Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 29 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow z różnych książek 19+ arrow ---- Swoją drogą filozofia J.P.II jest i była mocno zamącona. Nadmiar słów. - Karol Estreicher Jr.
Saturday 14 December 2019 01:18:34.28.
W Y S Z U K I W A R K A
---- Swoją drogą filozofia J.P.II jest i była mocno zamącona. Nadmiar słów. - Karol Estreicher Jr. Drukuj Email
Wpisał: Karol Estreicher Jr   
22.05.2019.

Swoją drogą filozofia J.P.II jest i była mocno zamącona. Nadmiar słów.


Karola Estreicher Jr, Dziennik wypadków 1939- 1984, t. 1-7, Pałac Sztuk Pięknych, Kraków 2001- 2013. Razem około 5000 stron.


Wybór: Ferdynand Dembowski


21 grudnia czwartek [1961]

[…] Walkę toczę, bo nie mogę pogodzić się z upadkiem niezależności Krakowa na rzecz (nie Warszawy – nie!), ale centralizmu i tyranii rządu. Jaki by on tam nie był: przed laty piłsudczykowski, dziś komunistyczny.


2 stycznia niedziela 1972

Z powodu świąt

Czar liturgii rzymsko-katolickiej został zmniejszony przez reformy watykańskie. Msza straciła w dużej mierze swój urok. Zwłaszcza brak tzw. mszy cichych, rannych, o świcie, gdy kapłan przy ołtarzu szeptał niezrozumiałe modlitwy, gdy zasłaniał sobą jakieś tajemnicze, na wpół magiczne czynności, wznosząc nagle Hostię i Kielich – Chleb i Wino. Dawno znane – zrozumiałe – słowa: Dominus vobiscumIte missa est i wiele, wiele innych słów zastąpionych zostało polskimi.

Tajemnica Mszy została naruszona przez ustawiczne śpiewy i gesty księdza, kobiet kościelnych wtórujących fałszywymi głosami, komunikowanych klęczących wokół ołtarza, przez sam ołtarz, który jest jak biurko, ciężkim stołem. Dawny ołtarz z mensą i retabulum nad nim został zastąpiony twardym, brzydkim sprzętem, sztywnymi lichtarzami, szaty księże zastąpiono obfitymi płaszczami przypominającymi szaty antycznych kapłanów i druidów. Racjonalizm, materializm, pozytywizm protestancki wkradł się już dawno w liturgię Soboru Trydenckiego. Zepsuł ją.


9 listopada poniedziałek 1981

Swoją drogą filozofia J.P.II jest i była mocno zamącona. Nadmiar słów. Pamiętam, siedzieliśmy u mnie w domu z Michałem Rożkiem i krytykowaliśmy rozprawy filozoficzne Wojtyły, gdy nagle po południu zatelefonowała Irena Grudzińska donosząc wiadomość nie do wiary! Arcybiskup Karol Wojtyła wybrany papieżem!

Zmieniony ( 22.05.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.