Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 143 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Prawo 20 arrow Wdowa musi zapłacić zaległe składki ZUS po zmarłym mężu. Nawet jeśli mieli rozdzielność majątkową
Tuesday 19 October 2021 13:28:49.35.
W Y S Z U K I W A R K A
Wdowa musi zapłacić zaległe składki ZUS po zmarłym mężu. Nawet jeśli mieli rozdzielność majątkową Drukuj Email
Wpisał: Sąd Najwyższy   
21.05.2020.

Wdowa musi zapłacić zaległe składki ZUS po zmarłym

mężu. Nawet jeśli mieli rozdzielność majątkową - orzekł Sąd

Najwyższy.

https://www.money.pl/gospodarka/wdowa-musi-zaplacic-skladki-zus-po-mezu-jest-wyrok-sadu-najwyzszego-6512607327799425a.html

Sprawa, którą rozpatrywał Sąd Najwyższy, dotyczyła odziedziczenia spadku po zmarłym ojcu i mężu przez wdowę po nim i dwójkę dorosłych dzieci.

Zgodnie z orzeczeniem sądu, rozdzielność majątkowa nie chroni przed długami w postaci zaległych składek.

Sąd najwyższy, podobnie jak sądy poprzednich instancji, uznał, że rozdzielność majątkowa nie odnosi się do składek ZUS, bo odpowiedzialność odnosi się nie do majątku wdowy, a do spadku.

"O ile więc skutkiem zniesienia wspólności majątkowej pomiędzy małżonkami będzie brak majątku wspólnego, o tyle odpowiedzialność za zobowiązania publicznoprawne nadal będzie odnosić się do ogółu praw majątkowych zmarłego, o których mowa w art. 922 k.c. Obciążające zmarłego należności z tytułu niezapłaconych przez niego składek - według stanu na dzień otwarcia spadku - będą zaś przechodzić, jako obowiązek majątkowy zmarłego, a więc jako dług spadku, na spadkobierców, którzy przyjęli spadek, w granicach ich odpowiedzialności za ów dług" - czytamy w Wyroku Sądu Najwyższego.

Zmieniony ( 21.05.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.