Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 94 gości
S T A R T arrow Kościół arrow postępy postępu 19 arrow Płonący kościół zbudowany na planie krzyża
Thursday 09 April 2020 18:07:23.29.
migawki
 

Trzeźwi bądźcie i czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł. Sprzeciwiajcie mu się mocni w Wierze, wiedząc, że to samo utrapienie spotyka braci waszych na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, który wezwał was do swej wiecznej chwały w Chrystusie Jezusie, udoskonali, utwierdzi i ugruntuje utrapionych. 1P 1,5

===========
Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. List do Efezjan, 6 – 12,13
       Czy głupota jest grzechem?
Laudetur Iesus Christus!  Chcą uderzyć w Wielki Czwartek, bo zauważyli, że nie ma oporu:  Ani MODLITWY.

Konieczne egzorcyzmy, bo to ewidentnie sprawa Złego. Jeden biskup je dziś [Wielka Środa] odprawia w intencji otrzeźwienia rządu i parlamentu. I będzie kontynuował w następnych dniach. Parę sekretariatów kurii metropolitalnych  ma wyłączone telefony z powodu wirusa [!!!] W innych – nie odbierają telefonów. Módlmy się. 

Wielki Czwartek, 14-ta: To jednak ośmielili się uderzyć w Pana Boga: zakazują Mszy, nawet na ledwo 50 osób, w Wielkanoc! Na Sądzie będzie im to policzone, a zapewne - i wcześniej.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Płonący kościół zbudowany na planie krzyża Drukuj Email
Wpisał: Wiesław Bojarczuk   
17.04.2019.

Płonący kościół zbudowany na planie krzyża

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu.

 

Wiesław Bojarczuk

W poniedziałkowy wieczór, 15 kwietnia 2019 r. ok. godz. 19-tej wybuchł pożar na dachu zabytkowej, średniowiecznej katedry Notre Dame de Paris - jednego z najcenniejszych zabytków architektury średniowiecznej, symbolu Paryża i katolickiej Europy. Dzięki ofiarnej pracy kilkuset strażaków pożar ugaszono po kilkunastu godzinach. Niestety zawaliła się strzelista, 93 m iglica, spłonął dach oraz ok. 75% wnętrza katedry. Widok z policyjnego drona robi przygnębiające wrażenie, zwłaszcza kiedy na kilka dni przez Wielkim Piątkiem widzimy płonący kościół zbudowany na planie krzyża . https://www.euractiv.pl/section/polityka-wewnetrzna/news/macron-katedra-notre-dame-w-paryzu-zostanie-odbudowana/

Cóż może powiedzieć polski katolik wobec tak smutnego wydarzenia?. Tak to jest kiedy najstarsza córka Kościoła staje się z czasem córą Koryntu. Z pewnością jakiś masoński architekt zaplanował ten remont, chazarski bankier finansował a muzułmański robotnik go wykonywał.

Oni wszyscy jak wiemy „bardzo kochają” Naszą Panią. Pożaru z całą pewnością nie wzniecił Quasimodo - dzwonnik z powieści Wiktora Hugo.

Byłem w katedrze w lipcu 2007 r. Kiedy ją zwiedzałem byłem pełen podziwu dla pomysłodawców, projektantów a także wykonawców tego wyjątkowego dzieła zwłaszcza, że tworzono je bez programów komputerowych a wznoszono bez dźwigów i nowoczesnych maszyn. Moje zdumienie było tym większe, że komunistyczna narracja szkolna oceniała średniowiecze jako coś „ciemnego”, przypisując mu wyraźnie pejoratywne znaczenie.

Katedra od dawna z obiektu kultu religijnego stała się muzeum architektury i sztuki średniowiecznej przez które rocznie przewija się ok. 13 mln zwiedzających. Gdyby ktoś szanował swoją chrześcijańską tożsamość, wówczas za fundusze uzyskane z biletów wstępu ( ok. 100 mln euro rocznie ) nie żałowałby ich na zakup preparatu typu „Fire protektor” którego 5 l kosztuje ok. 10 euro i wysmarowałby nim każdy cal drewna tak aby był niepalny i zachował się dla współczesnych i potomności.

Druga sprawa to ochrona obiektu zawierającego tak cenne ołtarze, obrazy, zabytkowe organy, rozety, rzeźby, skarbiec, a zwłaszcza cenne relikwie tj. korona cierniowa, fragment drzewa Krzyża Świętego i wiele innych. Aby ją sobie uświadomić wystarczy porównać zabezpieczenia Luwru i wspomnianej katedry Notre Dame. Okazuje się, że dzisiejsza cywilizacja nie tylko nie tworzy arcydzieł na miarę średniowiecza, ale nawet nie potrafi ich należycie zabezpieczyć.

 

Ks. B. Bozowski napisał kiedyś, że „nie ma przypadków, są tylko znaki”. Jakie znaki daje nam Opatrzność poprzez to wydarzenie? W Internecie .https://www.youtube.com/watch?v=ekxcSvkkNAA można zobaczyć film z wyburzania zabytkowego, neogotyckiego kościoła św. Jacka w Abbeville. Wiele innych zabytkowych kościołów miało więcej szczęścia - po prostu zostały zamknięte i czekają na renesans wiary. Dlaczego tak się dzieje? Pierwsza przyczyna to owoce rewolucji antyfrancuskiej z roku 1789 r., drugi powód to rewolucja kulturalna z maja 1968 a trzeci to opaczne rozumienie postanowień Soboru Watykańskiego II, zwłaszcza desakralizacja Mszy Świętej ( Novus Ordo Missae ) autorstwa abpa A. Bugniniego. Obecnie, kropkę nad i stawiają tzw. nachodźcy. Nad całością tych „zmian” czuwa Antykościół zorganizowany w dziesiątki Lóż różnych obediencji oraz odpowiednie służby.


Katedra spłonęła. Ocalały mury i dwie wieże frontowe. Odbudowa nawet przy zapewnieniu środków finansowych potrwa kilkadziesiąt lat. Czy paryżanie zdąża ją odbudować? Przecież do dziś nie spełniły się jeszcze proroctwa MB z La Salette z 1846 r. mówiące o tym, że Marsylia zapadnie się pod wodę a Paryż spłonie. Czyżby ten pożar był tego zapowiedzią, czy tylko Opatrzność daje nam znak aby nie burzyć, nie zamykać i nie zamieniać świątyń katolickich w meczety?

Czas pokaże.

p { margin-bottom: 0.25cm; direction: ltr; line-height: 120%; text-align: left; }a:link { color: rgb(0, 0, 255); 
Zmieniony ( 17.04.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.