Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 24 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow ZUS arrow Katastrofalne informacje dla nowych emerytów. Przez papierkowe utrudn. mogą nie odbierać świadczeń
Wednesday 20 February 2019 06:49:20.27.
W Y S Z U K I W A R K A
Katastrofalne informacje dla nowych emerytów. Przez papierkowe utrudn. mogą nie odbierać świadczeń Drukuj Email
Wpisał: Wojciech Tomaszewski   
10.08.2018.

Katastrofalne informacje dla nowych emerytów. Przez papierkowe utrudnienia mogą nie odbierać świadcz.


https://nczas.com/2018/08/10/katastrofalne-informacje-dla-emerytow-przez-papierkowa-robote-nie-moga-odbierac-swiadczen/


Wojciech Tomaszewski


Polska to państwo urzędnicze. Tak jest od dekad. Kult papierka jest u nas wszechwładny. To widać przez całe życie, a najjaśniej, najgorzej wtedy kiedy kończy się życiową drogę zawodową i przechodzi się na emeryturę.

Obecnie planujący przejście na emeryturę muszą się liczyć z tym, że zgromadzenie dokumentów niezbędnych do otrzymania świadczenia może im zająć nawet kilkanaście miesięcy. Zbieranie ich w rok, nie jest bynajmniej dalekie od rzeczywistości.

To efekt obniżenia wieku emerytalnego, który chciały miliony Polaków. „Obniżenie wieku emerytalnego wywołało znaczący wzrost liczby wniosków o wydanie kopii z dokumentacji osobowej i płacowej” – wyjaśnia Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.

Z kolei Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), któremu podlegają państwowe archiwa, poinformowało, że w 2017 r. padł rekord w postaci wpłynięcia 21,5 tys. wniosków w sprawach dokumentacji pracowniczej. Do tego dochodzi nowy problem związany z emeryturami.

Coraz więcej osób otrzymuje niekorzystne dla siebie decyzje emerytalne i korzysta z drogi sądowej. Trzeba się liczyć z tym, że po wakacjach sądy zwrócą się do nas o wydanie dokumentów związanych z toczącymi się sprawami” – mówi Jolanta Louchin, zastępca dyrektora ds. dokumentacji osobowej i płacowej Archiwum Państwowego w Warszawie.

Oczywiście sądy nie będą czekać wielu miesięcy w kolejce i archiwum będzie musiało przygotowywać wymagane dokumenty w wyznaczonym terminie, na przykład w ciągu 14 dni. To z kolei, jak w dominie, spowoduje następną reakcję, w postaci dłużnego czekania na dokumenty przez prywatnych interesantów.

Jolanta Louchin dodaje, że archiwum podejmuje działania mające na celu usprawnienie obsługi klientów, między innymi zatrudniając dodatkowe osoby. Na problemy związane z gromadzeniem akt zwraca uwagę niezależny ekspert ubezpieczeniowy, Andrzej Strębski: „Ustawodawca nałożył na ubezpieczonych obowiązek dostarczenia akt pracowniczych potwierdzających zarówno okresy zatrudnienia, jak i wysokość zarobków, nie sprawdzając, czy jest to możliwe”.

Ta kwestia jest szczególnie dotkliwa dla osób, które obecnie przechodzą na emeryturę. – To właśnie one muszą zgromadzić dokumentację niezbędną do obliczenia kapitału początkowego”. Sprawę dodatkowo komplikuje status prywatnych archiwów. Te, które obecnie nie mają wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych prowadzonego przez marszałków poszczególnych województw, muszą go uzyskać.

Mają na to czas do 31 grudnia. Jeżeli im się to nie uda w tym terminie, ich działalność zostanie uznana za nielegalną i będą musieli ją zakończyć.

Zmieniony ( 10.08.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.