europie zachodniej demografia wyraźnie wygrywa z technologią.

Niestety Polska jest w tej fatalnej sytuacji, że demograficznie szybko ginie i nie ma żadnej przewagi technologicznej, żeby chociaż opóźnić katastrofę spowodowaną przez wymieranie “Polski powiatowej”. Niestety, wspomniany wzrost gospodarczy nie buduje przewagi technologicznej i pewnie zostanie przejedzony na 500+ i inne nieskuteczne i marnotrawne programy socjalne.
Jeżeli dożyję w 2050 roku będę miał 88 lat. Czy moja rodzinna Stalowa Wola będzie wtedy klasycznym przykładem mieszaniny technologicznej klęski z demograficzną katastrofą?
A Państwo uważacie, że da się w Polsce uniknąć technologicznej klęski wraz z demograficzną katastrofą?

Zmieniony ( 19.05.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.