Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 10 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow HISTORIE ponure, których skutki się wloką. arrow Konsekwencje nieleczonej rzeżączki Napoleona dla Polski i Europy. BORODINO.
Wednesday 20 January 2021 04:20:19.31.
migawki
 

My obecnie zachowujemy się często jak w ariergardzie pobitej armii, a przecież to Awangarda Zwycięstwa, kiedy nastąpi ten przełom - zależy od nas.

To całe aj-waj o szczepieniach celebrytów celowe: By ludziki poczuły zazdrość i zaczęły się pchać do szczepień.

Ja mam zamiar się zaszczepić. Ale tylko przez telefon. Tak, jak mnie leczą, tak będę się szczepił.

Yes! Yes! Yes! Polska ma pierwszą kobietę GMO! POLSKA WIELKI PROJEKT rozpoczęty!  

Była "pomroczność jasna", teraz jest "dobrowolność obowiązkowa"

Skuteczność penicyliny nie została udowodniona w kontrolowanych badaniach klinicznych, lecz w praktycznym jej stosowaniu w leczeniu rannych żołnierzy podczas II wojny światowej.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Konsekwencje nieleczonej rzeżączki Napoleona dla Polski i Europy. BORODINO. Drukuj Email
Wpisał: Marek Kamiński,   
12.07.2020.

 

 

Konsekwencje nieleczonej rzeżączki Napoleona dla Polski i

Europy. BORODINO.

Marek Kamiński, z książki Ostatnia tajemnica marsz. Piłsudskiego, Bellona 2015, Str. 18

[….Erotyczne KŁOPOTY przyniosły konkretne dziejowe owoce. ]

Klasycznym przykładem w tym względzie jest Borodino, gdzie trwożliwe niezdecydowanie wyraźnie cierpiącego Napoleona przypisywano obostrzeniu zapalenia dróg moczowych - konsekwencji nieleczonej rzeżączki.

Była to decydująca bitwa kampanii 1812 roku, oficjalnie zwanej Drugą Wojną Polską.

Wielka Armia podeszła pod Moskwę, gdzie pod wsią Borodino zagrodzili jej drogę Rosjanie pod dowództwem Michała Kutuzowa. Nocą z 6 na 7 września Bonaparte dostał bardzo silnej gorączki. Następnego dnia całą bitwę przesiedział w fotelu, półprzytomny, udzielając niezrozumiałych odpowiedzi, bądź dając nieprecyzyjne rozkazy.

W tej sytuacji faktyczne dowództwo sprawowali marszałkowie Ney i Dauvot. Kiedy przysłowiowa szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę Wielkiej Armii i Kutuzow zaczął się wycofywać, obaj faktyczni dowódcy błagali Napoleona o jedyną logiczną w tej sytuacji decyzję, czyli o decydujące uderzenie gwardii. Wprowadzenie tej doborowej 18-tysięcznej, wypoczętej i rwącej się do boju formacji, w której skład wchodził owiany legendą Samosierry polski 1 Pułk Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej, doprowadziłoby do całkowitego unicestwienia wojsk rosyjskich, do czego od początku kampanii dążył cesarz Francuzów i co było zasadniczym celem tej bitwy.

Pozbawiony swej armii, i tak już mocno przerażony Aleksanderl byłby zdecydowanie bardziej skłonny do zawarcia korzystnego dla Napoleona i Polski pokoju. Atak, cesarz pozbawiony przez gorączkę tej tak mu właściwej pewności siebie i naturalnej zdolności podejmowania koniecznego ryzyka jednoznacznie zadecydował: „Nie pozwolę na zniszczenie mojej Gwardii. Będąc 800 mil od Francji, nie zaryzykuję utraty moich najlepszych rezerw”.

Gdyby był w pełnej formie i podjął tę nie tylko z taktycznego, ale i ze strategicznego punktu widzenia racjonalną decyzję, losy Polski i Europy mogłyby zupełnie inaczej się potoczyć.

================

mail: Zapewne rzeżączka była również przyczyną ciężkiej niedyspozycji i klęski Bonapartego pod Waterloo.

Zmieniony ( 19.07.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.