Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 64 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow z drgawek molocha UE 20+ arrow Litwa nie polubiła euro: wzrost cen
Thursday 06 August 2020 23:37:09.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Litwa nie polubiła euro: wzrost cen Drukuj Email
Wpisał: Litwa   
13.01.2020.

Litwa nie polubiła euro: wzrost cen poczuliśmy we wszystkich sprawach

http://www.pch24.pl/litwa-nie-polubila-euro--wzrost-cen-poczulismy-we-wszystkich-sprawach,73336,i.html#ixzz6Au9z5cLK2020-01-13

1 stycznia 2015 roku Litwa dołączyła do grona państw posługujących się wspólną europejską walutą. Po pięciu latach doświadczeń z euro nastroje nie są najlepsze, bowiem po wprowadzeniu europejskiej waluty ceny odczuwalnie rosły.

 Wedle szacunków ceny na Litwie wzrosły o 10 proc. Jak się okazuje, produkty żywnościowe podrożały średnio o 6 proc., a usługi o 22 proc. – Na przykład, jeżeli coś kosztowało 50 litów, czyli kiedyś kosztowało 15 euro, to teraz kosztuje już 20 euro – kwituje Jarosław Wojciechowicz, przedsiębiorca.

 Niestety wzrost cen nie wiązał się z wzrostem wynagrodzeń. W efekcie portfele Litwinów zostały mocno odchudzone. W roku 2019 średnie wynagrodzenie na Litwie wynosiło nieco ponad 800 euro. Jedna trzecia obywateli jest dotknięta ubóstwem czy też wykluczeniem społecznym – po wprowadzeniu euro ten podział się umocnił.

 Euro dało Litwie korzyści dotyczące wzrostu gospodarczego oraz pojawiły się ułatwienia dla przedsiębiorców związane z wejściem na europejski rynek oraz dla podróżujących po Europie. Te plusy jednak nie rekompensują ujemnych skutków wprowadzenia euro – poza wyższymi kosztami życia, to także utrata części suwerenności

 Źródło: radiomaryja.pl MA

Zmieniony ( 13.01.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.