Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 54 gości
S T A R T arrow Kościół arrow postępy postępu 19 arrow Pożar w Notre-Dame - znak i przestroga dla Francji i świata.
Sunday 29 March 2020 07:55:25.29.
migawki
 

Trzeźwi bądźcie i czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł. Sprzeciwiajcie mu się mocni w Wierze, wiedząc, że to samo utrapienie spotyka braci waszych na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, który wezwał was do swej wiecznej chwały w Chrystusie Jezusie, udoskonali, utwierdzi i ugruntuje utrapionych. 1P 1,5

===========
Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. List do Efezjan, 6 – 12,13
 
W Y S Z U K I W A R K A
Pożar w Notre-Dame - znak i przestroga dla Francji i świata. Drukuj Email
Wpisał: John Horvat II   
17.04.2019.

 

 

Pożar w Notre-Dame - znak i przestroga dla Francji i świata.

http://www.pch24.pl/pozar-w-notre-dame---znak-i-przestroga-dla-francji-i-swiata-,67639,i.html#ixzz5lMFZAQLb

Pożar paryskiej Notre-Dame to wydarzenie bez mała symboliczne – nie tylko dla Francji, lecz i całego świata chrześcijańskiego. Pożar doczekał się już wielu interpretacji, niekoniecznie katolickich. Tymczasem pewien katolicki myśliciel zinterpretował to wydarzenie z punktu widzenia katolika, powiązał je z chrześcijańską teologią dziejów. 

 

Jak zauważa John Horvat II, ze świeckiego punktu widzenia zniszczenie katedry Notre-Dame to tragedia. Wszak pożar stanowi klęskę dla zwolenników laickości. Zniszczeniu uległa bowiem prastara budowla, wpisana na listę UNESCO. To niepowetowana strata kulturowa i ekonomiczna.

Jednak ta narracja jest niepełna. Opowiadanie w ten sposób historii pożaru Notre-Dame wykrzywi jej całkowite znaczenie. Jak bowiem przekonuje John Horvat zniszczenie tej katedry to znak dla Francji i całego świata.

 Tymczasem Notre-Dame to budynek wypełniony symbolizmem. Każda jego część ma symboliczne znaczenie i cel. Przypomina o poznawalności wszechświata i jego porządku. A contrario pożar symbolizuje chaos dzisiejszego świata.  

 Notre-Dame to bijące serce Francji, reprezentujące wszystko, co wiąże się z jej katolicką tożsamością. W efekcie Paul Claudel określił Paryż mianem autostrady prowadzącej do Notre Dame. Jak zauważa John Horvat II „budynek zawiera wszystko, co jest piękne, poetyckie i czarujące w średniowiecznym francuskim duchu. Symbolizuje szczególny sojusz Francuzów z Bogiem, potwierdzony dziejącymi się w tym kraju historycznymi wydarzeniami – tak chwalebnymi, jak i wstydliwymi”. Katedra przetrwała je wszystkie.

 Przez długi czas Francuzi zachowali wiarę mimo dominacji ateistycznych struktur politycznych. Jednak współcześnie także społeczeństwo nad Sekwaną stało się neopogańskie i multikulturowe. John Horvat II podkreśla, że pożar symbolizował nie tylko trudności przed jakimi stoi Francja, lecz stanowił memento dla całego Zachodu. Zachodu symbolizowanego wszak przez Francję, najstarszą córę Kościoła. „Zaiste cały Zachód wyrzekł się wiary i świat podlega teraz karze [...]. Wielko-tygodniowy pożar w Paryżu w pewnym stopniu symbolizuje Kościół w świeckiej Europie, który doświadcza Męki [...]”. Według Johna Horvata II najgorsze jeszcze przed nami. Niebo czeka, kiedy ludzie oddadzą się pokucie.

 Wydarzenia w Notre-Dame i artykuł katolickiego myśliciela przypominają też o słowach, jakie wypowiedziała Matka Boża w Fatimie. Wezwała wówczas do pokuty i mówiła o karze, jaka grozi grzesznemu światu. Tymczasem dzisiejszy świat nie jest skory do żadnych form pokuty. Co ciekawe, do pożaru doszło też wkrótce po ujawnieniu listu Benedykta XVI – w bezprecedensowy sposób potępiającego kryzys wśród ludzi Kościoła.

Źródła: returntoorder.org / pch24.pl mjendZmieniony ( 17.04.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.