Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 9 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow kolaps arrow Był sobie URSUS
Thursday 20 February 2020 05:23:27.28.
migawki
 

Wy jesteście solą ziemi. A jeśli sól zwietrzeje, czym będzie solona? [Mt. 5:13]

 
W Y S Z U K I W A R K A
Był sobie URSUS Drukuj Email
Wpisał: Paweł Mikos   
25.10.2019.

Był sobie URSUS

Ursus z nożem na gardle sprzeda zakłady Holendrom i Amerykanom

Paweł Mikos https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/aktualnosci_/ursus-z-nozem-na-gardle-sprzeda-zaklady-holendrom-i-amerykanom/

16.10.2019r.

Komornik działający na zlecenie banku PKO BP zaczął prowadzić postępowanie komornicze w Ursusie. Spółka, chcąc się ratować, zamierza sprzedać zakłady w Opalenicy i w Dobrym Mieście, w których odbywa się duża część produkcji maszyn rolniczych Ursusa.

Komornik w Ursusie. Firma chce sprzedać 2 zakłady

Na 4 listopada  2019 roku zarząd Ursusa zwołał Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy spółki. Tematem walnego ma być m.in. wyrażenie zgody na: 

  • sprzedaż zakładu produkcyjnego w Opalenicy (woj. wielkopolskie)

  • sprzedaż zakładu produkcyjnego w Dobrym Mieście (woj. warmińsko-mazurskie). 

Jest to reakcja władz spółki produkującej ciągniki i maszyny rolnicze na katastrofalną sytuację Ursusa. 

11 października 2019 roku wobec Ursusa zostało wznowione postępowanie egzekucyjne wszczęte na wniosek banku Powszechna Kasy Oszczędności BP, które jest prowadzone przez komornika sądowego Józefa Ogorzałka. 
Władze Ursusa deklarują, że dołożą wszelkich starań, aby postepowanie komornicze nie wpłynęło negatywnie na prowadzone postępowanie restrukturyzacyjne spółki. 

Na dodatek Bank PKO złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości Ursusa. 

Holendrzy chcą przejąć zakład Ursusa w Opalenicy

Ursus ma już chętnych na oba zakłady produkcyjne. Tym w Opalenicy jest zainteresowany Trioliet B.V., holenderski producent maszyn rolniczych, w tym wozów paszowych. Ursus i Trioliet już 27 sierpnia podpisali list intencyjny o sprzedaży zakładu produkcyjnego w Opalenicy.

Z treści pisma wynika, że Holendrzy przejmą od Ursusa zarówno nieruchomości wchodzące w skład fabryki w Opalenicy, jak i stany magazynowe oraz już rozpoczętą produkcję maszyn rolniczych. Prawdopodobnie także cała załoga opalenickiego zakładu Ursusa znajdzie zatrudnienie u holenderskiego producenta maszyn rolniczych.

Ursus na sprzedaży Trioliet zakadu w Opalenicy ma zainkasować 6 mln złotych w dniu transakcji i kolejne 660 tys. złotych w ciągu kolejnego roku. 

Zakłady Ursusa w Dobrym Mieście mogą przejąć amerykańska Alamo Group

Z kolei zakładem produkcyjnym w Dobrym Mieście jest zainteresowana Alamo Group z Teksasu. Amerykanie zajmują się m.in. projektowaniem, produkcją oraz dystrybucją maszyn do koszenia trawy i utrzymania terenów zielonych. Alamo Group jest właścicielem takich marek jak Bamford Turner, McConnel, Rousseau. 

Z listu intencyjnego podpisanego 11 czerwca 2019 roku między Ursusem a Alamo Group wynika, że Amerykanie kupując zakład w Dobrym Mieście przejmą od Ursusa nieruchomości, zapasy magazynowe, a nawet prawa własności intelektualnej związanych z produkowanymi w Dobrym Mieście maszynami rolniczymi. 

Kłopoty Urusus Bus 

Na dodatek Ursus Bus, czyli spółka–córka Ursusa, która miała skupić się na produkcji autobusów z napędem elektrycznym, ma problemy. Jeden z jej wierzycieli złożył w sądzie wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego wobec tej spółki oraz  ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. 

Zarząd Ursus Bus już zapowiedział, że zamierza poprzeć ten wniosek, co tłumaczy dbałością o kontynuowanie działalności i utrzymanie jej na rynku oraz chęcią utrzymania miejsc pracy dla swoich pracowników.

Zmieniony ( 25.10.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.