Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 60 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow o KRZYŻ arrow Taki mały złamany
Friday 28 February 2020 12:56:41.28.
W Y S Z U K I W A R K A
Taki mały złamany Drukuj Email
Wpisał: Stary Wiarus   
02.11.2010.

Taki mały złamany

http://staryw.blogspot.com/2010/11/taki-may-zamany.html poniedziałek, 1 listopada 2010

  "Mogiła 22 żołnierzy Armii Czerwonej na Polakówej Górce w Ossowie zostanie poświęcona przez duchownych katolickiego i prawosławnego 2 listopada - poinformował sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) Andrzej Krzysztof Kunert. Poświęcenie mogiły zaplanowano na godziny południowe. Po konsultacjach zarówno z samorządowcami, jak i mieszkańcami zdecydowaliśmy, że w trosce o wartość dla nas nadrzędną, czyli zapewnienia godnego miejsca spoczynku żołnierzom także wrogich armii, zrezygnujemy z tego elementu na mogile, który budził najwięcej negatywnych emocji - mówił Kunert.

Poinformował, że zdecydowano się więc o zdjęciu z pomnika znajdujących się tam 22 "takich małych złamanych bagnetów, które były jego elementem według pomysłu autora".- Zamiast nich będą po prostu 22 miejsca na znicze - powiedział sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa."

http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/mogila-zolnierzy-armii-czerwonej-w-ossowie-2-listopada,1551448

Jak  Kunert dobrze wie, bagnety nie były ani małe, ani złamane. Artysta Moderau zaprojektował, a Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zatwierdziła, tyralierę 22 sowieckich bagnetów pochylonych w stronę odwiedzających, które wyglądały jakby podrywały się z grobu - trudno o bardziej przejrzystą metaforę. 

Negatywne emocje budzi nie tylko mało pokutna i całkiem niepokorna metafora pomnika - szarża na bagnety bolszewików na Polaków (nota bene, należy odnotować z uznaniem, że Kunert już całkiem płynnie wymawia słowo 'pomnik' i przestał wmawiać wszystkim, że pomnik to nie pomnik). 
Emocje budzi także, a może nawet przede wszystkim, wystawienie krzyża prawosławnego żołnierzom najbardziej antyreligijnej armii, jaką zna historia.  W dodatku w tych samych czasach, w których skromny krzyż postawiony ku pamięci tragicznie zmarłego prezydenta wywołuje irytację najważniejszych osób w państwie. 

Duchowni prawosławni i katoliccy mają teraz zaświadczyć swoją obecnością, że tak naprawdę to Armia Czerwona była całkiem w porządku, choć mordowała w pierwszej kolejności księży i popów. No cóż, nie pierwszy to i nie ostatni dowód hipokryzji kościołów. 

Rozumiem, że wszystkie czerwone gwiazdy na radzieckich cmentarzach wojennych w Polsce zostaną teraz wymienione na krzyże prawosławne? Nie można przecież ateistom odmawiać pociechy duchowej, a prawo kanoniczne i katechizm polski ordynariat wojskowy i tak już przerobił na wygodne onuce. W pierwszej kolejności, 21-metrowy obelisk z gwiazdą przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie powinien teraz dostać poprzeczne ramię i skośną poprzeczkę.

 Czy jak już ten Krzyż Najeźdźców w Ossowie zostanie dostatecznie poświęcony, okadzony i wymodlony, to ja mógłbym ewentualnie, powołując się na istniejący precedens, dostać pozwolenie z Urzędu Miasta Wołomina na radosny happening z kumplami pod tym krzyżem? Nie będziemy nikomu przeszkadzać ani się narzucać, impreza będzie w nocy, od godziny 23.30.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.