Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 85 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow rząd "braci"? arrow Polacy zapłacą Amerykanom miliardy za bazy nad Wisłą
Friday 28 February 2020 19:51:20.28.
W Y S Z U K I W A R K A
Polacy zapłacą Amerykanom miliardy za bazy nad Wisłą Drukuj Email
Wpisał: Duduś   
19.09.2018.

Polacy zapłacą Amerykanom miliardy za bazy nad Wisłą

http://www.pch24.pl/miliardy-za-bazy--polacy-zaplaca-amerykanom-krocie-za-wojskowa-obecnosc-nad-wisla,62947,i.html#ixzz5RXMfIeAxAndrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem.

https://www.pch24.pl/images/min_mid_big/big/62947.jpg?r=1537348053

================

Jednym z najgłośniej komentowanych w sieci owoców prezydenckich rozmów jest kwestia płatności za obecność amerykańskich baz nad Wisłą. Gospodarz Białego Domu potwierdził, że chodzi o miliardowe kwoty!

 

Polska zapłaci miliardy za obecność baz USA – informują media w całym kraju powołując się na słowa Donalda Trumpa. Prezydent Stanów Zjednoczonych spotkał się w cztery oczy z prezydentem Rzeczypospolitej. Później – na konferencji prasowej – amerykański lider oznajmił, że Polska zadeklarowała uruchomienie ogromnych nakładów, by nad Wisłą znalazły się stałe bazy wojsk znad Potomaku.

 `Chodzi o naprawdę potężne kwoty. Miałyby być wyższe niż 2 miliardy dolarów przeznaczane obecnie przez Polskę na bezpieczeństwo, co wynika z członkostwa w NATO.

Trump stwierdził, że administracja USA traktuje propozycję Polski poważnie i będzie ją rozważać. Prezydent Stanów Zjednoczonych dodał, że kraje zamożniejsze niż nasz oczekują od USA obrony, a nie płacą za to Waszyngtonowi. Warszawa ma stanowić „piękny przykład”.

 Z kolei Andrzej Duda stwierdził, że wobec działań Federacji Rosyjskiej jedynie obecność wojsk USA w Europie Środkowo-Wschodniej gwarantuje bezpieczeństwo. Zdaniem prezydenta RP obecność amerykańskich sił zbrojnych nad Wisłą leży w interesie Warszawy i Waszyngtonu.

Do spotkania Duda-Trump odniósł się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Polityk PiS stwierdził, że Polska gotowa jest partycypować w kosztach obecności wojsk USA w naszym kraju. Nie padła jednak konkretna kwota.

Podczas wtorkowego spotkania Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy prezydenci podpisali deklarację o partnerstwie strategicznym. Wynika z niego zobowiązanie do rozważenia wariantów wzmocnienia militarnej obecności USA w Polsce oraz koordynacja działań przeciw projektom energetycznym uderzającym w bezpieczeństwo (np. Nord Stream 2).

 Źródło: rp.pl / interia.pl / Twitter MWł


Zmieniony ( 19.09.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.