Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 23 gości
S T A R T arrow Klimaty i napór kłamstw arrow Klimaty 19 arrow Mamy zapłacić 1,8 biliona haraczu klimatycznego
Wednesday 27 May 2020 02:10:14.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Mamy zapłacić 1,8 biliona haraczu klimatycznego Drukuj Email
Wpisał: ósmy sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon   
17.09.2019.

 

 

Mamy zapłacić 1,8 biliona haraczu klimatycznegoJacek Skrzypacz

17.09.2019 https://prawy.pl/104076-zaplacimy-18-tryliona-haraczu-klimatycznego/

Przeciwnicy zmian klimatu podali cenę. Za jeden trylion osiemset milionów dolarów ufają, że zatrzymają globalne ocieplenie. [To nie jest jednoznaczne. Rozumiem i przyjmuję, że trylion oznacza liczbę 1012, czyli milion milionów. Druga możliwość byłby - na „długiej skali” – milion RAZY gorsza.MD]

Tyle potrzebują z naszej kieszeni.

Za tą liczbą stoi Globalna Komisja na Rzecz Adaptacji. Przewodzi jej ósmy sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon, a towarzyszy między innymi były szef Microsoft Bill Gates z ramienia Fundacji Billa i Melindy Gatesów a także szef Banku Światowego Kristina Georgieva. Towarzyszy im trzydziestu czterech członków ze środowisk politycznych, naukowych i biznesowych. Stworzony przez nich raport odwołuje się do kwestii wyżywienia świata, zasobów wody, sposobu budownictwa i organizacji infrastruktury, a także ustaleń odnośnie sterowania gospodarką. Za dokumentem stoi między innymi Światowy Instytut Zasobów (WRI).

Przejrzenie członków komisji ukazuje jak wygląda struktura wpływów. Obok prezydenta Afrykańskiego Banku Rozwoju Akinwymi Adesiny jest burmistrz Paryża Anne Hidalgo, czy Miami Francis Suarez. Duże znaczenie mają oprócz służby meteorologicznej powiązania z Organizacją Narodów Zjednoczonych i systemami ekonomicznymi. Za motor ruch przeciwko zmianom klimatu raport wyróżnia Niemcy, Wielką Brytanię, Chiny, Danię, Meksyk, Republikę Południowej Afryki, Costa Rykę, Etiopię, Kanadę, Bangladesz, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Uzbekistan, Wietnam, Wyspy Marshalla, Grenadę, Senegal, Indię, Indonezje i Holandię. Raport zakłada, że politycy ulegną zmianie myślenia na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju. Twierdzą, że bez inwestycji finansowych czeka nas kataklizm. Od czasów “Granic wzrostu” jest to stały leitmotiv raportów ekologicznych. Oprócz zakłady i wymarcia ludzi, zakładały wyczerpanie surowcom, co w przypadku raportu Klubu Rzymskiego okazało się błędem, bo ustalenia się nie potwierdziły (np. dalej wydobywamy ropę, chociaż zapowiadano, że w okolicach lat dziewięćdziesiątych wyczerpią się złoża).

Obecny dokument zakłada, że bez przesunięcia pieniędzy do walki ze zmianami klimatycznymi (określenie globalnego ocieplenia już tutaj nie pada) do 2050 roku o trzydzieści procent spadnie produkcja żywności. Szacuje, że o półtora miliarda zwiększy się liczba osób pozbawionych dostępu do wody i w 2050 sięgnie ona pięciu miliardów ludzi. Skutki kataklizmów związanych z sztormami tropikalnymi, a także podnoszeniem się poziomu wód szacuje na jeden trylion dolarów każdego roku do 2050. Tym samym wskazuje, że życiem ludzi rządzi imperatyw środowiskowy uzupełniony przez konieczność zmiany systemu finansowego.

Ich zdaniem inwestycje przyniosą zysk i tak systemy wczesnego ostrzegania przed kataklizmami dadzą od pięcio do dziesięciokrotnego zwrotu poniesionych inwestycji. Uważają, że cztery tryliony dolarów oszczędności kryje się za stworzeniem odpornej infrastruktury, a ochrona lasów namorzynowych to kolejny jeden trylion dolarów. Łącznie doliczyli się przy włożeniu niecałych dwóch trylionów zysk przekraczający siedem trylionów dolarów.

Prezentowane w raporcie wnioski są przygotowaniem do Szczytu Adaptacji Klimatycznej w Holandii planowanym na październik 2020 roku jako preludium do szczytu klimatycznego w grudniu 2020.

Raport dowodzi, że winę ponosi wzrost temperatury, czyli globalne ocieplenie. Tym samym za tym idą wnioski, że między innymi technologie oparte na węglu wymagają ograniczeniu. Adaptacja klimatyczna wysuwana w raporcie oznacza między innymi zwiększenie socjalizmu w życiu ludzi między innymi przez wzrost liczby ubezpieczeń, a także tworzenie społecznych sieci bezpieczeństwa. Promowanie takich rozwiązań oznacza w praktyce zwiększenie podatków i ograniczenie pieniędzy w rękach ludzi na rzecz instytucji nadrzędnych. Przykładem jest wprowadzanie w Afryce ubezpieczenia od ryzyka wypadków w ramach Africa Disaster Risks Financing (ADRiFi) znanego pod skrótem ARC. Ochroną przed głodem mają być działania rządów na rzecz wzmocnienia wpływu socjalnego, czyli w praktyce między innymi promowanie feminizmu w rolnictwie.

Odpowiedzią na problemy ekologiczne zdaniem twórców raportu jest uszczelnienie systemu finansowego, aby znalezło się w nim “pominięte” jeden miliard siedemset milionów osób. Innymi słowy z rynku jest zdejmowane dwadzieścia dwa miliardy dolarów rocznie na rzecz ogólnoświatowego funduszu klimatycznego. W 2018 roku oznaczało to zyskanie na te cele dwunastu miliardów dziewięciuset milionów dolarów. Obok projektów takich jak wzmocnienia budowli przed sztormami wydawanymi między innymi na zwiększenie liczby kobiet-rolników.

==============

Panie Profesorze,

   Jeśli chodzi o miliony, miliardy czy biliony to porównanie tych wielkości w porównaniu  z systemem angielskim to wygląda to następująco:


      sytem w Polsce                  system angielski      system potegowy

       milion                                    million                          10^6

       miliard                                   billion                           10^9

       bilion                                     trillion                           10^12

 

Zatem  w to zdanie: "Mamy zapłacić 1,8 tryliona haraczu klimatycznego" po polsku

powinno brzmieć: "Mamy zapłacić 1,8 biliona ...".  Natomiast nastepne zdanie: "Za jeden

trylion osiemset milionów dolarów ufają, ..." powinno brzmieć: "za jedem bilion

osiemset miliardów dolarów ...".

Pozdrawiam,

AP

Zmieniony ( 18.09.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.