Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 69 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow obrona NIEPODLEGŁOŚCI, demonstracje '17 arrow PRZEZ SYBIR DO NIEPODLEGŁEJ Ogromny Marsz Pamięci Sybiru przejdzie ulicami Białegostoku
Thursday 27 February 2020 18:37:49.28.
W Y S Z U K I W A R K A
PRZEZ SYBIR DO NIEPODLEGŁEJ Ogromny Marsz Pamięci Sybiru przejdzie ulicami Białegostoku Drukuj Email
Wpisał: Adam Białous   
06.09.2018.

PRZEZ SYBIR DO NIEPODLEGŁEJ

Ogromny Marsz Pamięci Sybiru przejdzie ulicami Białegostoku!

Adam Białous

http://prawy.pl/78555-ogromny-marsz-pamieci-sybiru-przejdzie-ulicami-bialegostoku/Od 18 lat w Białymstoku organizowany jest Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Celem uroczystości jest utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku. Marsz jest znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu. Tegoroczna uroczystość, w której weźmie udział kilka tysięcy osób, odbędzie się 6-7 września.

W tym roku marszowi towarzyszy hasło „PRZEZ SYBIR DO NIEPODLEGŁEJ” w związku ze stuleciem uzyskania niepodległości Polski.

Uroczystości zaczynają się w dniu 6 września. Uczestnicy marszu będą mogli obejrzeć wystawy tematyczne w Muzeum Pamięci Sybiru (ul. Sienkiewicza 26 w Białymstoku, przy Kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku) oraz wystawy plenerowe w centrum miasta.

W dniu 7 września o godz. 10-tej przy Pomniku Katyńskim (ul. Podleśna w Białymstoku) rozpocznie się część oficjalna marszu – przemówienia organizatorów, gości honorowych i zapalenie zniczy. Uczestnicy w ogromnym marszu przejdą od Pomnika Katyńskiego przy ul. Podleśnej do Pomnika Grobu Nieznanego Sybiraka (przy kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku).

W kościele pw. Ducha Świętego będzie miała miejsce Msza św. w intencji zmarłych Sybiraków.

Po Mszy Świętej uroczystości przeniosą się pod, stojący przy kościele, Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka, jedyny taki w Polsce, gdzie znajdują się urny z prochami nieznanych Sybiraków. Na murze, okalającym to mauzoleum umieszczono tablice z nazwiskami Sybiraków. Jest tam już ich kilkaset – m.in. gen. Władysława Andersa oraz prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego.

Pod tym mauzoleum będzie m.in. modlitwa za zmarłych, apel poległych zakończony salwą honorową oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Tego dnia, w intencji Sybiraków, odbędą się również nabożeństwa w Katedralnej Cerkwi św. Mikołaja w Białymstoku.

Organizatorami Marszu są m.in. Związek Sybiraków, Muzeum Pamięci Sybiru i Urząd Miejski w Białymstoku.

Współorganizatorem sybirackich uroczystości jest powstałe w Białymstoku – Muzeum Pamięci Sybiru. Powstało już opracowanie architektoniczne przyszłej – centralnej siedziby tej placówki, pierwszej tego typu w Polsce. Przygotowano środki na jej budowę, która już ruszyła. Nowoczesny budynek muzeum stanie na terenie dawnych magazynów wojskowych (1,5 hektara), skąd w latach 1940-41 wywieziono na Golgotę Wschodu ponad 20 tysięcy mieszkańców Białostocczyzny.Sowieckie wywózki, przeprowadzone w latach 40. i 50. ubiegłego wieku były jedną z najcięższych zbrodni dokonanych na narodzie polskim. Związek Sybiraków przyjmuje, że wywieziono w sumie 1 mln 350 tys. osób. Bardzo wielu z wywiezionych rodaków zginęła z powodu głodu, mrozu, chorób oraz nieludzkich warunków obozowego życia i katorżniczej pracy.Zmieniony ( 06.09.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.