Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 55 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Naukawcy i oświata 19 arrow Jak w Krakowie Majchrowskiego walczą z religią. Abp Marek Jędraszewski mocno odpowiada.
Tuesday 04 August 2020 15:58:18.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Jak w Krakowie Majchrowskiego walczą z religią. Abp Marek Jędraszewski mocno odpowiada. Drukuj Email
Wpisał: Majchrowski   
08.04.2019.

Jak w Krakowie Majchrowskiego walczą z religią.

Abp Marek Jędraszewski mocno odpowiada.https://nczas.com/2019/04/08/w-warszawie-trzaskowskiego-lgbt-a-w-krakowie-majchrowskiego-po-cichu-walcza-z-religia/


W Krakowie, po cichu, Rada Miasta wydała wojnę religii w szkole. Na razie chcą przesuwać religię jako pierwszą lub ostatnią lekcję. Spadnie frekwencja, a wtedy zapewne pójdą dalej.

Na uchwałę samorządu zareagowała krakowska Kuria Metropolitalna.

Kuria wydała komunikat dotyczący uchwały nr XII/205/19 Rady Miasta Krakowa z dnia 27 marca 2019 w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa.

Czytamy w nim m. in.: „Archidiecezja Krakowska z zaskoczeniem przyjęła informację o uchwale Rady Miasta Krakowa dotyczącej wyznaczania religii jako pierwszej lub ostatniej lekcji w planie zajęć szkolnych. Ta decyzja kwestionuje kompetencje dyrektorów szkół i nauczycieli oraz stoi w sprzeczności z porządkiem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej.”

„Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami oświatowymi ustalanie tygodniowego rozkładu zajęć szkolnych jest kompetencją dyrektora szkoły, który w tym zakresie zasięga opinii rady pedagogicznej oraz bierze pod uwagę zdanie rady rodziców (art. art. 70, 84 i 110 ustawy Prawo oświatowe z 14 grudnia 2016 r., Dz. U. z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.).”

„Plan zajęć szkolnych ma przy tym uwzględniać: równomierne obciążenie uczniów zajęciami w poszczególne dni tygodnia, zróżnicowanie zajęć w każdym dniu oraz możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia (§ 4 rozporządzenia MEN z 31 grudnia 2002 r., Dz. U. z 2003 r., poz. 69 z późn. zm.).”

„Obowiązujące prawo nie daje w tym zakresie kompetencji organom samorządu terytorialnego. Nie ma więc podstaw prawnych ani też praktycznych możliwości organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko na ostatnich godzinach lekcyjnych. Natomiast próba wywierania presji na dyrektorów szkół w tej sprawie jest nieuprawniona”.

Komunikat powołuje się na zapisy art. 26 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ z 10 grudnia 1948 r., Kartę Praw Podstawowych UE, Konkordat i art. 53 Konstytucji RP, gdzie czytamy: „Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie.”

Archidiecezja przypomina, że w „przypadku uczniów, którzy są zwolnieni z nauczania religii” dokumenty proponują „wykonanie w tym czasie czegoś znaczącego i twórczego, co byłoby alternatywą dla zajęć z religii. Zaskakuje więc fakt, że Rada Miasta Krakowa przyjmuje uchwałę, która w istocie przeczy zasadom wolności i szacunku zagwarantowanym przez prawo międzynarodowe i polskie.

Religia nie jest jakimś przedmiotem dodatkowym – przypomina dokument. „W momencie wyboru, po złożeniu stosownego oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów, lekcja religii staje się dla wybierających przedmiotem obowiązkowym”.

Jak podkreślał Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski w Liście pasterskim na Wielki Post 2019 roku, szkolnej katechezy nie wolno „pojmować jako coś mało ważnego w porównaniu z innymi szkolnymi przedmiotami, jako coś, co możemy lekceważyć i z czego bez większych strat możemy się wycofać”.

Przykładanie odpowiednio dużej wagi do szkolnej katechezy jest naszym poważnym obowiązkiem, wynikającym z faktu przyjęcia sakramentu chrztu świętego – przypomniał ks. Tomasz Szopa, Kanclerz Kurii.

Zmieniony ( 08.04.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.