Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 10 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Konsolidacja arrow Żołnierze podziemia mają swoje święto w Świętej Wodzie
Wednesday 03 June 2020 02:34:19.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Żołnierze podziemia mają swoje święto w Świętej Wodzie Drukuj Email
Wpisał: Adam Białous   
18.09.2019.

Żołnierze podziemia mają swoje święto w Świętej WodzieAdam Białous

http://www.pch24.pl/zolnierze-podziemia-maja-swoje-swieto-w-swietej-wodzie,70639,i.html#ixzz5zr8hZaWqW sanktuarium maryjnym Święta Woda niedaleko Białegostoku w sobotę 21 września będzie miało miejsce Święto Podziemia Niepodległościowego. Organizatorzy tego przedsięwzięcia jego głównym celem uczynili „wzniesienie modlitwy za wszystkich żołnierzy podziemia walczących za Polskę zarówno przed, w trakcie wojny, jak i długo po niej”.

 

Święto Podziemia Niepodległościowego organizowane jest w Świętej Wodzie, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, już od pięciu lat, zawsze we wrześniu. Pomysłodawcą tego wydarzenia jest Wojciech Przybysz, patriotycznie usposobiony mieszkaniec Wasilkowa, miasteczka, w granicach którego leży Święta Woda. Również on zainaugurował i prowadzi dzieło tworzenia Miejsca Pamięci Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w Świętej Wodzie. W tym celu powołano stowarzyszenie, które zajmuje się organizacją tego miejsca pamięci i budową na jego terenie pomnika poświęconego żołnierzom podziemia.  

 – To symboliczne miejsce pamięci tych żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy nie mają swoich grobów. W swojej architekturze ma zaplanowaną stałą wystawę, która ma za zadanie przywracać nie tylko pamięć, ale też godność tych ludzi. Budujemy również dla nich  pomnik, który będzie miał kształt orła z rozpostartymi skrzydłami – powiedział w rozmowie z PCh24.pl Wojciech Przybysz.

 Organizatorzy Święta Podziemia Niepodległościowego jego głównym celem uczynili modlitwę za dusze wszystkich żołnierzy podziemia, poległych i zmarłych, walczących za Polskę. – Cała idea jest skupiona przede wszystkim właśnie na modlitwie. Za te osoby w dużej części nie była odprawiona Msza pogrzebowa. Często ich ciała spoczęły w nieznanych miejscach - do tej pory znajduje się ich groby w lasach, na polach czy podczas budowy lub remontów ulic – powiedział PCh24.pl Jakub Sadowski, Przedstawiciel Społecznego Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1956

 W tym roku  Święto Podziemia Niepodległościowego swoim honorowym patronatem objął J.E. ks. abp. Tadeusz Wojda - Metropolita Białostocki oraz Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. Patronat medialny nad uroczystością sprawuje portal PCh24.pl.

 

Program  Święta Podziemia Niepodległościowego w Świętej Wodzie 

21 IX 2019 r Święta Woda

 

12.00 - Msza Święta za Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego

13.00 - Otwarcie wystawy

13.30 - 17.00 Piknik rodzinny z żołnierskim jadłem, ogniskiem, występami Orkiestry Dętej, Animacjami dla dzieci, stoiskami tematycznymi oraz pokazami grup rekonstrukcyjnych

17.00 - Zakończenie Uroczystości.Zmieniony ( 18.09.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.