Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 46 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow ekolo, lasy arrow Zagłada owadów.
Tuesday 01 December 2020 00:44:22.31.
migawki
 

Wezwanie do postu i modlitwy w czasie Adwentu 2020 roku

Ci niby-rządzący - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotają się, zachowują się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Piszą o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

Połajanki w łże-prawicy: - W negocjacjach nie można być, za przeproszeniem, "miękiszonem", trzeba być twardym, trzeba potrafić dbać o interesy własnego kraju, Polski - mówił Ziobro w kontekście prowadzonych przez premiera Morawieckiego negocjacji wokół budżetu UE i mechanizmu praworządności.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Zagłada owadów. Drukuj Email
Wpisał: 'czlowiek'   
04.05.2019.

Zagłada owadów.

http://alexjones.pl/aj/aj-ekologia-i-srodowisko/item/143398-nadchodzi-zaglada-owadow-40-proc-gatunkow-moze-wyginacW ciągu najbliższych dziesięcioleci, jeśli obecna tendencja nie zostanie zahamowana, z naszej planety może zniknąć nawet 40 proc. gatunków owadów.

Gatunków owadów na świecie wyróżniono około miliona. Prognozy mówią, że 400 tysięcy z nich wyginie bezpowrotnie. Szczególnie niepokojący jest raport australijskich oraz chińskich naukowców, którzy przeanalizowali badania entomologiczne z ostatnich 40 lat. Okazuje się, że globalna populacja owadów kurczy się w zastraszającym tempie 2,5 proc. rocznie. To osiem razy szybciej niż w przypadku wymierania gadów, płazów czy ssaków.

Bez owadów ekosystem naszej planety nie może funkcjonować. Odpowiadają one za zapylanie roślin, rozkładają martwą materię organiczną, a także są pożywieniem dla setek gatunków kręgowców. Twórcy opracowania alarmują, iż wyginięcie rzeszy owadów pociągnie za sobą zagładę wielu innych zwierząt i spotęguje skutki katastrofy ekologicznej.

Najszybciej giną motyle. Każdego roku spadek ich liczebności obserwują nie tylko badacze, ale również miłośnicy przyrody. Nie chodzi przy tym o jakieś szczególnie rzadkie gatunki, ale nawet i o te pospolite, z naszych ogrodów. W niektórych krajach Europy, takich jak Wielka Brytania czy Holandia, coraz rzadziej spotyka się nawet latolistka cytrynka (Gonepteryx rhamni) czy rusałkę pawik (Aglais io), które u nas w Polsce wciąż są pospolite. W niepokojącym tempie kurczy się również populacja motyli nocnych.

O zjawisku wymierania pszczół miodnych słyszymy od co najmniej dekady. Naukowcy wykazali, że podobna tragedia dotyczy również innych przedstawicieli gatunków pszczołowatych. Przykładem są trzmiele, zwłaszcza te wyposażone w długie języczki, dzięki którym mogą spijać nektar z kwiatów o głębokich koszyczkach. Niestety, w ciągu ostatnich 100 lat zniknęło aż 48 gatunków i podgatunków tych owadów.

Następstwem pomoru owadów jest zubożenie flory. W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 10 lat wyginęły aż 23 gatunki roślin, pozbawionych dzikich pszczół zapylających.

Giną również owady żyjące w środowisku wodnym. Drastycznie zmalała populacja ważek, jętek czy widelnic. Powód? Zanieczyszczenie zbiorników i cieków wodnych. Jak podaje Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) aż 106 z 118 owadów wodnych zagrożonych wyginięciem to gatunki ważek.

Przekleństwem dla owadów jest przekształcanie przyrody przez człowieka. Utworzenie pola uprawnego wiąże się z dewastacją siedlisk owadów na ugorach, podobnie jak wycinanie lasów. Drugim zagrożeniem związanym z rolnictwem są pestycydy, zwłaszcza neonikotynoidy i fipronil, które przez długi czas utrzymują się w środowisku, szkodząc zarówno gatunkom latającym, jak i tym rozwijającym się w glebie.

Źródło: Strajk.euZmieniony ( 04.05.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.