Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 15 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Naukawcy i oświata 19 arrow Antypolonizm na Uniwersytecie Warszawskim. Akademik dostępny dla wszystkich poza Polakami.
Wednesday 21 August 2019 05:56:59.27.
W Y S Z U K I W A R K A
Antypolonizm na Uniwersytecie Warszawskim. Akademik dostępny dla wszystkich poza Polakami. Drukuj Email
Wpisał: Uniwersytet Warszawski 2016-2025   
10.02.2019.

Antypolonizm na Uniwersytecie Warszawskim. Postawią akademik za kilkadziesiąt milionów złotych. Dostępny dla wszystkich poza Polakami

https://nczas.com/2019/02/09/antypolonizm-na-uniwersytecie-warszawskim-postawia-akademik-za-kilkadziesiat-milionow-zlotych-dostepny-dla-wszystkich-poza-polakami/Tak w praktyce wygląda antypolonizm w Polsce. W czasie kiedy w wielu akademikach w Polsce obcokrajowcy mogą się ubiegać o pokój, a często mają przy tym ułatwienia, UW postanowiło otworzyć warty kilkadziesiąt milionów złotych akademik „nie dla Polaka”.

Nowy akademik Uniwersytetu Warszawskiego powstanie na Służewcu i będzie przeznaczony dla obcokrajowców studiujących i pracujących na UW. Inwestycja będzie warta 55 milionów złotych, a wg oficjalnych założeń ma przyczynić się do „umiędzynarodowienia” UW.

Dom studencki, który powstanie do 2021 roku, ma zachęcić cudzoziemców do podjęcia studiów na Uniwersytecie Warszawskim i przyjazdów tu na wizyty naukowe. Budowa akademika przyczyni się do zwiększenia umiędzynarodowienia uczelni – czytamy na oficjalnej stronie UW.

Co ciekawe akademik powstaje w ramach programu „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”, czyli programu przyjętego przez Radę Ministrów 3 listopada 2015 r. Była to jedna z ostatnich decyzji, pod którą podpisała się premier Ewa Kopacz po przegranych przez Platformę Obywatelską wyborach.

Decyzja ta została podtrzymana przez Jarosława Gowina, nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, który jednak zmniejszył środki przeznaczone dla UW na lata 2016-2017, a zwiększył te na lata wyborcze, czyli 2018-2020, kiedy to odbywają się wybory samorządowe, parlamentarne i prezydenckie.

– W nowym akademiku na Służewcu będzie 300 miejsc, a oprócz tego pokoje do pracy cichej i pracy w grupach, kuchnie, świetlica, pralnia oraz sala ćwiczeń. Obiekt będzie przystosowany do osób niepełnosprawnych – czytamy na oficjalnej stronie UW.

Jak widać antypolonizm w Polsce trwa w najlepsze. Studenci zagraniczni otrzymają nowoczesny, dobrze wyposażony akademik, tymczasem studenci z Polski, którzy do Warszawy często mają równie daleką drogę, będą musieli zadowolić się dotychczasowymi akademikami, które z „nowoczesnością” nie mają wiele wspólnego.

Zmieniony ( 10.02.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.