Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 21 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow wieś; \"bitwa o handel\" arrow Koszmarne marnotrawstwo. Żywność warta miliardy kończy w śmieciach
Wednesday 12 August 2020 05:48:09.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Koszmarne marnotrawstwo. Żywność warta miliardy kończy w śmieciach Drukuj Email
Wpisał: Coldiretti   
19.06.2018.

Koszmarne marnotrawstwo. Żywność warta miliardy kończy w śmieciach

https://www.tvp.info/37709118/koszmarne-marnotrawstwo-zywnosc-warta-miliardy-konczy-w-smieciach

Żywność wartości ponad 16 mld euro wyrzucana jest co roku we Włoszech – wynika z raportu krajowego związku rolników Coldiretti. Mimo to, że ponad trzy czwarte Włochów zapewnia, że zredukowało ilość wyrzucanego jedzenia.

54 proc. żywności, która jest wyrzucana, marnuje się w gospodarstwach domowych. To więcej niż trafia do śmieci w gastronomii (21 proc.), handlu (15 proc.), rolnictwie (8 proc.) i podczas przetwarzania (2 proc.) podkreśliła rolnicza organizacja Coldiretti.

Jej eksperci w ogłoszonym raporcie zauważyli, że nie jest to wyłącznie problem etyczny i ekonomiczny. Zjawisko to ma także negatywny wpływ na środowisko ze względu na marnowanie energii i koszty utylizacji odpadów.
Z ankiety przeprowadzonej przez Coldiretti oraz instytut sondażowy Ixe wynika, że dużo Włochów wprowadziło w zeszłym roku do codziennego życia różne strategie mające na celu zmniejszenie ilości wyrzucanej w ich domach żywności bądź nawet całkowite wyeliminowanie takiej praktyki. W ankiecie wymienili oni takie zachowania, jak przygotowywanie potraw z resztek, przykładanie większej uwagi do daty ważności produktów, wynoszenie z restauracji niezjedzonych dań.

Rolniczy związek przedstawił też swoją listę rad, jak ograniczyć marnowanie żywności. Zalecił np. umieszczanie produktów we właściwym miejscu w lodówce, robienie mniejszych i częstszych zakupów, wybieranie odpowiednio dojrzałych owoców i warzyw. Poza tym zalecono pokonanie drzemiącego jeszcze w wielu Włochach strachu przed poproszeniem w restauracji o zapakowanie resztek zamówionych potraw do toreb.

Zmieniony ( 19.06.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.