Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 76 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow krótko arrow Kryteria nieprzyzwoitości.
Tuesday 02 June 2020 13:28:10.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Kryteria nieprzyzwoitości. Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
24.09.2007.
Mirosław Dakowski

Kryteria nieprzyzwoitości.

Jeszcze przed pół wiekiem twierdziło się, że gentlemani nie dyskutują o faktach. Fakty istniały. Dyskutowaliśmy o interpretacji faktów. Fakty związane z działaniami ludzi mogły być dobre, mogły być grzeszne czy złe, również nieprzyzwoite.

W sposób dość niepostrzeżony przez zwykłych ludzi wprowadzono nam, wraz z zalewem „tolerancji” i polit-poprawności, paradygmat (i to słowo zrobiło wtedy karierę), ustalający, że na pewne fakty zamyka się oczy. I umysły. Zauważanie niektórych faktów stało się więc nie tylko niemodne, lecz po prostu nieprzyzwoite. Jeśli bym tu dodał, że dotyczy to pojęć „gdzieś w ośrodku propagandystów ustalonych”, to u 95% czytelników oczekuję skojarzenia „brr, spiskowa teoria dziejów..” , prawda? Nie dodaję więc.

Budzimy się więc w świecie, w którym nawet z bliskimi, czasem z najbliższymi, o pewnych zjawiskach, książkach czy współzależnościach nie możemy porozmawiać, bo – po prostu tych książek nie czytają, te zjawiska stały się dla nich niewidoczne. Są ignorowane, próba rozmowy o nich budzi zażenowanie i zdenerwowanie. Często szybkie spojrzenie na zegarek i uprzejmy uśmiech.

Nie jest to jednak podział między katolikami a poganami, między „ciemnogrodem” a „postępem”, ani nawet chyba między umysłami krytycznymi a bierniejszymi. Moda na uznanie pewnych pojęć za niezauważalne zaraziła również środowiska o (wydawałoby się) dużym krytycyzmie. Ta choroba rozprzestrzenia się szybko – i co gorsza niepostrzeżenie.

Waham się, czy wymienić tu choć parę pojęć – taboo. Pojęć uznanych za „nieprzyzwoite” nawet wśród bliskich. Nie, nie wymienię: ta lista przyprawiła by mi różne maski wroga, zabawnie, ale... w różnych środowiskach z powodu umieszczenia różnych słów na tej liście pojęć nieprzyzwoitych.

Jeśli zdamy sobie jednak sprawę, że takie taboo myślowe zostało nam narzucone, że jakżesz skutecznie pęta nasze próby poznania świata, to może się wyzwolimy?

 
« poprzedni artykuł
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.