Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 37 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow Wojny globalistów 18 arrow Cechy schyłku imperiów. Napływ obcokrajowców. Rozwiązłość. Feminizm.
Tuesday 23 July 2019 15:34:12.27.
migawki

W młodzieżowych mistrzostwach … Europy - biegł Murzyn, Hassan, jako reprezentant kraiku azjatyckiego. Pewnie również wiek ma sfałszowany, ale to można by poznać po zębach, jak u konia.

==============================

                  26/27.07.19 Jasna Góra – comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę

 
W Y S Z U K I W A R K A
Cechy schyłku imperiów. Napływ obcokrajowców. Rozwiązłość. Feminizm. Drukuj Email
Wpisał: John Bagot Glubb   
07.09.2018.

Cechy schyłku imperiów. Napływ obcokrajowców. Rozwiązłość. Feminizm.Z książki CYKL ŻYCIA IMPERIUM , John Bagot Glubb,

wyd. PAFERE, WWW.PAFERE.org i www.physicsoflife.plNapływ obcokrajowców

W dziejach wielkich imperiów jednym z często powtarzających się zjawisk jest napływ cudzoziemców do stolicy. Rzymscy historycy często narzekają na ilość Azjatów i Afrykanów w Rzymie. Bagdad w momencie swojej świetności w IX wieku był w istocie międzynarodową metropolią składającą się z Persów, Turków, Arabów, Ormian, Egipcjan, Afrykanów i Greków wymieszanych na ulicach.

We współczesnym Londynie [pisane ok 1980 roku. md] Cypryjczycy, Grecy, Włosi, Rosjanie, Afrykanie, Niemcy i Hindusi przepychają się wzajemnie w autobusach i metrze; czasem trudnością okazuje się znalezienie rdzennego Brytyjczyka. To samo dotyczy Nowego jorku, być może nawet jeszcze bardziej. Sednem problemu nie jest niższość którejkolwiek narodu, ale różnice cywilizacyjne. W Fazie Zrywu i potem w Fazie Podbojów naród jest etnicznie mniej więcej homogeniczny. Taka sytuacja sprzyja poczuciu solidarności i koleżeństwa, jednak w Fazach Rozwoju Gospodarki i Obfitości rozmaici cudzoziemcy zalewają wielkie miasto i jego ulice rzekomo wykładane złotem.

Ponieważ zwykle tym wielkim miastem jest stolica imperium, kosmopolityczny tłum zyskuje na dworze polityczne wpływy mocno wykraczające poza jego względną liczebność. Drugie i trzecie pokolenie imigrantów może się wydawać z zewnątrz całkowicie zasymilowane, ale często stwarza osłabienie dwojakiego rodzaju.

Po pierwsze, jego cechy cywilizacyjne często różnią się od cech rodowitej populacji imperium. Jeśli, dajmy na to, oryginalny naród imperium był uparty i wyrachowany, to imigranci pochodzący z narodów bardziej emocjonalnych wprowadzą pęknięcia i rozłamy W obszarze tych właśnie cech, nawet jeśli są lojalni w stosunku do nowej ojczyzny. Po drugie, dopóki oryginalny naród cieszy się dobrobytem, naród napływowy może wydawać się równie lojalny, jednak w przypadku gwałtownego niebezpieczeństwa imigranci mogą być często mniej chętni do poświęcania swojego życia i swojej własności niż potomkowie autochtonów. Po trzecie, imigranci mają tendencję do tworzenia własnych wspólnot, chroniących przede wszystkim ich własny interes, a dopiero na drugim miejscu dobro kraju gospodarza. Po czwarte, wielu imigrantów może pochodzić z narodów podbitych lub wchłoniętych przez imperium. Dopóki imperium cieszy się szczytem powodzenia, wszyscy oni są dumni i zadowoleni z bycia jego obywatelami, jednak w okresie schyłkowym niespodziewanie mogą odzywać wspomnienia zamierzchłych wojen, nawet sprzed stuleci. W efekcie czego pojawiają się lokalne ruchy domagające się secesji i niepodległości. Kiedyś to zjawisko niewątpliwie pojawi się w obecnie monolitycznym i autorytarnym Związku Sowieckim. [pisane ok 1980 roku. md] Zdumiewającym jest, jak długo takie prowincjonalne sentymenty są w stanie przetrwać. Historyczne przykłady tego zjawiska są niemal zbędne. Próżniaczy i zdradliwy rzymski tłum, nieustannie głodny darmowych chleba i igrzysk jest powszechnie znany i całkowicie różny od surowego rzymskiego ducha związanego z wojnami wczesnej republiki.

