Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 18 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow Zdrowie - od 2010r. arrow Pestycydy wywołują alzheimera
Wednesday 04 August 2021 02:15:13.40.
W Y S Z U K I W A R K A
Pestycydy wywołują alzheimera Drukuj Email
Wpisał: Aleksandra Stanisławska Rzepa   
04.12.2010.

Pestycydy wywołują alzheimera

Aleksandra Stanisławska 03-12-2010, http://www.rp.pl/artykul/337506,573460-Pestycydy-wywoluja-alzheimera-.html

Długotrwały kontakt ze środkami ochrony roślin grozi demencją - ostrzegają naukowcy

Pracownicy regularnie spryskiwanych pestycydami winnic są aż pięciokrotnie bardziej narażeni na chorobę Alzheimera lub inny typ demencji niż ludzie niepracujący w polu - stwierdzili naukowcy z francuskiego Instytutu Zdrowia Publicznego na łamach pisma "Occupational and Environmental Medicine".

Badania prowadzone były z udziałem 614 pracowników winnic w Bordeaux, którzy w 1997 i 1998 roku wypełnili testy neurologiczne służące do wczesnej diagnozy choroby Alzheimera. Ludzie ci byli w różnym stopniu wystawieni na działanie pestycydów w ciągu co najmniej 20 lat. Badanie z ich udziałem powtórzono po 4 - 5 latach.

U osób, które miały styczność z wyjątkowo wysokimi dawkami pestycydów, zauważono dość szybki spadek zdolności poznawczych, w tym pamięciowych, językowych i związanych z czasem reakcji. W powtórnych testach szczególnie niekorzystnie wypadli ludzie stosunkowo młodzi jak na ten rodzaj choroby - pięćdziesięciolatkowie lub nawet młodsi. Osoby te osiągały złe wyniki dwukrotnie częściej niż grupa nie mająca kontaktu z pestycydami.

Testy przeprowadzono w słynnych winnicach w Bordeaux, ale wnioski z badań dotyczą wszystkich robotników rolnych mających długotrwałą styczność ze środkami ochrony roślin. W Polsce około 3 mln ludzi pracuje w rolnictwie, a więc może mieć kontakt z blisko 22,5 tysiącami ton pestycydów, głównie herbicydów i fungicydów, co roku zużywanych w naszym kraju.

- Nasze wyniki pokazują istnienie w tej grupie ludzi wysokiego ryzyka zmian neurodegeneracyjnych zmierzających w stronę chorób takich jak alzheimer lub inny typ demencji - stwierdzili badacze w publikacji. Dokładną ocenę tego ryzyka naukowcy przeprowadzą po kolejnej fazie testów, która odbędzie się w 2012 i 2013 roku, po 12 latach od pierwszych badań. Wówczas biorący w nich udział ludzie będą mieć około 65 lat. To wiek, w którym stają się widoczne pierwsze oznaki choroby Alzheimera.

rp.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.