Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 75 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow prawo 18 arrow 500+ morderców w Polsce grasuje na przepustkach
Monday 18 February 2019 13:06:29.26.
W Y S Z U K I W A R K A
500+ morderców w Polsce grasuje na przepustkach Drukuj Email
Wpisał: klawisze   
12.09.2018.

500+  morderców w Polsce grasuje na przepustkach

https://nczas.com/2018/09/12/sluzby-bezpieczenstwa-wstaja-z-kolan-nawet-500-polskich-mordercow-na-przepustkach-grasuje-na-wolnosci/


Okazuje się, że kilkaset osób po wyrokach za morderstwo obecnie może przebywać na wolności. 500 więźniów skazanych za zabójstwo skorzystało w ostatnim czasie z przepustek. Ekspert ostrzega, że „instynkt zabójcy uruchamia się na wolności”.

System penitencjarny zawodzi. Konieczne jest zaostrzenie kryteriów przyznawania przepustek. Szczególnie dla osób skazanych za najcięższe przestępstwo jakim jest zabójstwo – mówi Brunon Hołtys, profesor prawa.

Z danych Służby Więziennej wynika, że w latach 2013-2015 z przepustek oraz zezwoleń na opuszczenie obiektu karnego skorzystało 900 skazanych za morderstwo. W późniejszym okresie do chwili obecnej było ich 501.

Niektórzy więźniowie skorzystali tyko raz z przepustki, a inni 20 czy 30 razy. Przypadki są różne – mówi ppłk Emilia Krakowska, rzeczniczka prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Byli również tacy, którzy korzystali z przepustek 90 razy, jak Artur K., który 8 września wyszedł poza więzienie i dokonał zbrodni.

Generalnie brakuje solidnego opracowania indywidualnej prognozy kryminologicznej. Nie ma prowadzonych badań czy dane cechy osobowości i inne okoliczności pozwalają na wydanie przepustki – stwierdza profesor Brunon Hołyst, dyrektor Instytutu Kryminalistyki i Kryminologii Uczelni Łazarskiego.

Potrzebna jest głęboka reforma, zaostrzenie kryteriów przyznawania przepustek. Jednym z poważniejszych błędów jest to, że pod uwagę bierze się tylko, jak dany osadzony zachowuje się w więzieniu. A przecież tam nie dokona zbrodni. Literatura zna wiele przypadków, że instynkt zabójcy uruchamia się ponownie na wolności – dodaje.

Źródło: gazeta.pl

Zmieniony ( 12.09.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.