Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 23 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow pieniądz - narzędzie rabunku 20+ arrow Wyższy VAT [23%] zostanie z nami na dłużej. ----- [ZŁO-DZIE- JE !! ZŁO-DZIE- JE !! ]
Saturday 23 January 2021 02:40:48.31.
migawki
 

24.01.2021 Bielsko Biała – 83 comiesięczny Pokutny Marsz Różańcowy i Msza święta w rycie klasycznym za Ojczyznę

My obecnie zachowujemy się często jak w ariergardzie pobitej armii, a przecież to Awangarda Zwycięstwa, kiedy nastąpi ten przełom - zależy od nas.

To całe aj-waj o szczepieniach celebrytów celowe: By ludziki poczuły zazdrość i zaczęły się pchać do szczepień.

Ja mam zamiar się zaszczepić. Ale tylko przez telefon. Tak, jak mnie leczą, tak będę się szczepił.

Yes! Yes! Yes! Polska ma pierwszą kobietę GMO! POLSKA WIELKI PROJEKT rozpoczęty!  

Była "pomroczność jasna", teraz jest "dobrowolność obowiązkowa"

Skuteczność penicyliny nie została udowodniona w kontrolowanych badaniach klinicznych, lecz w praktycznym jej stosowaniu w leczeniu rannych żołnierzy podczas II wojny światowej.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Wyższy VAT [23%] zostanie z nami na dłużej. ----- [ZŁO-DZIE- JE !! ZŁO-DZIE- JE !! ] Drukuj Email
Wpisał: minister finansów Tadeusz Kościński   
29.07.2020.

 

 

Wyższy VAT zostanie z nami na dłużej.

Rząd wycofuje się z planu jego obniżenia.

[ZŁO-DZIE- JE !! ZŁO-DZIE- JE !! ]

https://businessinsider.com.pl/finanse/vat-nie-spadnie-z-23-proc-na-22-proc-wzrosnac-moga-inne-podatki/xd1rzrp?utm_source=businessinsider.com.pl_viasg_businessinsider_viasg&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

  • ING Bank Śląski wylicza, że pandemia spowodowała ubytek dochodów podatkowych w wysokości 34 mld zł, względem planu z ustawy budżetowej, z czego ok. 10 mld zł przypada na sam podatek VAT

  • Dodatkowo tarcze antykryzysowe to wydatek rzędu 285 mld zł, z których znakomita większość jest poza budżetem państwa

  • Eksperci przewidują, że czeka nas podwyżka podatków

Gospodarka potrzebuje wyższych podatków

- Nie możemy sobie teraz pozwolić na powrót do niższych stawek podatku VAT, bo gospodarka tego nie udźwignie – powiedział w rozmowie z Business Insider Polska minister finansów Tadeusz Kościński. Tym samym wyższe – 23 i 8 proc. stawki - pozostaną z nami na dłużej. Jak długo? Tego na razie nie wiadomo.

Przypomnijmy, że stawki podatku VAT podniósł tymczasowo – w założeniu na trzy lata - rząd Donalda Tuska w 2011 roku. Rząd PiS w 2018 roku obiecał wrócić do starych poziomów od stycznia 2022 roku.

"Obniżenie stawek VAT (z 23 proc. na 22 proc. i z 8 proc. na 7 proc.) zostało zaplanowane od stycznia 2022 r. i wynika z przewidywanego obniżenia relacji państwowego długu publicznego "netto” do PKB poniżej 43 proc. w 2020 r." - zapewniał resort jeszcze pod koniec 2019 roku. Zasada taka została przyjęta w ustawie z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Powoduje ona automatyczne obniżenie stawek VAT od 2022 r.

Dziś jednak ta zapowiedź jest już nieaktualna, co z całą mocą potwierdza Karol Pogorzelski, ekonomista ING Bank Śląski. - Pandemia COVID-19 już spowodowała ubytek dochodów podatkowych w wysokości 34 mld zł względem planu z ustawy budżetowej, z czego ok. 10 mld zł przypada na sam podatek VAT – wylicza ekonomista. - Dodatkowo tarcze antykryzysowe to wydatek rzędu 285 mld zł, z których znakomita większość jest poza budżetem państwa - m.in. pożyczki z PFR, gwarancje z BGK oraz subsydia i zasiłki z funduszy celowych - ale ich spłata będzie obciążać budżet w najbliższych latach - dodaje.

Czekają nas podwyżki podatków

W ocenie Karola Pogorzelskiego, deficyt finansów publicznych sięgnie w tym roku 10 proc. PKB i pozostanie na podwyższonym poziomie w kolejnych latach – ING szacuje, że w 2021 roku sięgnie on 5 proc.

- Możliwości pożyczkowe budżetu państwa, nawet przy wsparciu z NBP nie są nieograniczone – podkreśla ekonomista ING Bank Śląski. - W pewnym momencie skup obligacji z gwarancjami skarbu państwa zacznie się negatywnie odbijać na polskiej walucie i/lub inflacji. Dlatego nie spodziewamy się obniżek stawek podatków w najbliższych latach – dodaje.

Wręcz przeciwnie – zdaniem ekspertów - należy się spodziewać raczej podwyższania podatków, np. podatku od opakowań plastikowych (już uzgodnionego z UE), innych podatków sektorowych (podatku cukrowego), powrotu do likwidacji limitu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia przy składkach na ZUS, wzrostu daniny solidarnościowej (od wysokich dochodów, obecnie 4 proc. powyżej 1 mln zł rocznie) oraz zamrożenia stawek podatków od dochodów osobistych.

Dług wzrósł i prędko nie spadnie

Z kolei Marcin Mazurek, ekonomista mBanku, zaznacza, że minister finansów jest zainteresowany budżetem i z jego punktu widzenia obniżenie VAT to zmniejszenie dochodów.

- Poza tym sprawa dotyczy 2022 roku. Większe pole manewru do zastanowienia się, czy taki ruch jest możliwy z punktu widzenia choćby chęci niewielkiego wsparcia konsumentów, pojawi się w 2021 roku – wyjaśnia. - Póki co mocno oddaliliśmy się od kryteriów ustawy, która "z automatu” powodowałaby powrót stawek VAT do poprzednich poziomów i prędko do nich nie wrócimy. Poziom długu publicznego znacząco wzrósł w wyniku spadku PKB i działań stymulacyjnych - dodaje.

Zmieniony ( 29.07.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.