Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 67 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Prawo 20 arrow Miażdżący raport NIK: "W Polsce odzyskuje się mniej niż jeden procent majątku z przestępstw"
Monday 03 August 2020 22:24:08.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Miażdżący raport NIK: "W Polsce odzyskuje się mniej niż jeden procent majątku z przestępstw" Drukuj Email
Wpisał: Najwyższa Izba Kontroli   
13.02.2020.

Miażdżący raport NIK: "W Polsce odzyskuje się mniej niż jeden procent majątku z przestępstw"

https://nczas.com/2020/02/13/miazdzacy-raport-banasia-nik-w-polsce-odzyskuje-sie-mniej-niz-jeden-procent-majatku-z-przestepstw/

W Polsce nie funkcjonuje spójny, kompleksowy system ujawniania i zabezpieczania mienia pochodzącego z przestępstw, który zapewniałby sprawne jego odzyskiwanie – wynika z raportu NIK.

========================

W latach 2014-2018 udało się odzyskać tylko 3 mld zł. Nielegalne zyski przestępców oszacowano na 200-500 mld zł – wylicza NIK.

Tymczasem, według badań Europolu, w latach 2010-2014 w państwach UE zostało czasowo zajętych lub zamrożonych ok. 2,2 proc. aktywów pochodzących z przestępstw. 1,1 proc. tych aktywów zostało ostatecznie skonfiskowanych.

W Polsce w podobnej długości okresie, tj. w latach 2014-2018, wartość zabezpieczonego mienia wyniosła ok. 0,8 proc. szacowanych zysków z przestępczości” – czytamy w komunikacie NIK.

        Zdaniem NIK, dane Prokuratury prezentowane opinii publicznej nie obrazowały skuteczności systemu odzyskiwania mienia. Jednocześnie izba zwraca uwagę, że funkcjonowały znacząco różne liczby w odniesieniu do tego samego zjawiska. Pochodziły bowiem z systemów, które różniły się sposobem gromadzenia danych.


Przykładowo w 2017 r. wartość mienia zabezpieczonego w postępowaniach prowadzonych przez Policję wg KSIP wyniosła prawie 394 mln zł. Podczas gdy wg SESPol było to ponad 1 mld 453 mln zł– podaje NIK.

Doraźne rozwiązania

NIK zwraca uwagę, że wartość zabezpieczonego mienia pozostawała w dysproporcji do szacowanych dochodów, jakie generowała działalność przestępcza w Polsce. Pomimo, że w 2018 r. nastąpił znaczący wzrost wartości zabezpieczonego mienia pochodzącego z przestępstw (z blisko 0,5 mld zł do ponad 1 mld zł rok do roku). Według Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości, globalne szacunkowe zyski z przestępczości wynoszą od 2,3 do 5,5 proc. PKB. W przypadku Polski szacunkowe zyski przestępców w latach 2014-2018 wyniosły od 217 mld do 520 mld zł. Wartość zabezpieczonego mienia w tym okresie to 2,7 mld zł.

„Pomimo istotnego znaczenia procesu odzyskiwania mienia w zwalczaniu i zapobieganiu różnym formom przestępczości, do chwili obecnej Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny nie określił roli, jaką ma on odgrywać w kształtowaniu polityki karnej w tym zakresie. Do tej pory nie opracowano systemowego dokumentu wyznaczającego długofalowe działania państwa w zakresie odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw. Nie sprecyzowano również celów procesu i powiązanych z nimi priorytetów, koncentrując działania na doraźnie wprowadzanych rozwiązaniach, bezZmieniony ( 13.02.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.