Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 38 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Zderzenia z UE arrow UE daje miliony ojro pożyczki na modernizacje Kauflandów w Polsce!
Wednesday 22 May 2019 07:12:33.27.
migawki

 

 

    Ostatnie parę wieków satanizmu, magii i zboczeń u władzy.

Regina Poloniae, Mater Gratiarum, ora pro nobis

 
W Y S Z U K I W A R K A
UE daje miliony ojro pożyczki na modernizacje Kauflandów w Polsce! Drukuj Email
Wpisał: Europejski Bank Inwestycyjny   
10.08.2018.

UE daje miliony ojro pożyczki na modernizacje Kauflandów w Polsce!

Kolejne pieniądze na rozwój niemieckiej sieci handlowej w Polsce.

Chodzi o "zapewnienie mieszkańcom Europy Środ.-Wsch. dostępu do produktów, których nie mieliby szansy inaczej zdobyć" (sic!).

9.08.2018 r.

Europejski Bank Inwestycyjny, który jest instytucją finansową Unii Europejskiej, udzielił sieci Kaufland Polska pożyczkę o wartości 100 mln euro na przeprowadzenie modernizacji 50 sklepów w Polsce. Przypomnijmy, że wcześniej właściciel Kauflanda oraz Lidla (niemiecka Grupa Schwarz) otrzymał prawie miliard dolarów pożyczki od Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Wówczas chodziło o "zapewnienie mieszkańcom Europy Środ.-Wsch. dostępu do produktów, których nie mieliby szansy inaczej zdobyć" (sic!).

 Portal dlahandlu.pl ustalił, że niemiecka sieć sklepów Kaufland Polska otrzymała pod koniec czerwca b.r. pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego o wartości 100 mln euro. Pieniądze mają być przeznaczone na modernizację wyposażenia oraz podwyższenie efektywności energetycznej 50 sklepów Kaufland znajdujących się na terytorium naszego kraju.

Okazuje się, że to nie pierwsze wsparcie sieci handlowej należącej do niemieckiej Grupy Schwarz przez międzynarodową instytucję finansową. W 2015 roku brytyjski dziennik "The Guardian" opublikował materiały, z których wynikało, że Bank Światowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) pożyczyły w latach 2003 - 2014 blisko miliard dolarów właścicielowi niemieckich sieci handlowych Lidl i Kaufland w celu ekspansji w krajach Europy środkowo-wschodniej. Kuriozalnie brzmiało tłumaczenie przedstawicieli EBOiR w sprawie udzielonych Grupie Schwarz pożyczek (EBOiR pożyczył łącznie 700 mln dolarów). - "Daliśmy im kredyt. Oni, owszem, byli raczej agresywną nastawioną na zysk firmą, ale z drugiej strony dawali ludziom dostęp do produktów, których nie mieliby oni szansy inaczej zdobyć" (sic!).
W lipcu 2016 roku
EBOiR przyznał Grupie Schwarz kolejne 100 mln euro pożyczki na wsparcie ekspansji i rozwoju działalności sieci Kaufland w Polsce. Według specyfikacji pożyczki, środki zostały przeznaczone m.in. na "kwestie związane z ochroną środowiska, zdrowia, bezpieczeństwa pracy i operacjami w sklepach a także społeczną odpowiedzialnością biznesu". Efekt wspomnianych pożyczek był taki, że zarówno Kaufland, jak i Lidl w sposób istotny przejęły udziały na polskim rynku handlu detalicznego. Preferencyjne, wielomilionowe pożyczki z Banku Światowego, EBOiR a teraz EBI, to z pewnością był, jest i będzie dodatkowy bodziec do dalszej ekspansji kosztem innych sieci handlowych. 

W ubiegłym roku sieć Kaufland (podatkowo występująca jako "KAUFLAND OST-EUROPA BETEILIGUNGSGESELLSCHAFT GMBH") odnotowała
w Polsce przychody na poziomie 10,34 mld zł. Z kolei sieć sklepów Lidl (podatkowo występująca jako "FRF-BETEILIGUNGS-GMBH") miała 14,44 mld zł przychodów.

 

Źródło: Kaufland z kolejną pożyczką na 100 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (DlaHandlu.pl)
Źródło: Lidl has received almost $1bn in public development funding (TheGuardian.com)

Źródło: Dane z zeznań podatkowych (Mf.gov.pl)

=================

mail:

teraz to pożyczka a potem się umorzy i będzie git interes!...

Zmieniony ( 10.08.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.