Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 25 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Spirala strachu i gwałtu arrow Afrykański pomór ROZSĄDKU - Świnie niewinne!
Saturday 04 July 2020 08:31:57.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Afrykański pomór ROZSĄDKU - Świnie niewinne! Drukuj Email
Wpisał: świnia!!   
11.01.2019.

Afrykański pomór ROZSĄDKU – Świnie niewinne!

PSL zbulwersowane odstrzałem dzików

9 stycznia 2019

https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/psl-zbulwersowane-odstrzalem-dzikow,36484.htmlPolitycznego wymiaru nabiera pomysł odstrzału dzików. PSL nie jest zadowolone z takiej decyzji resortów rolnictwa i środowiska. Posłanka Urszula Pasławska pyta, po co to wszystko.

Odstrzał dzików uzasadnia się walką z groźną dla trzody chlewnej chorobą - ASF (afrykański pomór świń).

- Problem z ASF wynika głównie z nieudolności ministrów Krzysztofa Jurgiela i Jana Ardanowskiego - powiedziała w TOK FM 9 stycznia posłanka Ludowców. W jej ocenie, nawet w środowisku myśliwych słychać "duże wątpliwości" związane z nową propozycją.

Przypomnijmy, że w grudniu podjęto decyzje o odstrzale dzików. Formalnie decyzję podjęło Ministerstwo Środowiska, ale wiadomo, że kluczową rolę odgrywa tu resort rolnictwa. Jak mówił wówczas kierujący resortem minister Ardanowski, w Polsce właściwie ASF ustępuje.

- Zgłaszamy kolejne gminy, gdzie już nie ma choroby. Ostatni przypadek w chlewni odnotowaliśmy w połowie września - mówił.

Mimo to, zdecydowano się na zmniejszenie pogłowia dzików. Szacuje się, że zginie ok. 210 tys. zwierząt, w tym młode z warchlakami. Polowania zaplanowano w trzech turach: 12 i 13, 19 i 20 oraz 26 i 27 stycznia.

Nawiązując do wygasania choroby poseł Pasławska zgłasza wątpliwości do odstrzału.

- Jedynym winowajcą tego problemu, według rządu, są dziki - mówiła w rozgłośni radiowej poseł. - Regulacja populacji i gospodarka łowiecka to element ochrony przyrody a nie narzędzie interwencji sanitarnej.

Odstrzałowi na masową skalę sprzeciwiają się także organizacje ekologiczne.

Podobnie jak w Polsce także w Niemczech zdecydowano o odstrzale dzików, by zwalczyć ASF. Za naszą zachodnią granicą w 2018 roku zastrzelono rekordową liczbę dzików. Ofiarą akcji padło około 820 tys. zwierząt.

Zmieniony ( 11.01.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.