W Bagdadzie w okresie wspomnianego już złotego okresu Haruna ar-Raszida Arabowie byli mniejszością we własnej stolicy. Stambuł za najlepszych dni Osmanów był zamieszkany przez zdumiewająco nielicznych potomków tureckich zdobywców.

W Nowym Jorku potomków pasażerów Mayflower też jest nader niewielu. To interesujące zjawisko jest niemal ograniczone do wielkich miast.

Nietkniętych przedstawicieli pierwotnego narodu zdobywców można często odnaleźć w okręgach rolniczych i na odległych rubieżach. Wielkie miasta wabią imigrantów bogactwem. Podobnie jak wraz z rozwojem przemysłu rośnie znaczenie wielkich miast w stosunku do rejonów wiejskich, tak też cudzoziemcy stopniowo zaczynają mieć coraz większy wpływ na stare imperium. l Chciałbym raz jeszcze podkreślić: nie twierdzę, że imigranci są w jakikolwiek sposób gorsi w stosunku do autochtonów - są po prostu cywilizacyjnie inni i już choćby tylko z tego powodu wnoszą ze sobą pęknięcia i podziały.

Rozwiązłość

Wraz z podupadaniem władzy i gospodarki wszechobecny nihilizm zaczyna przenikać ludzi, co przyspiesza proces upadku. Najlepszym stymulatorem działania jest poczucie sukcesu. W Fazach Podboju i Rozwoju Gospodarki naród triumfalnie rozwijał się na fali pewności siebie. Republikański Rzym był Wielokrotnie na krawędzi wymarcia w 390 roku p.n.e., kiedy Galowie zdobyli miasto iw 216 roku p.n.e. po bitwie pod Kannami. Jednak żadna katastrofa nie mogła skruszyć determinacji wczesnych Rzymian.

Natomiast w późnym okresie upadającego Rzymu wszechobecny pesymizm podkopywał rzymską stanowczość. Rozwiązłość często idzie w parze z pesymizmem. Jedzmy, pijmy i radujmy się, bo jutro możemy już nie żyć. Podobieństwo między różnymi upadającymi narodami w tym zakresie jest zdumiewające. Rzymski motłoch, jak nadmieniliśmy, żądał darmowych jedzenia i igrzysk. Walki gladiatorów, wyścigi rydwanów i zawody atletyczne były jego pasją. W Bizancjum rywalizacja pomiędzy Zielonymi i Niebieskimi na hipodromie dorównywała ważnością najważniejszym kryzysom.

Na podstawie miejsca, jakie informacje na ten temat zajmują w prasie, radiu i telewizji, można stwierdzić, że piłka nożna i futbol amerykański są głównymi obiektami skupiającymi uwagę opinii publicznej odpowiednio w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Bohaterowie czasów upadku są zawsze podobni sportowcy śpiewacy lub aktorzy. Współczesne słowo „celebryta” jest używane wobec komika lub piłkarza, ale nie polityka, wojskowego lub wspaniałego pisarza.

Upadek imperium arabskiego.

