Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 34 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow Izrael 19+ arrow Czy już "Sądny dzień" dla premiera Benjamina Netanjahu? [Po wyborach już będzie w kajdanach?]
Tuesday 26 May 2020 00:51:10.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Czy już "Sądny dzień" dla premiera Benjamina Netanjahu? [Po wyborach już będzie w kajdanach?] Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
17.09.2019.

Czy już "Sądny dzień" dla premiera Benjamina Netanjahu?

Rozpoczęły się wybory w Izraelu

[po nich już będzie w kajdanach?]

https://nczas.com/2019/09/17/zsadny-dzien-dla-premiera-benjamina-netanjahu-rozpoczely-wybory-w-izraelu/

[Tak wygląda, gdy nawet Najbardziej Europejski azjata wybiera „proporcjonalnie”: do walki o 120 mandatów ubiegają się politycy z 31 list.… MD]

===============

W Izraelu otwarto we wtorek rano lokale wyborcze i rozpoczęło się głosowanie w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Postrzegane są one jako „być albo nie być” dla premiera Benjamina Netanjahu ubiegającego się o piąty mandat szefa rządu.

Lokale otwarto o godz. 7 rano (6 w Polsce); głosowanie ma potrwać do godz. 22 (21 w Polsce). Pierwsze prognozy wyników spodziewane są po zakończeniu głosowania. Ponowne wybory odbywają się po raz pierwszy w historii Izraela.

Przedwyborcze sondaże nie dawały jednak pewności na utworzenie koalicji większościowej (61 na 120 mandatów) w Knesecie ani prawicowemu blokowi z Netanjahu na czele, ani centrolewicowemu blokowi Niebiesko-Białych, pod wodzą byłego szefa sztabu generalnego Benny’ego Gantza.

Do udziału w głosowaniu uprawnionych jest ok. 6,4 mln ludzi. Bezpieczeństwa blisko 11 tys. lokali wyborczych w całym kraju oraz na terytoriach okupowanych pilnuje ok. 18 tys. policjantów, ochroniarzy i wolontariuszy.

Wtorkowe głosowanie rozpisano z powodu impasu po poprzednich, kwietniowych wyborach – Netanjahu nie udało się po nich utworzyć koalicji większościowej i po upływie terminu na sformowanie rządu parlament został zmuszony do samorozwiązania. Powtórka sytuacji lub wygrana Gantza może oznaczać koniec kariery rządzącego od 13 lat Netanjahu, nad którym wisi groźba trzech procesów w sprawach korupcyjnych.

Kluczowe dla sytuacji powyborczej będą wyniki Likudu Netanjahu oraz Niebiesko-Białych, bo to od tego zależy, który z liderów otrzyma jako pierwszy misję stworzenia rządu i zawalczy o poparcie potencjalnych sojuszników. W sumie do walki o 120 mandatów ubiegają się politycy z 31 list.

Zmieniony ( 17.09.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.