Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 20 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow SMOLEŃSK cz. IV arrow "Zarja" i "Logika"?
Monday 01 March 2021 02:19:58.32.
migawki
            Nie podają statystyki zgonów na covid osób, które już zaszczepiono i nabrały rzekomej odporności.

  W styczniu otworzono na tej stronie [czy przeczytano do końca i ze zrozumieniem?] dwa miliony 84 tysiące artykułów. Kolejny rekord. Propagujcie więc, proszę. Powinna pomóc. Żebyśmy w lutym wyrównali tę liczbę, a będzie o 10% dni mniej...

  My obecnie zachowujemy się często jak w ariergardzie pobitej armii, a to Awangarda Zwycięstwa, kiedy nastąpi ten przełom - zależy od nas.

                                                                                                     Ja mam zamiar się zaszczepić. Ale tylko przez telefon. Tak, jak mnie leczą, tak będę się szczepił
 
W Y S Z U K I W A R K A
"Zarja" i "Logika"? Drukuj Email
Wpisał: Piotr Falkowski   
28.12.2010.

„Zarja” i "Logika"?

O co Plusnin pytał "Logikę"?

Piotr Falkowski naszdziennik

Jakie pytania zadawał ppłk Paweł Plusnin swoim przełożonym, zanim na ścieżce podejścia do lądowania znalazł się polski Tu-154M? Wykonujący obowiązki kontrolera i kierownika lotów oficer musiał mieć jakieś wątpliwości, szukał wskazówek w dowództwie występującym pod kryptonimem "Logika". Z powodu obstrukcji Rosjan i nieudolności polskich śledczych nie udało się ustalić tych informacji. Jaka była "logika" szefostwa rosyjskich sił powietrznych w tej sprawie, możemy się nigdy nie dowiedzieć. Polski prokurator nie mógł zadać tych pytań Plusninowi, nie wiadomo też, czy rozmowy w ramach łączności operacyjnej w lotnictwie transportowym Federacji Rosyjskiej były nagrywane. Kwiecień tego roku przypadł w samym środku wielkiej reorganizacji rosyjskich sił powietrznych. Jednostki były masowo przeformowywane, zmieniano strukturę i sposób dowodzenia, nazwy i numery. W tym chaosie lotnictwo musiało jakoś funkcjonować, więc wiele operacji powietrznych, dla których procedury nie zadziałały prawidłowo, podlegało ręcznemu, operatywnemu zarządzaniu przez ośrodki koordynacji w centralnych organach dowodzenia. Lotnisko smoleńskie przez lata służyło 103. pułkowi lotnictwa transportowego, latającemu na samolotach Ił-76. Oddział ten został rozformowany, a jego żołnierze i sprzęt trafiły do innych podobnych jednostek. Jest ich w siłach powietrznych prawie dziesięć i tworzą 61. armię powietrzną najwyższego dowodzenia z główną kwaterą w Twerze. To stamtąd przyjechał do Smoleńska płk Nikołaj Krasnokutski, którego rola na wieży "Korsarz" nie została wyjaśniona. Wskazówki z dowództwa armii musiały być jednak niewystarczające, gdyż doszło do kontaktu z centrum dowodzenia sił powietrznych, a ściślej z dyżurnym operacyjnym sztabu dowodzenia i łączności wojskowego lotnictwa transportowego Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej. Dowództwo rosyjskiego lotnictwa to ogromna, imponująca struktura. Jej siedzibą jest położone 30 kilometrów na wschód od centrum Moskwy osiedle Zaria (ros. Zorza). To całe kilkutysięczne wojskowe miasteczko, do którego wstęp jest możliwy jedynie z wojskową przepustką. W czasach sowieckich było to miejsce wykreślone z map, a słowo "Zaria" celowo umieszczano w zupełnie innym miejscu. Obcokrajowiec nie mógł kupić do "Zarii" biletu, a zagraniczni dyplomaci, którzy znaleźliby się w pobliżu, mogli liczyć się z natychmiastowym wydaleniem z ZSRS, z powodu podejrzenia o szpiegostwo. Centralne jednostki dowodzenia, koordynacji i łączności rosyjskiego lotnictwa dysponują specjalnymi oddziałami wsparcia i ochrony. W pobliżu znajdują się dwa podmoskiewskie lotniska wojskowe o szczególnym znaczeniu. W Moninie mieści się Akademia Sił Powietrznych im. Jurija Gagarina i Muzeum Lotnictwa Wojskowego, jedno z największych tego typu na świecie. Z kolei osiedle Czkałowo to miejsce stacjonowania jednostek lotniczych o wyjątkowym znaczeniu, zgrupowanych w 8. dywizji lotnictwa specjalnego przeznaczenia.

Zmieniony ( 28.12.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.