Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 100 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Wiatrem! arrow Energia wiatrowa: Chiny wyprzedziły UE i USA
Wednesday 27 May 2020 10:49:31.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Energia wiatrowa: Chiny wyprzedziły UE i USA Drukuj Email
Wpisał: euractiv.pl   
23.09.2010.

Energia wiatrowa: Chiny wyprzedziły UE i USA

http://www.euractiv.pl/gospodarka/artykul/energia-wiatrowa-chiny-wyprzedziy-ue-i-usa-001581 05.02.2010
W ubiegłym roku znów wzrósł globalny rynek energii wiatrowej, głównie dzięki inwestycjom Chin, które według danych Global Wind Energy Council (GWEC) uruchomiły więcej turbin wiatrowych niż Europa i Stany Zjednoczone.  

            Jak poinformował GWEC, w minionym roku rynek energii wiatrowej mimo globalnego załamania koniunktury wzrósł o 31 proc. Jedną trzecią nowych turbin zainstalowano w Chinach. Moc elektrowni wiatrowych powstałych w Państwie Środka wynosi 13 gigawatów i jest wyższa od mocy nowych turbin uruchomionych w Europie (10,5 GW) i w Stanach Zjednoczonych (9,9 GW).

            W roku 2009 Chiny po raz piąty z kolei podwoiły łączną moc swoich elektrowni wiatrowych i kontynuowały marsz w górę listy dziesięciu największych na świecie rynków energii wiatrowej. W ubiegłym roku Chiny pod względem mocy nowych turbin wyprzedziły Hiszpanię, ulegając jedynie Stanom Zjednoczonym i Niemcom.

            Angelika Pullen GWEC uważa za prawdopodobne, że w tym roku Chiny pokonają w tej klasyfikacji Niemcy. Jej zdaniem jest tylko kwestią czasu, że USA będą musiały oddać palmę pierwszeństwa Chinom.

            Choć wiele państw zachodnich obarcza Chiny winą za brak porozumienia na szczycie klimatycznym w Kopenhadze, azjatycki gigant nieustannie rozwija sektor pozyskiwania energii odnawialnych, aby utrzymać w biegu swą rosnącą gospodarkę.

            W 2009 r. Europejczycy drugi rok z rzędu pozyskali więcej nowej mocy z energii wiatrowej niż z któregokolwiek innego źródła energii. Tuż za energią wiatrową był gaz i energia słoneczna. Jednocześnie zamknięto więcej elektrowni węglowych i atomowych niż w tym czasie oddano do użytku.

            Christian Kjaer, dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej stwierdził, że wysokie ceny oleju działają na korzyść branży energii wiatrowej. Przy obecnych cenach w wysokości 70-80 dolarów budowa nowych turbin wiatrowych jest równie opłacalna co elektrowni gazowych i tylko minimalnie droższa od wykorzystania technologii węglowych.

W największym zakresie moc swoich turbin wiatrowych zwiększyła w 2009 r. w Europie Hiszpania (+2,5 GW). Tuż za nią uplasowały się Niemcy (+1,9 GW). Na oba te kraje przypadło 43 proc. całego ubiegłorocznego wzrostu. W dalszej kolejności na liście znajdują się Włochy, Francja i Wielka Brytania.  (tmw)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.