Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 16 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Polityka w jesieni, czy jesień polityki arrow Kaczyński: Ja obniżyłbym akcyzę, ale do tego trzeba odwagi.
Sunday 27 September 2020 03:35:29.30.
migawki
 

                        27.09.20 Siedlce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

Przypominamy, że NIE MA obowiązku noszenia maseczek ani w przestrzeni publicznej, ani w pomieszczeniach zamkniętych (także w kościołach), o ile osoba nienosząca maseczki ma na przykład stany lękowe, lub "trudności w oddychaniu", przy czym NIE MUSI posiadać żadnego zaświadczenia w tej sprawie.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Kaczyński: Ja obniżyłbym akcyzę, ale do tego trzeba odwagi. Drukuj Email
Wpisał: Jarosław Kaczyński   
19.11.2019.

Kaczyński: Ja obniżyłbym akcyzę, ale do tego trzeba odwagi.

Opłata paliwowa idzie do góry.

Kierowca znowu zapłaci więcej

wtorek, 19.11.2019 r.Zgodnie z opublikowanym obwieszczeniem ministra infrastruktury - w przyszłym roku znowu nastąpi wzrost stawek tzw. opłaty paliwowej. Stawka tej opłaty na benzynę wzrośnie o 3,96 proc., na olej napędowy o 2,93 proc., a na gaz o 3,60 proc. W kontekście powyższego warto przypomnieć słowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który w 2011 roku wypomniał rządzącej wówczas PO: - "Ponad połowa ceny benzyny to podatki. Ja obniżyłbym akcyzę, ale do tego trzeba odwagi". Wygląda na to, że od 4 lat prezesowi tej odwagi brakuje.

Kilka dni temu minister infrastruktury opublikował na stronie Monitora Polskiego obwieszczenie o nowych stawkach opłaty paliwowej na rok 2020. Okazuje się, że stawki tej opłaty wzrosną zarówno w przypadku benzyny, jak i oleju napędowego czy gazu.

Stawka opłaty za 1000 litrów benzyn silnikowych wzrośnie z 133,21 zł obowiązujących w tym roku do 138,49 zł (+3,96 proc.). Stawka opłaty za 1000 litrów olejów napędowych wzrośnie z 297,61 zł obowiązujących w tym roku do 306,34 zł (tj. +2,93 proc.). Z kolei stawka za 1000 kg gazów wzrośnie z 164,61 zł obowiązujących w tym roku do 170,55 zł (+3,60 proc.).
Wpływy z tej opłaty w większości (tj. w 80 proc.) zasilają
Krajowy Fundusz Drogowy. Pozostała część uzyskanych wpływów (tj. 20 proc.) idzie na Fundusz Kolejowy.
       Dlaczego opłata paliwowa rośnie? Wynika to wprost z
ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Artykuł 37m ust. 2 stanowi: - "Stawki opłaty paliwowej ulegają podwyższeniu na następny rok w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego".
W kontekście informacji o kolejnym wzroście stawek tzw. opłaty paliwowej warto przytoczyć wypowiedź
Jarosława Kaczyńskiego z 2011 roku, który słusznie zauważył, że ponad połowa ceny benzyny to podatki, po czym dodał: - "Rząd może je zmniejszyć. Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny, ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności"

No właśnie - co dzieje się z odwagą Jarosława Kaczyńskiego, że po 4 latach, kiedy jego partia rządzi krajem, akcyza na paliwa nadal jest na takim samym poziomie, co za czasów PO? Co dzieje się z odpowiedzialnością prezesa PiS, który w ubiegłym roku zgodził się na wprowadzenie opłaty emisyjnej, czyli jeszcze jednego podatku związanego ze sprzedawanym w Polsce paliwem?

 Źródła informacji:
> Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 listopada 2019 r. w sprawie wysokości stawki opłaty paliwowej na rok 2020 (Sejm.gov.pl)
> W przyszłym roku będzie wyższa opłata paliwowa (Pb.pl)Zmieniony ( 19.11.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.