Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 58 gości
S T A R T arrow Kościół arrow ks. Małkowski 18 arrow MĄDRA WOLNOŚĆ Z CHRYSTUSEM KRÓLEM
Thursday 20 February 2020 14:59:57.28.
migawki
 

Wy jesteście solą ziemi. A jeśli sól zwietrzeje, czym będzie solona? [Mt. 5:13]

 
W Y S Z U K I W A R K A
MĄDRA WOLNOŚĆ Z CHRYSTUSEM KRÓLEM Drukuj Email
Wpisał: Ks. Stanisław Małkowski   
23.11.2018.

MĄDRA WOLNOŚĆ Z CHRYSTUSEM KRÓLEM

 

Ks. Stanisław Małkowski

Warszawska Gazeta 23 – 29 listopada 2018 r. KOMENTARZ TYGODNIA


Chrystus jest Królem, potwierdza swoją władzę w rozmowie z Piłatem, przedstawicielem władzy politycznej przed skazaniem na śmierć i ukrzyżowaniem. Królestwo Chrystusa nie pochodzi ze świata, wynika z władzy Boga, który świat stworzył, jest darowane ludziom na świecie korzystającym ze swojej ograniczonej władzy, pozwalającej im, czyli nam, przyjąć albo odrzucić Chrystusa Króla i Jego Królestwo obecne mocą Nowego Przymierza w Kościele.

Wszelka władza pochodzi od Boga, ale użytek czyniony z niej zależy od rozumu, wolnej woli i wiary tych wszystkich, którzy władzę mają. Dlaczego Piłat skazuje Chrystusa na śmierć, chociaż jest przekonany o niewinności Boskiego skazańca? Oto przedstawiciel rzymskiej władzy cezara liczy się z demokratycznym żądaniem tłumu, korzystającego z poparcia lokalnej władzy żydowskiej i przez tę władzę arcykapłanów i faryzeuszów z uczonymi w Piśmie kierowanego.

Brak rozumu idzie w parze z brakiem wiary i łączy się z brakiem odwagi, czyli tchórzostwem Piłata, któremu opłaca się Chrystusa skazać i umyć ręce. Kłamstwo odnosi chwilowe zwycięstwo nad prawdą. „Jam jest prawda”, „Każdy kto jest z prawdy, słucha głosu mego”, mówi Jezus w Ewangelii.

Współczesne ideologie w duchu relatywizmu i nihilizmu samo pojęcie prawdy odrzucają, widząc w nim zagrożenie dla wolności wyboru. To, co się opłaca, wydaje się ważniejsze od tego, co jest słuszne. Nie tylko prawda o Bogu, ale również prawda o człowieku, o ludzkiej naturze, o powołaniu do miłości, wierności dobru i życiu, jest potępiania w interesie sprawujących władzę wbrew prawdzie. Królowanie Chrystusa objawia się na krzyżu i w chwale zmartwychwstania. Wszyscy ludzie są wezwani, aby stać się uczniami Chrystusa i mieć udział w Jego krzyżu i chwale. Tymczasowe zwycięstwo może być przegraną, tymczasowa przegrana – może być zwycięstwem. Naśladowanie Chrystusa zobowiązuje do szukania i znalezienia drogi ku ostatecznemu zwycięstwu. Dzisiejsza polityka szukająca kompromisu dobra ze złem, prawdy z kłamstwem, życia ze śmiercią, toleruje zewnętrzne przejawy pobożności, deformując ludzkie wnętrze, więzi duszy z ciałem, jedność tego co prywatne z tym co społeczne, dobra osobistego ze wspólnym.

Chociaż Królestwo Chrystusa nie jest z tego świata, ale jest na tym świecie i świat przemienia w wyniku wcielenia Syna Bożego i łaski Zbawienia danej ludziom słabym i grzesznym.

W ostatnią niedzielę roku kościelnego 25 listopada obchodzimy uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Królewska, sprawiedliwa władza Chrystusa ogarnia wszystkich ludzi w wymiarze ostatecznym, czy chcą tej władzy poddać się, czy nie chcą. Natomiast nieskończona wielkość Bożego miłosierdzia darowana w Chrystusie Królu poprzedza wyrok Bożej sprawiedliwości. Dlatego praktyka intronizacji Jezusa Chrystusa jako Króla wspólnot i narodów nie nadaje Chrystusowi królewskiej władzy, ale jej uroczyście poddaje tych, którzy w duchu posłuszeństwa tego chcą.

Od osobistego poddania się Jego miłosierdziu i władzy uzależnia Chrystus zbawienie w życiu wiecznym. Zaś od społecznego w wymiarze narodowym i państwowym aktu intronizacji zależy uniknięcie wielu nieszczęść doczesnych przez Boga niechcianych. Z pewnością Bóg nie chce zniszczenia Polski w wymiarze tożsamości, kultury, wspólnoty, niepodległości państwa, władzy odpowiedzialnej za prawo do życia i dobrobyt Polaków. Ponieważ kręta oraz niewierna polityka oparta na ludzkich kalkulacjach, poddana błędom i interesom tutejszym i zagranicznym nie zapewnia dobra ani nawet istnienia Polski, trzeba odwołać się do wszechmocy i miłości Boga, któremu na Polsce zależy, o czym wprost mówi Chrystus, Królowa Polski i wielu świętych Polaków, określając warunki uratowania Ojczyzny, ocalenia i wywyższenia wobec obecnych zagrożeń.

Te warunki to: nawrócenie, pokuta, modlitwa, zwłaszcza różańcowa, szczególnie w formie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę oraz zbiorowy akt intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski przez obie władze – kościelną i państwową w osobach znaczących i odważnych przedstawicieli.

Niewielu przedstawicieli władz I Rzeczypospolitej wystarczyło dla przeprowadzenia ślubów lwowskich 1 kwietnia 1656 w warunkach potopu szwedzkiego i trwających wojen. Gdy obecnie wojna przeciwko Polsce trwa w postaci różnych form uzależnienia, inwazji, agresji, aż po zagrożenie wolności Polaków i niepodległości państwa, tylko odwołanie się do pomocy z wysoka może Polskę uratować. Jeszcze trwa w Polsce wiara, jeszcze Polska nie zginęła. Czas najwyższy, aby skorzystać z woli Chrystusa, który chce być uroczyście uznany za Króla Polski. Nie popełniajmy błędów władz i zaniechań władz II RP, liczących na środki krajowe i zagraniczne bez odwołania się do Boga i Maryi Matki Bożej Królowej Polski. Sposób sięgnięcia po zwycięskie narzędzia jest znany, ale czy wystarczy woli?

Biskup lubelski Stefan Wyszyński powiedział w Lublinie w pierwszą niedzielę Adwentu 1946 r.: „Bronić mamy darów umysłu naszego, dając mu prawdę Bożą, której jedynie jest godny. Kształcić mamy wolę naszą, by coraz skuteczniej pragnęła dobra i chroniła się przed złudzeniami, wiodącymi na manowce grzechu. Trzymać należy na wodzy uczucia nasze, uszlachetniać się i podnosić do Boga, by w Nim wszystko kochały”.

Zmieniony ( 23.11.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.