Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 52 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow pieniądz - narzędzie rabunku 18 arrow Płaca minimalna będzie rosła, a z nią ceny. Inflacja może odjechać...
Thursday 20 February 2020 15:56:42.28.
migawki
 

Wy jesteście solą ziemi. A jeśli sól zwietrzeje, czym będzie solona? [Mt. 5:13]

 
W Y S Z U K I W A R K A
Płaca minimalna będzie rosła, a z nią ceny. Inflacja może odjechać... Drukuj Email
Wpisał: Rząd   
09.09.2019.

Płaca minimalna będzie rosła, a z nią ceny. Inflacja może odjechać NBP-owi…

h1 { margin-bottom: 0.21cm; }h1.western { font-family: "Liberation Serif",serif; }h1.cjk { font-family: "WenQuanYi Zen Hei"; font-size: 24pt; }h1.ctl { font-family: "Lohit Devanagari"; font-size: 24pt; }p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }a:link { }

https://www.money.pl/gospodarka/placa-minimalna-bedzie-rosla-a-z-nia-ceny-inflacja-moze-odjechac-nbp-6422596136450177a.html


      Rząd idzie na rekord. Wkrótce płaca minimalna w relacji do średniej krajowej będzie najwyższa wśród krajów OECD. Najmniej zarabiający mogą się cieszyć, ale muszą zdawać sobie sprawę z tego, że konsekwencją będą jeszcze wyższe ceny.

PiS przedstawił nowe obietnice wyborcze. Wśród nich są duże podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Już od stycznia miałoby wynosić 2600 zł brutto (obecnie 2250 zł). Co więcej, pod koniec przyszłego roku ma skoczyć do 3000 zł, a do końca 2023 roku do 4000 zł.

"Jesteśmy zdeterminowani do budowania gospodarki wysokich pensji. (...) Chcemy zakończyć rozdział w najnowszej historii Polski pt. kraj niskich pensji i taniej siły roboczej" - tak o skokowym wzroście płacy minimalnej mówi premier Mateusz Morawiecki.

Niestety szef rządu nie wspomina, że w ten sposób może również zbudować gospodarkę wysokich cen. Nie ma się co dziwić. To znacznie mniej spodobałoby się wyborcom.

Będzie jeszcze drożej

O kwestii, którą rząd woli przemilczeć, głośno mówią ekonomiści. Piotr Kuczyński podkreśla, że ceny wzrosną nie tylko w sklepach, ale podrożeć jeszcze bardziej mogą także mieszkania. Choć jedne i drugie już teraz są drogie.

- Małe firmy mogą masowo bankrutować. Dla nich wynagrodzenia pracowników są znaczącym składnikiem kosztów działalności. Część się uratuje, ale dlatego, że przerzucą koszty na konsumentów, co oznacza wyższe ceny na półkach. Efektem będzie przyspieszenie inflacji - tłumaczy Kuczyński.

Ekonomista ostrzega też przed negatywny wpływem skokowego wzrostu płac na budownictwo. Zakup własnego mieszkania może być jeszcze trudniejszy. Może bowiem powstawać mniej mieszkań, a koszt metra kwadratowego będzie wyższy.

Warto podkreślić, że wyższa płaca minimalna będzie skutkowała także podwyżkami lepiej zarabiających. Z wyliczeń mBanku wynika, że tylko w przyszłym roku średnia płaca przez to wzrośnie dodatkowo o 1 pkt proc. A już teraz dane GUS mówią o podwyżkach powyżej 7 proc.

- Skala zapowiedzianych podwyżek płacy minimalnej jest bardzo duża - przyznaje Piotr Bartkiewicz. Ekonomista mBanku wskazuje, że za 4 lata minimalna krajowa będzie stanowić około 60 proc. średniej krajowej. W takich proporcjach nie jest w żadnym kraju OECD. Poważniejszy wpływ na inflację byłby, gdyby wszyscy przedsiębiorcy przenieśli koszty pracy na ceny. Tak jednak nie będzie. Jest to jednak marne pocieszenie, bo to oznacza zwolnienia, szczególnie w mniejszych firmach.

Czytaj więcej: "Money. To się liczy". Ile będą kosztowały obietnice wyborcze polityków?

Gdzie ceny mogą wzrosnąć najbardziej w wyniku wyższej płacy minimalnej? Zdaniem analityka mBanku może się to odbić na cenach odzieży. Branża tekstylna jest jedną z najniżej opłacanych w naszym kraju.

Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja z żywnością. Warzywa i owoce, które teraz mocno drożeją, mniej zależą od kosztów pracy. Bardziej wrażliwa na płace jest żywność przetworzona.

Co na to sami przedsiębiorcy? Organizacja Pracodawcy RP alarmuje, że na realizację rządowej obietnicy pracodawcy będą musieli wypracować dodatkowo co najmniej 2 mld zł przychodów. Przyznaje, że w takiej sytuacji nie pozostanie nic innego, jak przy tej samej produkcji sprzedawać towar drożej.

Zmieniony ( 09.09.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.