W pierwszej połowie IX stulecia Bagdad cieszył się rekordowym rozkwitem i sławą największego oraz najbogatszego miasta ówczesnego świata. jednak w roku 861 rządzący Kalif Al-Mutawakki (821-861) został zamordowany przez tureckich najemników, którzy ustanowili wojskową dyktaturę trwającą trzydzieści lat. W tym czasie imperium rozpadło się na rozmaite prowincje i dominia, z których każde poczuwało się do niepodległości i dbało o własne interesy. Bagdad - niedawna stolica ogromnego imperium musiał ograniczyć swoją władzę wyłącznie do samego Iraku. Zapiski ówczesnych historyków Bagdadu tworzone na początku X wieku przetrwały do naszych czasów. Odnajdujemy w nich głębokie ubolewanie nad upadkiem, ze szczególnym akcentowaniem obojętności religijnej, narastającego materializmu i rozluźnienia norm moralnych. Znajdujemy w nich także narzekanie na korupcję rządowych urzędników i gromadzenie przez polityków olbrzymich fortun podczas pełnienia swoich funkcji.

Historycy gorzko komentują ogromne wpływy, jakie osiągnęli popularni śpiewacy pośród młodych ludzi, które co gorsza skutkowały upadkiem seksualnej moralności. „Popowi” śpiewacy w Bagdadzie akompaniowali swoim erotycznym piosenkom na lutniach - instrumencie przypominającym współczesną gitarę. W drugiej połowie X stulecia rezultatem tego stało się powszechne używanie obscenicznego seksualnego słownictwa języka jaki nie był tolerowany w czasach wcześniejszych. Kilku kalifów wydawało prawa zabraniające „popowym” śpiewakom przebywania w stolicy, jednak ci zawsze po kilku latach wracali.

Feminizm

Wzrastające wpływy kobiet w życiu publicznym również często towarzyszą okresowi schyłkowemu. Późni Rzymianie narzekali, że choć Rzym rządzi światem, to kobiety rządzą Rzymem.

W X wieku podobna tendencja była obserwowana w imperium arabskim, gdzie kobiety domagały się dostępu do profesji dotychczas zmonopolizowanych przez mężczyzn. Ibn Bessam (1058-1147)—ówczesny historyk pisze: „Co mają wspólnego zawody urzędnika, poborcy podatkowego lub duchownego z kobietami? Przecież te funkcje zawsze były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn”. Wiele kobiet praktykowało prawo, podczas gdy inne otrzymywały stanowiska profesorskie na uniwersytetach. Istniała agitacja na rzecz nominowania kobiet na sędziów, która jednak nie dała efektów.

Wkrótce potem rząd i porządek publiczny upadły, a obcy najeźdźcy najechali kraj. Powstałe w ten sposób zamieszanie i przemoc uczyniły ulice niebezpiecznymi dla kobiet poruszających się bez męskiego towarzystwa. W rezultacie tego wszystkiego ruch feministyczny, który do tego doprowadził, upadł. Dezorganizacja spowodowana militarnym przewrotem w 861 roku i utrata roli imperium spowodowały spustoszenia w gospodarce.

W takim momencie należałoby oczekiwać, że wszyscy podwoją wysiłki, aby uchronić kraj od bankructwa, ale nic takiego się nie stało. Zamiast tego w momencie upadku handlu i kłopotów finansowych lud Bagdadu ustanowił pięciodniowy tydzień pracy.

Kiedy po raz pierwszy czytałem dzieła ówczesnych historyków, ledwie mogłem uwierzyć własnym oczom. Mówiłem sobie, że to jest jakiś żart! Opisy mogłyby być żywcem zaczerpnięte z dzisiejszego „The Times”. Podobieństwo szczegółów było szczególnie zdumiewające - rozpad imperium, porzucenie seksualnej moralności, „popowi” artyści ze swoimi gitarami, rozpoczęcie przez kobiety pracy zawodowej, pięciodniowy tydzień pracy. Nie zaryzykuję znalezienia jakiegoś sensownego wytłumaczenia tego zjawiska. Jest tak wiele tajemnic dotyczących ludzkiego życia, które daleko wykraczają poza ludzkie zdolności pojmowania.

Zmieniony ( 07.09.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.