Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 45 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Sarwa arrow Opowieść o Halinie, córce Piotra z Krępy. Legenda sandomierska.
Friday 06 December 2019 17:47:25.28.
W Y S Z U K I W A R K A
Opowieść o Halinie, córce Piotra z Krępy. Legenda sandomierska. Drukuj Email
Wpisał: Eliza Kowalska   
15.06.2019.

Opowieść o Halinie, córce Piotra z Krępy. Legenda sandomierska.

 

Eliza Kowalska 

Uczmy dzieci patriotyzmu, czytajmy im polskie książki i uczmy je z nich historii!

W maju ukazało się trzecie już wydanie przepięknej powieści Andrzeja J. Sarwy pt.: Opowieść o Halinie, córce Piotra z Krępy. Legenda sandomierska. Poprzednie wydanie nosiło tytuł Pąsowy liść klonu; przy wznowieniu powrócono do pierwotnego tytułu.

Warto po nią sięgnąć i podsunąć do czytania dzieciom, ponieważ jest to doskonale napisana powieść, której fabuła oparta jest na motywach historycznych. Książka ta powiada przepiękną legendę o Halinie, córce wojewody sandomierskiego – Piotra z Krępy, która poświęciła własne życie dla ratowania miasta i jego mieszkańców przed Tatarami, podczas najazdu w 1260 roku.

Bohaterka powieści to młoda, silna, honorowa dziewczyna, wychowana w wierze, w poszanowaniu wartości oraz umiłowaniu dla ziemi ojczystej. Gdybyśmy chcieli przełożyć tę prostą rekomendację na język nieco bardziej trafiający do młodych czytelników, to opowieść o dziewczynie, która miała niezwykłe przymioty: nieśmiertelną duszę (choć śmiertelne ciało) i supermoc, dokonywania w życiu wyborów zgodnych z wartościami, którym hołdowała.

Wierząc, że ziemskie życie jest tylko początkiem prawdziwego życia w wieczności, z miłości do ojczyzny, oddala je by ocalić rodzinne miasto i współmieszkańców przed tatarską hordą.

Ta powieść stanowi doskonałą alternatywę dla imponującej ilościowo, ale raczej nie tematycznie, oferty książek dla dzieci i młodzieży zagranicznych autorów, w których ukazany jest świat odwróconych wartości, gdzie zło przedstawia się jako dobro.

Warto nauczyć dzieci sięgania po dobre książki, polskich autorów, o Polsce, w których bohaterami są Polacy. Warto uczyć dzieci – także przez literaturę – historii Polski i płynącej z jej znajomości dumy narodowej.

Składając zamówienie bezpośrednio u córki pisarza, na adres e-mail: wydawnictwo.armoryka@armoryka.pl, można nabyć tę książkę w zestawie z Legendami i opowieściami sandomierskimi w cenie 50 zł (pięćdziesiąt zł 00/100). W tym są już koszty przesyłki krajowej, ekonomicznej.

Można zamówić egzemplarz z dedykacją i autografem autora.Zmieniony ( 15.06.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.