Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 51 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow pieniądz - narzędzie rabunku 20+ arrow Wyższy VAT [23%] zostanie z nami na dłużej. ----- [ZŁO-DZIE- JE !! ZŁO-DZIE- JE !! ]
Saturday 08 August 2020 08:11:24.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Wyższy VAT [23%] zostanie z nami na dłużej. ----- [ZŁO-DZIE- JE !! ZŁO-DZIE- JE !! ] Drukuj Email
Wpisał: minister finansów Tadeusz Kościński   
29.07.2020.

 

 

Wyższy VAT zostanie z nami na dłużej.

Rząd wycofuje się z planu jego obniżenia.

[ZŁO-DZIE- JE !! ZŁO-DZIE- JE !! ]

https://businessinsider.com.pl/finanse/vat-nie-spadnie-z-23-proc-na-22-proc-wzrosnac-moga-inne-podatki/xd1rzrp?utm_source=businessinsider.com.pl_viasg_businessinsider_viasg&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

  • ING Bank Śląski wylicza, że pandemia spowodowała ubytek dochodów podatkowych w wysokości 34 mld zł, względem planu z ustawy budżetowej, z czego ok. 10 mld zł przypada na sam podatek VAT

  • Dodatkowo tarcze antykryzysowe to wydatek rzędu 285 mld zł, z których znakomita większość jest poza budżetem państwa

  • Eksperci przewidują, że czeka nas podwyżka podatków

Gospodarka potrzebuje wyższych podatków

- Nie możemy sobie teraz pozwolić na powrót do niższych stawek podatku VAT, bo gospodarka tego nie udźwignie – powiedział w rozmowie z Business Insider Polska minister finansów Tadeusz Kościński. Tym samym wyższe – 23 i 8 proc. stawki - pozostaną z nami na dłużej. Jak długo? Tego na razie nie wiadomo.

Przypomnijmy, że stawki podatku VAT podniósł tymczasowo – w założeniu na trzy lata - rząd Donalda Tuska w 2011 roku. Rząd PiS w 2018 roku obiecał wrócić do starych poziomów od stycznia 2022 roku.

"Obniżenie stawek VAT (z 23 proc. na 22 proc. i z 8 proc. na 7 proc.) zostało zaplanowane od stycznia 2022 r. i wynika z przewidywanego obniżenia relacji państwowego długu publicznego "netto” do PKB poniżej 43 proc. w 2020 r." - zapewniał resort jeszcze pod koniec 2019 roku. Zasada taka została przyjęta w ustawie z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Powoduje ona automatyczne obniżenie stawek VAT od 2022 r.

Dziś jednak ta zapowiedź jest już nieaktualna, co z całą mocą potwierdza Karol Pogorzelski, ekonomista ING Bank Śląski. - Pandemia COVID-19 już spowodowała ubytek dochodów podatkowych w wysokości 34 mld zł względem planu z ustawy budżetowej, z czego ok. 10 mld zł przypada na sam podatek VAT – wylicza ekonomista. - Dodatkowo tarcze antykryzysowe to wydatek rzędu 285 mld zł, z których znakomita większość jest poza budżetem państwa - m.in. pożyczki z PFR, gwarancje z BGK oraz subsydia i zasiłki z funduszy celowych - ale ich spłata będzie obciążać budżet w najbliższych latach - dodaje.

Czekają nas podwyżki podatków

W ocenie Karola Pogorzelskiego, deficyt finansów publicznych sięgnie w tym roku 10 proc. PKB i pozostanie na podwyższonym poziomie w kolejnych latach – ING szacuje, że w 2021 roku sięgnie on 5 proc.

- Możliwości pożyczkowe budżetu państwa, nawet przy wsparciu z NBP nie są nieograniczone – podkreśla ekonomista ING Bank Śląski. - W pewnym momencie skup obligacji z gwarancjami skarbu państwa zacznie się negatywnie odbijać na polskiej walucie i/lub inflacji. Dlatego nie spodziewamy się obniżek stawek podatków w najbliższych latach – dodaje.

Wręcz przeciwnie – zdaniem ekspertów - należy się spodziewać raczej podwyższania podatków, np. podatku od opakowań plastikowych (już uzgodnionego z UE), innych podatków sektorowych (podatku cukrowego), powrotu do likwidacji limitu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia przy składkach na ZUS, wzrostu daniny solidarnościowej (od wysokich dochodów, obecnie 4 proc. powyżej 1 mln zł rocznie) oraz zamrożenia stawek podatków od dochodów osobistych.

Dług wzrósł i prędko nie spadnie

Z kolei Marcin Mazurek, ekonomista mBanku, zaznacza, że minister finansów jest zainteresowany budżetem i z jego punktu widzenia obniżenie VAT to zmniejszenie dochodów.

- Poza tym sprawa dotyczy 2022 roku. Większe pole manewru do zastanowienia się, czy taki ruch jest możliwy z punktu widzenia choćby chęci niewielkiego wsparcia konsumentów, pojawi się w 2021 roku – wyjaśnia. - Póki co mocno oddaliliśmy się od kryteriów ustawy, która "z automatu” powodowałaby powrót stawek VAT do poprzednich poziomów i prędko do nich nie wrócimy. Poziom długu publicznego znacząco wzrósł w wyniku spadku PKB i działań stymulacyjnych - dodaje.

Zmieniony ( 29.07.2020. )
 
następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.