Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 21 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Warszawa 19+ arrow Oczyszczalnia Czajka w Warszawie kosztowała więcej niż gazoport w Świnoujściu!
Thursday 27 February 2020 00:10:16.28.
W Y S Z U K I W A R K A
Oczyszczalnia Czajka w Warszawie kosztowała więcej niż gazoport w Świnoujściu! Drukuj Email
Wpisał: niewygodne   
30.08.2019.

Oczyszczalnia Czajka w Warszawie kosztowała więcej niż gazoport w Świnoujściu!


http://niewygodne.info.pl/artykul9/Ile-kosztowala-oczyszczalnia-Czajka.htm

30.08.2019 r.

 

Oczyszczalnia Czajka w Warszawie uchodzi za jedną z najdroższych oczyszczalni świata. Trwająca w latach 2008 - 2012 inwestycja, która polegała na przebudowie i modernizacji istniejącej już oczyszczalni na Białołęce, pochłonęła blisko 3,7 mld zł. Z przetargiem na jej budowę wiążą się kontrowersje, bowiem odrzucona została oferta o kilkadziesiąt procent tańsza od tej która wygrała. W efekcie budowa "Czajki" w Warszawie pochłonęła więcej środków, niż budowa strategicznego dla Polski gazoportu w Świnoujściu!

Oczyszczalnia "Czajka" wraz z infrastrukturą towarzyszącą była (obok II linii metra) największą inwestycją infrastrukturalną w Warszawie. Jej realizacja składała się z kilku elementów: rozbudowy już istniejącej oczyszczalni ścieków na Białołęce, budowy spalarni osadów oraz systemu przesyłu ścieków. Koszt wyniósł prawie 3,7 mld zł.

Koszty mogły być niższe, jednak w toku trwania postępowania przetargowego zdyskwalifikowana została oferta konsorcjum firm, które chciały zrealizować inwestycję za cenę niemal dwukrotnie mniejszą od tej, którą zaoferował zwycięzca przetargu. Powodem odrzucenia tańszej oferty miały być błędy w dostarczonej dokumentacji. Konsorcjum zadeklarowało, iż jest skłonne poprawić wszystko to, do czego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie miało zastrzeżenia, nie zmieniając przy tym ceny.

Deklaracja ta pozostała jednak bez odpowiedzi ze strony władz miasta, które musiały tę ofertę odrzucić.
Efekt był taki, że budowa "Czajki" pochłonęła prawie 3,7 mld zł i w ostatecznym rozrachunku
okazała się być droższa od budowy strategicznie ważnego dla Polski gazoportu w Świnoujściu, na którego realizację wydano łącznie 3,638 mld zł.

- "Jak ci platformersi robią, że wszystkie inwestycje kosztują za ich rządów strasznie drogo?" - napisał na Twitterze prof. Stanisław Żerko.

 Źródła informacji:
> Stanisław Żerko (Twitter.com)
>
Thriller z Czajką. Warszawa może stracić miliard zł (Wyborcza.pl)
> Szambo warszawskie
(Wprost.pl)Zmieniony ( 30.08.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.