Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 65 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow Francja 19+ arrow Polskie relikwie i obrazy z katedry Notre Dame uratowane!
Sunday 20 September 2020 15:22:35.30.
migawki
 

20.09.20 Białystok, Poznań, Zamość – comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę i Pokutne Marsze Różańcowe

Przypominamy, że NIE MA obowiązku noszenia maseczek ani w przestrzeni publicznej, ani w pomieszczeniach zamkniętych (także w kościołach), o ile osoba nienosząca maseczki ma na przykład stany lękowe, przy czym NIE MUSI posiadać żadnego zaświadczenia w tej sprawie.

===========================

S
zambelan Trzaskowski i jego doradca rzyciowy - Rabiej. A co z pontonowym bypassem??
Nie mogę znaleźć informacji, czy „Trzaskowianka” nadal delektuje ryby i ludzi??
 
W Y S Z U K I W A R K A
Polskie relikwie i obrazy z katedry Notre Dame uratowane! Drukuj Email
Wpisał: ncz   
16.04.2019.

 

 

Polskie relikwie i obrazy z katedry Notre Dame uratowane!

Najstarszy był relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, obecny przy koronacjach królów Polski”

https://nczas.com/2019/04/16/polskie-relikwie-i-obrazy-z-katedry-notre-dame-uratowane-najstarszy-byl-relikwiarz-drzewa-krzyza-swietego-obecny-przy-koronacjach-krolow-polski/W paryskiej katedrze Notre Dame znajdują się polonica. 1 grudnia 2018 r. powstała tam polska kaplica. W skarbcu katedralnym jest relikwiarz drzewa Krzyża Świętego. Dziedziniec przed świątynią nosi imię Jana Pawła II.

Pożar, który „wybuchł” w katedrze Notre Dame udało się w poniedziałek do północy opanować na tyle, że strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Zdołano też wynieść najcenniejsze relikwie.

Najstarszym polonicum w znajdującym się w skarbcu katedralnym był relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, obecny przy koronacjach królów Polski – od Władysława Jagiełły do Jana II Kazimierza. Ten władca – po swej abdykacji – wywiózł nielegalnie relikwiarz z Polski.

Od 3 września 2006 r. plac przed katedrą, noszący dotychczas nazwę Place du Parvis Notre-Dame („plac Kościelny Notre-Dame”); przemianowano na Parvis Notre-Dame – place Jean-Paul II, czyli „Dziedziniec Notre-Dame – Plac Jana Pawła II”. Tablicę z nazwą placu odsłonili mer Paryża Bertrand Delanoe i kardynał Jean-Marie Lustiger.

Najnowszym polskim elementem paryskiej świątyni jest – od 1 grudnia 2018 r. – kaplica pw. Najświętszej Matki Bożej Częstochowskiej i św. Germana – z kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry oraz relikwiami św. Jana Pawła II.

Spod jej murów w średniowieczu wyruszały wyprawy krzyżowe, we wnętrzu odbył się proces rehabilitacyjny Joanny d’Arc

. W czasach Rewolucji Francuskiej (1789-1799) uniknęła zburzenia i przemianowano ją wówczas na „Świątynię Rozumu” [I jakaś q... leżała goła na ołtarzu, uosabiając ten "rewolucyjny rozum"] .

Katedra Notre Dame to jedna z najbardziej znanych świątyń na świecie, symbol Paryża. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345), zasłynęła m.in. dzięki powieści Victora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”; to w jej murach w 1804 r. Napoleon Bonaparte koronował się na Cesarza Francuzów.[Dosłownie, tj. facet sam sobie włożył koronę na głowę. Taki był z niego "pan świata" MD]

Co roku blisko 12 mln turystów odwiedza to miejsce, co czyni z katedry najczęściej odwiedzany zabytek we Francji.

Zmieniony ( 16.04.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.