Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 10 gości
S T A R T arrow Kościół arrow ks. Małkowski 19 II arrow MĄDRE "TAK" DLA MIŁOŚCI BOGA
Friday 06 December 2019 06:15:17.28.
W Y S Z U K I W A R K A
MĄDRE "TAK" DLA MIŁOŚCI BOGA Drukuj Email
Wpisał: Ks. Stanisław Małkowski   
03.08.2019.
MĄDRE „TAK” DLA MIŁOŚCI BOGA

Ks. Stanisław Małkowski

 Warszawska Gazeta, 2 – 8 sierpnia 2019 r.  KOMENTARZ TYGODNIA

Marnością są sprawy doczesne, przywiązanie się do nich jest głupotą, powiada Kohelet w swojej księdze, cytowanej w pierwszej niedzielnej lekcji mszalnej 4 sierpnia. Pomimo iż ziemskie doświadczenia autora nie dają mu trwałej nadziei, na zakończenie odwołuje się do Boga: „Boga się bój i przykazań Jego przestrzegaj, bo cały w tym człowiek! Bóg bowiem każdą sprawę wezwie na sąd, wszystko, choć ukryte: czy dobre było czy złe” (12, 13n). Ówczesne wyobrażenia o życiu przyszłym były niejasne, ale posłuszeństwo Bogu jest jedyną i trwałą mądrością w doczesnej drodze człowieka. Zamożny i chciwy głupiec z niedzielnej Ewangelii sądzi, iż jego życie zależne jest od jego mienia, cieszy się z bogactwa, dlatego słyszy słowa Boga: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?” (Łk 12,20). Do wszystkich, którzy Go słuchają, mówi Jezus: „Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem” (w. 21). Bogactwem przed Bogiem jest miłość i mądrość w myśleniu, mówieniu i działaniu. Mądrze myśleć trzeba ciągle, wiedząc, kiedy mówić, a kiedy milczeć, kiedy działać, a kiedy zaniechać działania. Hasło bogacza: „odpoczywaj, jedz, pij i używaj” (w. 19) jest krótkowzroczne i głupie. Mądre jest szukanie tego i dążenie do tego, „co w górze jest, gdzie przebywa Chrystus (…), nie do tego, co na ziemi”, słyszymy uczestnicząc w niedzielnej Mszy św., w drugiej lekcji (Kol 3,1n). „Nasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu” (w. 3). A to, co jawne i publiczne w naszym postępowaniu powinno być zgodne z tym, co kryje się w sercu włączonym we wspólnotę serc Kościoła. Przyjęcie i przeżycie wskazań zawartych w niedzielnej liturgii słowa Bożego może i powinno nas wzmacniać i kształtować przez następne dni darowane nam przez Boga. Dobrze przeżycie Mszy św. znajduje oddźwięk i skutek w życiu codziennym.


Co roku 4 sierpnia wspominamy św. Jana Marię Vianney’a, proboszcza małej, wiejskiej parafii w Ars we Francji. Żył w latach 1786-1859. Pierwszą Komunię św. przyjął w ukryciu, w szopie, w roku 1799, w czasie prześladowań ze strony rewolucji francuskiej. Nauczył się czytać i pisać w wieku 17 lat. Od służby wojskowej uwolniła go ciężka choroba. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1815, w wieku 29 lat. Wysłany jako kapelan do Ars, wioski liczącej 230 wiernych, o których mówiono, że tylko chrzest różni ich od bydląt. W Mszy św. niedzielnej uczestniczyło kilka osób. Proboszczem nowej, małej i ubogiej parafii został w roku 1823. Jego dobroć, surowość życia i proste kazania, odwiedziny parafian, przyjacielskie rozmowy, modlitwa przed Najświętszym Sakramentem, nauczanie w wiejskiej szkółce – wszystko to sprawiło, że mały kościół zapełnił się wiernymi. Św. Jan spowiadał godzinami, jego świętość promieniowała i przyciągała przybyszów. W dziesiątym roku pasterzowania przybyło do Ars ok. 20 tys. ludzi, w roku śmierci proboszcza – koło 80 tys. Przez 35 lat nękał św. Jana nocami szatan, swoje udręki i cierpienia kapłan ofiarował za grzeszników, którym udzielał rozgrzeszenia jako ofiara konfesjonału. Odszedł do Boga 4 sierpnia 1859 r. W jego pogrzebie wzięło udział 300 kapłanów i ok. 5 tys. wiernych z okolicy. Beatyfikacji św. Jana dokonał w roku 1905 papież Pius X, a kanonizacji w roku 1925 – Pius XI. W roku 1929 papież ogłosił św. Jana Vianney’a – patronem wszystkich proboszczów Kościoła rzymskiego.


5 sierpnia wspominamy św. Oswalda, króla i męczennika (604 – 643), patrona katolickiej Irlandii, ostatnio poddanej dechrystianizacji.


6 sierpnia obchodzimy święto Przemienienia Pańskiego. Jaśniejąca przemiana Chrystusa na górze Tabor wobec trzech uczniów: Piotra Jakuba i Jana, jest zapowiedzią Zmartwychwstania a zarazem umocnieniem wiary przed modlitwą w Ogrójcu, której świadkami byli ci sami trzej uczniowie.


Chrześcijanie oczekujący zmartwychwstania u kresu czasów, są wezwani i powołani do ciągłego przemieniania się i nawracania już teraz w wymiarze ducha po to, aby uczestniczyć w przyszłej, chwalebnej przemianie wskrzeszonych ciał. Głos Boga Ojca rozlegający się z obłoku na górze Przemienienia potwierdza synostwo Boże Chrystusa: „To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie” (Łk 9,35). Na górze Tabor ukazali się w chwale Mojżesz i Eliasz w rozmowie z Jezusem o Jego odejściu (w. 30n), czyli o przejściu przez krzyż do nieba, przez śmierć i grób do chwały Zmartwychwstania i Wniebowstąpienia. W zapowiadanym znaku przemienienia – przejściu Chrystusa Zwycięzcy mamy, jako Jego uczniowie uczestniczyć przez wiarę, nadzieję i wierność. Przygotowaniem do udziału w Przemienieniu i Zmartwychwstaniu jest wychowanie do wolności w wierze i prawdzie, o czym powiedział na Jasnej Górze 23 sierpnia 1973 ks. prymas Stefan Wyszyński: „Pragniemy wolności wychowania po chrześcijańsku! Nie chcemy być we własnej ojczyźnie niewolnikami narzuconych nam przemocą przekonań! Niewolnik – to znaczy człowiek, któremu czegoś nie wolno, a my po tylu latach niewoli pragniemy, aby nam nareszcie było wolno kochać Boga nie tylko skrycie, ale otwarcie i odważnie! Pragniemy wyznawać Go wszędzie, publicznie czcić Boga”.


Dzisiejsze pogańskie i antychrześcijańskie ideologie wchodzące do szkół i przedszkoli, chcą tak kształtować ludzi od dziecka, aby do wiary w Boga i Jego miłość nie byli zdolni. Odważne „nie” powiedziane złu, jest zarazem „tak” dla dobra i życia. Chodzi o skuteczny sprzeciw władz i społeczeństwa wobec inwazji ideologii LGB T odbierającej naturę ludzką od zarania. Wszyscy ludzie od poczęcia mają prawo być ludźmi.


Zmieniony ( 03.08.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.