Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 57 gości
S T A R T arrow Klimaty i napór kłamstw arrow klimaty 18 arrow COP24: Zapłacą narody a zarobi Bank Światowy
Thursday 25 April 2019 14:10:46.27.
W Y S Z U K I W A R K A
COP24: Zapłacą narody a zarobi Bank Światowy Drukuj Email
Wpisał: Tomasz Cukiernik   
04.12.2018.

COP24: Zapłacą narody a zarobi Bank Światowy

Tomasz Cukiernik

http://www.pch24.pl/cop24--wiadomo--kto-zaplaci-i-kto-zarobi,64562,i.html#ixzz5YhvVyuHk


Już pierwszego dnia oenzetowskiego szczytu klimatycznego w Katowicach znalazł się chętny na jeszcze większe kredytowanie „walki z globalnym ociepleniem”. Niestety, nie jest to dobra wiadomość dla podatników i konsumentów.

 

W poniedziałek 3 grudnia prezydent Andrzej Duda otworzył szczyt klimatyczny COP24. „Podczas zainaugurowanego w stolicy Górnego Śląska Szczytu Klimatycznego #ONZ #COP24 Prezydent RP zaprezentował główne tezy deklaracji #JustTransition. Mowa w niej o transformacji, która pozwoli ochronić klimat przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy” – czytamy na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

 

Przedstawiona przez prezydenta Dudę deklaracja „Just Transition” nawołuje do „obniżania emisji gazów cieplarnianych przy uwzględnianiu potrzeb obywateli i gospodarek poszczególnych państw”. Prezydent mówił o „ekstremalnych zjawiskach pogodowych”, mających miejsce również w Polsce, które rzekomo wynikają z „dynamicznych zmian klimatu”, jednak w żaden sposób nie wykazał tej zależności. Nie przedstawił też dowodów na to, że emisja dwutlenku węgla do atmosfery powoduje globalne ocieplenie.

 

Prezydent przypomniał natomiast o tym, że po 1989 r. „dokonał się w Polsce jeden z największych w Europie postęp w zakresie efektywnego wykorzystania energii i poprawy jakości środowiska”. Polska zmniejszyła emisje gazów cieplarnianych o około 30 procent w porównaniu z rokiem 1988, „choć wymaganie protokołu z Kioto to 6 procent”. Zdaniem prezydenta, polityka klimatyczna nie może powodować szkody dla gospodarki i społeczeństwa. I w tym należy się z prezydentem zgodzić. Dlatego przedstawiciele polskiej delegacji już zaczęli wspominać o konieczności uznania przez ONZ możliwości bilansowania emisji dwutlenku węgla do atmosfery przez sadzenie odpowiednich gatunków drzew, które pochłaniają ten gaz. I jest to jedyny dobry kierunek, który choć częściowo może uratować kieszenie Polaków.

 

Kredytodawca już przebiera nogami

W Katowicach miało swoje przemówienia wielu znakomitych gości ze świata polityki, w tym także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oraz przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego ONZ Maria Fernanda Espinosa. Można było usłyszeć ich histeryczne wypowiedzi o kłopotach państw i ludzi związanych ze zmianami klimatycznymi, o zmianach klimatu, które rzekomo niszczą całe kraje (bez podania konkretnych przykładów) i o konieczności wstrzymania tych zmian, które następują szybkiej niż się wcześniej spodziewano.

Celem tych działań ma być ochrona planety. Sekretarz Guterres powielał m.in. nonsensy i niespełnione proroctwa fanatyka walki z globalnym ociepleniem oraz byłego wiceprezydenta USA Ala Gora o tym, że jeśli nie zmniejszy się emisji, to stopnieją obszary polarne (według Gore’a Arktyka miała być wolna od lodów… już w 2014 r.) i zwiększy się poziom oceanów (w 2006 r. Gore powiedział, że w „bliskiej przyszłości” poziom mórz zwiększy się o 6 metrów, a do tej pory nic takiego nie nastąpiło).

 

Ambitne zadłużanie

Już w pierwszym dniu konferencji w Katowicach Kristalina Georgiewa, wiceprezes Banku Światowego, postraszyła, że instytucja, w której pracuje, zamierza podwoić zaangażowanie finansowe po 2020 r. na rzecz walki ze zmianami klimatu.

Otóż Bank Światowy chce, by w ciągu następnych pięciu lat państwa świata zadłużyły się u niego na gigantyczną kwotę 200 mld dolarów, „aby kraje mogły podejmować ambitne działania na rzecz klimatu”. To mniej więcej tyle, ile wynoszą roczne wydatki publiczne w Polsce. Kto spłaci te kredyty z odsetkami? Oczywiście, podatnicy i konsumenci poprzez wyższe ceny towarów (na szczycie już pojawił się pomysł wprowadzenia w Polsce podatku węglowego). Czy więc głównym celem całej tej walki z klimatem nie jest zysk dla banksterów i światowej finansjery?

Zmieniony ( 04.12.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.