Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 127 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Historia 19 arrow Bez Kościoła nie byłoby sukcesu Powstania Wielkopolskiego
Saturday 04 April 2020 10:35:55.29.
migawki
 

Trzeźwi bądźcie i czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł. Sprzeciwiajcie mu się mocni w Wierze, wiedząc, że to samo utrapienie spotyka braci waszych na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, który wezwał was do swej wiecznej chwały w Chrystusie Jezusie, udoskonali, utwierdzi i ugruntuje utrapionych. 1P 1,5

===========
Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. List do Efezjan, 6 – 12,13
       Czy głupota jest grzechem?
 
W Y S Z U K I W A R K A
Bez Kościoła nie byłoby sukcesu Powstania Wielkopolskiego Drukuj Email
Wpisał: Prof. Grzegorz Kucharczyk   
28.12.2019.

Bez Kościoła nie byłoby sukcesu Powstania Wielkopolskiego


Prof. Grzegorz Kucharczyk:
http://www.pch24.pl/prof--kucharczyk--bez-kosciola-nie-byloby-sukcesu-powstania-wielkopolskiego,73009,i.html#ixzz69OUmGub5Bez pracy Kościoła katolickiego, sukces Powstania Wielkopolskiego byłby niemożliwy. Niemiecki zaborca usiłował zgermanizować polskie chłopstwo i podzielić polski naród; to się nie udało dzięki wielkiemu zaangażowaniu duchowieństwa w budowanie tożsamości narodowej. Mówił o tym prof. Grzegorz Kucharczyk.

 =================

27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie. Trwało do 16 lutego roku 1919. O jego wadze mówił na antenie „Aktualności dnia” Radia Maryja historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.

 Jak podkreślił, o powstaniu pamiętać należy nie tylko dlatego, że było zwycięskie, ale również dlatego, że pokazało „pewien model patriotyzmu, który przez cały wiek niewoli i rozbiorów był na polskiej ziemi kultywowany”.

 Historyk przypomniał, że wielkopolski zryw był kulminacją „długofalowego przygotowywania Polaków w Wielkopolsce czy w całej szeroko pojętej dzielnicy pruskiej do podjęcia walk o niepodległość”. Prof. Kucharczyk zauważył, że przygotowaniem do powstania była wielka praca narodowościowa i patriotyczna wykonana w XIX wieku.  Bez obecności polskich duchownych zwłaszcza tam na dole, w parafiach, to byłoby niemożliwe  ocenił.

 Według prof. Kucharczyka Niemcy starali się rozbić polską wspólnotę na dwie części. Jedną była elita, której, jak mówił sam kanclerz Otto von Bismarck, zgermanizować się nie dało, drugą - chłopstwo. Z polskich chłopów według historyka „chciano stworzyć lojalnych, polskojęzycznych poddanych króla pruskiego”. Te zamiary poniosły jednak klęskę, co jak podkreślił rozmówca „Aktualności dnia”, jest „wielką zasługą Kościoła i duchowieństwa”.

 – Przejście do polskości musiało biec przez Kościół. Jeśli popatrzymy na samo wydarzenie powstańcze, to co towarzyszyło walkom powstańczym i politycznemu tłu Powstania Wielkopolskiego – tam także mamy duchownych – stwierdził historyk.

Źródło: radiomaryja.pl Pach

Zmieniony ( 28.12.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.