Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 89 gości
S T A R T arrow Kościół arrow papiestwo 18 arrow Franciszek kanonizował Oscaro Romero, biskupa-marksistę
Tuesday 26 May 2020 18:37:01.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Franciszek kanonizował Oscaro Romero, biskupa-marksistę Drukuj Email
Wpisał: Michał Krajski   
17.10.2018.

Franciszek kanonizował Oscaro Romero, biskupa-marksistę

Michał Krajski


https://wrealu24.pl/szok-franciszek-kanonizowal-oscaro-romero-biskupa-marksiste/


Franciszek ogłosił świętym arcybiskupa Oscaro Romero, zwolennika lewackiej teologii wyzwolenia, którą potępił Jan Paweł II.

 

W czasie zimnej wojny komuniści inspirowali powstanie teologii wyzwolenia, która była mieszanką marksizmu i Ewangelii.

Zakładała ona wyłącznie doczesną perspektywę, w której Jezus był rewolucjonistą, który chciał stworzyć dla biednych królestwo szczęśliwości na ziemi. Oczywiście rzekomo miał on nie unikać rozwiązań zbrojnych i terroryzmu byle osiągnąć ten cel.

Historyk Sławomir Cenckiewicz podkreśla, że Romero zaangażował się w ten ruch na całego. Sympatyzował z komunistami i uzasadniał stosowanie przez nich przemocy. Ponadto tępił konserwatystów, prowadził politykę sprzeczną z linią Watykanu i podjął absurdalną decyzję o tym, żeby księża w jego archidiecezji nie odprawiali Mszy świętych w ramach protestu (poza jedną w katedrze). W ten sposób pozbawił katolików uczestnictwa w niedzielnej Mszy i wciągał ich w spór polityczny.

Arcybiskup został zastrzelony w San Salwadorze 24 marca 1980 r. przez zwolenników junty wojskowej. Zginął podczas odprawiania Mszy świętej. Cenckiewicz nazywa go jednak “męczennikiem inaczej”, bo nie zginął wedle niego za wiarę, ale z powodu swoich przekonań politycznych – dokładnie fascynacji komunizmem.

W 1994 r. wszczęto jego proces beatyfikacyjny, ale Jan Paweł II go wstrzymał na wiele lat.

Dopiero papież Franciszek ogłosił go błogosławionym w 2015 r., a teraz kanonizował. Decyzję tę można odebrać jako jeden z wielu gestów sympatii Franciszka wobec lewactwa. W jednym z wywiadów Franciszek pytany o lewicowe poglądy powiedział nawet, że to nie jego wina, że marksiści myślą jak chrześcijanie.

 

#wrealu24#koscioliwiara

Zmieniony ( 17.10.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.