Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 66 gości
S T A R T arrow Kościół arrow Papieże 19 arrow Czy papież Franciszek blokuje kapelusz kardynalski dla abpa Jędraszewskiego?
Wednesday 03 June 2020 13:48:44.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Czy papież Franciszek blokuje kapelusz kardynalski dla abpa Jędraszewskiego? Drukuj Email
Wpisał: Michał Krajski   
04.09.2019.

Czy papież Franciszek blokuje kapelusz kardynalski dla abpa Jędraszewskiego?

3.09.2019 https://prawy.pl/103846-czy-papiez-franciszek-ukaral-wlasnie-abpa-jedraszewskiego/

Michał Krajski

Na 5 października jest planowany konsystorz, na którym papież Franciszek mianuje 13 nowych kardynałów. Wśród nich nie ma żadnego Polaka. Niektórzy widzą w tym karę dla abpa Marka Jędraszewskiego z Krakowa. Dlaczego i czy słusznie - zastanawiamy się w tym tekście.

Papież jest wolny, jeśli chodzi o wybór i mianowanie kardynałów. Do tej pory jednak, to znaczy, aż do Benedykta XVI, kardynałowie byli wybierani z pewnego klucza ukształtowanego przez tradycję. Jednym z jego elementów było mianowanie kardynałów spośród biskupów, którzy zajęli biskupstwa zwyczajowo będące także siedzibą kardynałów.

Do takich biskupstw należy Kraków. W XX w. wszyscy biskupi Krakowa zostawali kardynałami od Jana Puzyny, przez Adama Sapiehę po Stanisława Dziwisza.

To zaś już kolejny konsystorz, który nie wynosi abpa Marka Jędraszewskiego do godności kardynalskiej.

Co więcej, Kraków nabrał szczególnego znaczenia wraz z momentem, kiedy to kardynał krakowski Karol Wojtyła został papieżem. Mianowanie biskupa Krakowa kardynałem byłoby podkreśleniem tego szczególnego znaczenia.

`Tym, co może przemawiać za tym, że Franciszek postąpił w sposób świadomy, tzn. nie chciał mianować abpa Jędraszewskiego kardynałem, może być fakt, że komentatorzy zwracają uwagę, że wśród nominatów przeważają liberałowie. Tymczasem abp Jędraszewski jest uznawany za konserwatystę, przynajmniej w sprawach moralnych.

Zmieniony ( 04.09.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.