Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 11 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow wirus w koronie; aspekt medyczny arrow Szumowski Investments. Nie tylko Marcin poszedł w biznesy!
Wednesday 23 September 2020 02:01:41.30.
migawki
 

25/26.09 Jasna Góra – comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. CII – czyli sto drugie !!

Przypominamy, że NIE MA obowiązku noszenia maseczek ani w przestrzeni publicznej, ani w pomieszczeniach zamkniętych (także w kościołach), o ile osoba nienosząca maseczki ma na przykład stany lękowe, lub "trudności w oddychaniu", przy czym NIE MUSI posiadać żadnego zaświadczenia w tej sprawie.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Szumowski Investments. Nie tylko Marcin poszedł w biznesy! Drukuj Email
Wpisał: Łukasz Szumowski i małżonka   
16.05.2020.

Szumowski Investments. Nie tylko Marcin poszedł w biznesy!

Łukasz Szumowski był z bratem w spółce.

https://www.onet.pl/?utm_source=_viasg_fakt&utm_medium=direct&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=6c93fb71-aee5-5624-9a7f-3996f9d42732&sid=f13b499b-dba8-44e4-a9ae-cb9ebb087cc8&utm_v=2#rlu-201703282044155506300416


Choć Marcin Szumowski (52 l.), brat urzędującego ministra zdrowia, jest rzutkim biznesmenem, to nie działa sam. Jak ustalił Fakt, swoje biotechnologiczne imperium budował m.in. wraz z Łukaszem Szumowskim (48 l.). Gdy w 2015 roku bracia pisali umowę spółki, założyli, że jej kapitał może wzrosnąć ze 100 tys. zł w 2015 roku do... 50 mln zł w 2020 roku!

Chodzi o spółkę Szumowski Investments sp. z o.o., która dziś, w swej kolejnej postaci, jest współwłaścicielem notowanej na giełdzie biotechnologicznej firmy OncoArendi Therapeutics SA. Wczoraj pisaliśmy, że OncoArendi w latach 2017-2020 pozyskała 74 mln zł z publicznych środków. Wykazaliśmy, że firma kierowana przez starszego z braci Szumowskich skutecznie zdobywała granty, gdy młodszy pełnił coraz ważniejsze funkcje w rządzie. Ministerstwo nadzorujące jednostkę, która udzielała dotacji, odmówiło nam wyjaśnień, kto zasiadał w składzie komisji konkursowej. Nie możemy więc sprawdzić, czy osoby te w jakiś sposób podlegały Łukaszowi Szumowskiemu będącemu wówczas m.in. wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

Łukasz Szumowski nie zawsze przeszkadzał bratu

W wywiadzie, którego minister Łukasz Szumowski udzielił po publikacji Faktu portalowi Money.pl, stwierdził, że na biznesach zna się „niespecjalnie”. I dodał, że „imperium biznesowe rodziny Szumowskich nie jest zbyt imponujące”. – Brat traci pieniądze, od kiedy zostałem ministrem zdrowia. Cały czas podkreśla, że nie może prowadzić biznesu przeze mnie – uważa dziś minister Szumowski. Minister nie mówi jednak, że pomiędzy rokiem 2013 a 2018 jego brat odniósł olbrzymi sukces, rozwijając firmę OncoArendi do tego stopnia, że zadebiutowała na głównym rynku warszawskiej giełdy. I że to właśnie w tym okresie – w latach 2015-2016 – sam był udziałowcem spółki, która do dziś jest współwłaścicielem OncoArendi.

Fakt ustalił, że Łukasz Szumowski był udziałowcem przedsięwzięcia brata począwszy od wiosny 2015 roku do listopada 2016 r. Później Marcin Szumowski prowadził już swoje firmy z udziałem innych członków rodziny, w tym Anny Szumowskiej, żony obecnego ministra. Ale żeby zrozumieć biznesy Szumowskich, trzeba cofnąć się do roku 2011.

Łukasz działa w ministerstwie, Marcin działa w spółkach

To wtedy prof. Łukasz Szumowski wkracza do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Działa tam m.in. jako szef zespołu eksperckiego, zajmującego się m.in. ocenianiem wniosków o dotację dla jednostek badawczych. Jest już dobrze znany w branży badawczej, jako apolityczny ekspert. Za kilka lat, jesienią 2016 r., zostanie wiceszefem tego resortu. W międzyczasie jego brat zakłada kolejne spółki, działające w obszarze biotechnologii. Spółki te są zainteresowane pozyskiwaniem grantów badawczych. Dla takich spółek skuteczność w pozyskiwaniu dotacji jest ważnym elementem opowieści, którą kierują do rynku w poszukiwaniu inwestorów.

W maju 2013 r. Marcin Szumowski zostaje prezesem spółki OncoArendi (tej, w której z czasem pojawią się inwestorzy i która przekształci się w spółkę giełdową). Dwa miesiące później, 2 lipca 2013 roku, Marcin Szumowski zakłada – wraz ze swoją żoną – spółkę Szumowski Investments. W marcu 2014 roku Szumowski Investments obejmuje udziały w OncoArendi sp. z o.o., a w 2015 roku, OncoArendi, kontrolowana przez państwa Szumowskich, otrzymuje z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju trzy duże wielomilionowe granty (wykazaliśmy to na wykresie w piątkowym wydaniu Faktu).

Rok 2015: Łukasz Szumowski wchodzi do rodzinnego biznesu, bracia z rozmachem planują przyszłość

Rok 2015 jest ciekawy, bo właśnie wtedy, latem, do biznesu dołącza Łukasz Szumowski. Jest 27 sierpnia, firma założona przez Marcina przekształca się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przyszły minister ma 600 udziałów wartości 30 tys. zł, a jego brat (Marcin) 1400 udziałów o wartości 70 tys. zł. Bracia są przekonani, że osiągną sukces. W umowie założycielskiej piszą, że kapitał ich firmy może wzrosnąć ze 100 tys. zł w 2015 roku do... 50 mln zł w 2020 roku!

Dopiero tuż przed objęciem teki wiceministra resortu nauki, w 2016 roku, Łukasz Szumowski odchodzi z firmy. Ale udziały w Szumowski Investments przejmuje jego żona Anna (48 l.). To ważny moment, bo od tamtej chwili wszystko nabiera tempa. I kariera polityczna Łukasza, i rozwój biznesów rodziny Szumowskich prowadzonych w branży biotechnologicznej. Tak ważnej dla dzisiejszego ministra.

Państwowe miliony dla brata ministra

Prawnik o sprawie Szumowskich: ewidentny konflikt interesówZmieniony ( 16.05.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.