Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 17 gości
S T A R T arrow Kościół arrow Święci arrow Żydy znów atakują prymasa Hlonda. Nie chcą jego beatyfikacji!
Wednesday 20 February 2019 06:12:48.27.
W Y S Z U K I W A R K A
Żydy znów atakują prymasa Hlonda. Nie chcą jego beatyfikacji! Drukuj Email
Wpisał: James Caroll   
12.07.2018.

Żydy znów atakują prymasa Hlonda!

Nie chcą jego beatyfikacji!


http://www.pch24.pl/znow-atakuja-prymasa-hlonda--nie-chca-jego-beatyfikacji-,61571,i.html#ixzz5L3O7pGEJW internetowej wersji poczytnego amerykańskiego magazynu „The New Yorker” opublikowano artykuł  wskazujący na „problematyczność” beatyfikacji prymasa Augusta Hlonda. Polski hierarcha atakowany jest za rzekomy antysemityzm, a jego cnoty, zdaniem autora tekstu, są „niewystarczające”, aby uznać go za moralny autorytet.

 

Za koronny argument potwierdzający swoją tezę, autor James Caroll podaje fragment Listu Pasterskiego z 1936 roku, w którym polski prymas podkreślał:

Faktem jest, że żydzi walczą z Kościołem katolickim, tkwią w wolnomyślicielstwie, stanowią awangardę bezbożnictwa, ruchu bolszewickiego i akcji wywrotowej. Faktem jest, że wpływ żydowski na obyczajność jest zgubny, a ich zakłady wydawnicze propagują pornografję. Prawdą jest, że żydzi dopuszczają się oszustw, lichwy i prowadzą handel żywym towarem”.

 

Dla autora nie ma znaczenia fakt, iż w tym samym liście polski prymas jawnie potępia akty przemocy wobec żydów, zaznaczając, że „nam nie wolno nienawidzić” oraz daleki jest od generalizacji, mówiąc „Nie wszyscy żydzi są tacy. Bardzo wielu żydów to ludzie wierzący, uczciwi, sprawiedliwi, miłosierni, dobroczynni. W bardzo wielu rodzinach żydowskich zmysł rodzinny jest zdrowy, budujący. Znamy w świecie żydowskim ludzi także pod względem etycznym wybitnych, szlachetnych, czcigodnych”.

Prymas Hlond przestrzegał także przed importowaniem z zagranicy jawnych postaw antyżydowskich (III Rzesza) jako „sprzecznych z etyką katolicką”.

 

Zdaniem autora artykułu, oczywiste cnoty, jakimi cechował się prymas Hlond, nie są wystarczające, aby przyćmić „negatywną” sferę działalności polskiego hierarchy. Zalicza do niej także brak potępienia dla tzw. pogromu kieleckiego w 1946 r.

 

W ocenie Jamesa Carolla, beatyfikacja Hlonda byłaby afirmacją rzekomo antysemickiej postawy przedsoborowego Kościoła. Dlatego – jego zdaniem – jest to dla papieża Franciszka „problematyczny proces”.

 

Caroll w dalszej części artykułu pokrótce przedstawia historię „tysiącletniego antysemityzmu zakorzenionego w Kościele katolickim” oraz – a jakżeby inaczej – omawia sprawę związaną z wprowadzeniem ustawy o IPN, zarzucając polskiemu rządowi rewizjonizm i antysemityzm.

 

„Dzisiaj, wobec odrodzenia się nastrojów antyżydowskich w Polsce oraz w obliczu zniekształcającej prawdę o Holokauście rządowej ksenofobii, ogłoszenie „heroiczności cnót” Hlonda przez Watykan jawi się jako bardzo niepokojące” – Caroll kończy swój artykuł.

 

Źródło: newyorker.com

PR

Czytaj również: 

 

Prymas niepoprawny politycznie. Komu przeszkadza kardynał Hlond?

 

Po śmierci Piusa XI prasa włoska sugerowała, że jeśliby kardynałowie byli zainteresowani wyborem papieża nie-Włocha, to najlepszym kandydatem byłby kardynał August Hlond – mówi w rozmowie z portalem PCh24.pl prof. dr hab. Jan Żaryn.

Zmieniony ( 12.07.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.