Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 120 gości
S T A R T arrow Klimaty i napór kłamstw arrow Klimaty 19 arrow Górskie strumienie - wróg nr 1 klimatystów. Emitują za dużo CO2.
Saturday 24 October 2020 19:49:17.30.
migawki
 

24.10.20 Bielsko-Biała Msza Święta za Ojczyznę i Pokutny Marsz Różańcowy od 14-tej

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”.

Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

 
W Y S Z U K I W A R K A
Górskie strumienie - wróg nr 1 klimatystów. Emitują za dużo CO2. Drukuj Email
Wpisał: École Polytechnique Fédérale de Lausanne   
05.11.2019.

Górskie strumienie - wróg nr 1 klimatystów.

Emitują zaskakująco dużo CO2. Aqua incognita

[zabronić im tego!! MD]

https://www.magnapolonia.org/gorskie-strumienie-emituja-zaskakujaco-duzo-co2/Wartko płynące górskie strumienie, z powodu dużej turbulencji wody, emitują od 10 do 30 proc. dwutlenku węgla uwalnianego przez system rzeczny Ziemi. Dwutlenek węgla pochodzi głównie z węglanowych skał.

Góry pokrywają 25 proc. powierzchni Ziemi, a położone na ich terenie strumienie zawierają ponad jedną trzecią płynącej na planecie wody.

Rola tych wodnych cieków w globalnym obiegu dwutlenku węgla jest jednak słabo poznana. Naukowcy dotychczas skupiali się głównie na rzekach i strumieniach na małych wysokościach. Ostatnio jednak eksperci z francuskiej École Polytechnique Fédérale de Lausanne [non, en Suisse md]  wraz z międzynarodową grupą specjalistów przeprowadzili pierwsze, szeroko zakrojone badania emisji dwutlenku węgla przez strumienie górskie. W ramach pracy przeanalizowali strumienie płynące w najważniejszych pasmach górskich świata.

Okazało się, że w przeliczeniu na jednostkę powierzchni, emitują one więcej CO2, niż ich odpowiedniki płynące niżej. Jedną z przyczyn są duże turbulencje szybko płynącej wody. Zatem choć górskie strumienie stanowią tylko 5 proc. powierzchni ziemskiej sieci rzecznej – to odpowiadają one za od 10 do 30 proc. jej emisji CO2.

Autorzy odkrycia posłużyli się badaniem opublikowanym niedawno w piśmie „Nature Geosiences”, według którego wymiana gazów na powierzchni górskich strumieni zachodzi – bagatela – 100 razy szybciej, niż wcześniej zakładano.

„Od kilku lat wiedzieliśmy, że słodkowodne ekosystemy emitują mniej więcej tyle samo CO2, ile pochłaniają oceany. Jednak nigdy wcześniej nie wykonaliśmy rygorystycznych badań roli niezliczonych górskich strumieni w ziemskim obiegu CO2. Do teraz obszar ten był aqua incognita” – podkreśla prof. Tom Battin, jeden z autorów publikacji, która ukazała się na łamach „Nature Communications”.

„Nasze nowe odkrycia wskazują tymczasem nowe ścieżki badań, które pomogą w zrozumieniu, skąd pochodzi cały dwutlenek węgla i jak w modelu jego obiegu możemy lepiej uwzględnić wysokie regiony świata” – dodaje specjalista.

Uzyskane wyniki sugerują, że uwalniany ze strumieni dwutlenek węgla pochodzi ze źródeł geologicznych. W licznych górskich regionach dominują bowiem skały węglanowe. Powstały one z elementów szkieletów morskich mikroorganizmów żyjących przed milionami lat, kiedy Ziemia była w większości pokryta oceanem.

Naukowcy zwracają jednocześnie uwagę na potrzebę przeprowadzenia długotrwałych badań górskich strumieni. Dopiero takie wyniki pozwolą lepiej zrozumieć ich rolę w zmianach klimatu.

„Dopiero zaczynamy odkrywać wpływ strumieni górskich na globalny obieg węgla. To ekscytujące czasy dla badań nad środowiskiem naturalnym” – mówi prof. Battin.

/Nauka w Polsce – PAP/

Zmieniony ( 05.11.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.