Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 38 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow Falzmann, FOZZ arrow Nagroda Złotego Goebbelsa
Tuesday 23 July 2019 15:33:07.27.
migawki

W młodzieżowych mistrzostwach … Europy - biegł Murzyn, Hassan, jako reprezentant kraiku azjatyckiego. Pewnie również wiek ma sfałszowany, ale to można by poznać po zębach, jak u konia.

==============================

                  26/27.07.19 Jasna Góra – comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę

 
W Y S Z U K I W A R K A
Nagroda Złotego Goebbelsa Drukuj Email
Wpisał: DTP   
08.09.2018.

Nagroda Złotego Goebbelsa

https://m.facebook.com/story.php?

Opinię publiczną rozgrzała sprawa ekstradycji z USA biznesmena Dariusza T. Przywieczerskiego, uznawanego za mózg największej polskiej afery - afery FOZZ. Piszecie do nas w sprawie przypomnienia przekrętu w zakresie wątku dotyczącego zeznań Grzegorza Żemka. Pytacie o spółkę ITI, a nawet rodzinę Justyny Pochanke.


       Tym, którzy nie są w temacie przypominamy, że Wejchert, Walter oraz powstała w '84 w Panamie ITI, pojawiają się w zeznaniach Żemka, które złożył jako oskarżony w procesie dotyczącym afery FOZZ:

"Odpowiedzialnym za lokowanie agentów w sferze mediów był Ryszard Pospieszyński (...) Ja dostałem od służb specjalnych wojskowych zadanie po konsultacjach z Pospieszyńskim, aby znaleźć za granicą firmę, która mogłaby odgrywać rolę »konia trojańskiego«, to znaczy która mogłaby służyć do wprowadzenia agentów na obszar na Zachodzie w dziedzinie mediów. Był to rok 1987. Jedyną firmą zagraniczną w dziedzinie mediów, którą znałem, była firma należąca do Jana Wejcherta (...) Firma ta nazywała się Cantal, a później zmieniono jej nazwę na ITI. Ta firma finansowała się z kredytów Banku Handlowego International w Luksemburgu. Zapytałem służb wojskowych, czy mogę podjąć kontakt z Wejchertem. Otrzymałem informację, że on już współpracuje ze służbami wojskowymi, więc będzie to proste. W tym czasie byłem dyrektorem Departamentu Kredytów w BHI. Poznałem w czasie tych rozmów z Wejchertem jego współpracowników, m.in. Mariusza Waltera."

Za to kariera Mariusza Waltera rozpoczęła się już w latach 60. W '67 wstąpił do PZPR, a w '78 został redaktorem naczelnym popularnego programu telewizyjnego "Studio 2". Już rok później znalazł się wśród nominowanych do nagród za swoją pracę. W uzasadnieniu do wniosku płk Józef Chomętowski, dyrektor gabinetu ministra spraw wewnętrznych, pisał tak:

"Poszczególne redakcje zespołu »Studia 2« systematycznie uwzględniają w swoich programach tematykę umacniania ładu i porządku publicznego. Szereg audycji jest bezpośrednio poświęconych działalności resortu spraw wewnętrznych, eksponując osiągnięcia MO i SB w walce z przestępczością i prezentując sylwetki funkcjonariuszy"

W kontekście Waltera często przytaczane są słowa Jerzego Urbana, który w poufnym dokumencie skierowanym do szefa MSW Czesława Kiszczaka pisał:

"Proponuję utworzenie w MSW odrębnego pionu (służby) propagandowej, działającej także w obrębie MO. Dopóki w kraju toczyć się będzie walka polityczna, MSW będzie planować i realizować przedsięwzięcia o największym znaczeniu z punktu widzenia jej przebiegu. Potrzebny jest instytucjonalny instrument umożliwiający lepsze wykorzystanie propagandowe tych operacji. (...) Mariusz Walter nadaje się na głównego konsultanta, jakiegoś szefa programowego i TV – jednym słowem nie kierownika pionu propagandowego, lecz główną siłę koncepcyjno-fachową. Walter to najzdolniejszy w ogóle redaktor telewizyjny w Polsce, który przedstawia tow. Mieczysławowi Rakowskiemu i mnie sporo interesujących koncepcji ogólnopolitycznych i propagandowych."

Co z czołową prezenterką "Faktów TVN" Justyną Pochanke i czemu jest wspominana przez internautów w tym kontekście? Bowiem można znaleźć informacje, że jej matka to Renata Pochanke, bliska współpracownica Janiny Chim, głównej księgowej FOZZ. Renata Pochanke była jednym z ważniejszych świadków w procesie dot. FOZZ. Jej córka Justyna debiutowała w telewizji już jako dziecko, prowadząc w TVP "5-10-15". W 2001 roku rozpoczęła pracę w powstającym kanale Grupy ITI - telewizji TVN24.

"Gdy się oglądam wokół, widzę moją mamę, która jest fantastyczną osobą, krystalicznie uczciwą, bo takie osoby też pracowały w FOZZ" - powiedziała Justyna Pochanke w 2013 roku.
W sieci jako ciekawostka pojawiły się także informacje o tym, że ojcem korespondentki TVP Zuzanny Falzmann, która obecnie relacjonuje z USA ekstradycję Przywieczerskiego, jest Michał Falzmann, inspektor NIK, który jako pierwszy wykrył i ujawnił nieprawidłowości w FOZZ. Jest to informacja prawdziwa. Ojciec Zuzanny, Michał Falzmann, był także pierwszą ofiarą tej afery. 16 lipca 1991 r., gdy Zuzanna miała 13 lat, napisał on do dyrektora NBP pismo, w którym prosił o udostępnienie informacji o transakcjach FOZZ. Tego samego dnia został odsunięty od wszelkich czynności kontrolnych, a dwa dni później, 18 lipca 1991 r., zmarł na zawał serca. Miał 38 lat. Jego śmierć rozpoczęła serię tajemniczych zgonów, niewyjaśnionych do dziś.

============================

Michał Głuchowski

Warto dodać ciekawostkę parę lat temu ITI i Walter przegrały procesy wytoczone przez nie Antoniemu Macierewiczowi. Antek był powiedział iż ITI i Walter współpracując z wywiadem wojskowym PRL założyły telewizję (TVN), co wyjawił Grzegorz Żemek, b. dyrektora FOZZ. Żemek miał pod koniec lat 80. podjąć na zlecenie wywiadu rozmowy w tej sprawie z firmą ITI i reprezentującymi ją Wejchertem i Walterem. https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/276989,Macierewicz-nie-musi-przepraszac-ITI

Zmieniony ( 08.09.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.